Kowboje oceanu

Okładka książki Kowboje oceanu Arthur C. Clarke
Okładka książki Kowboje oceanu
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Fantastyka - Przygoda fantasy, science fiction
Fantastyka - Przygoda
The Deep Range
Wydawnictwo Iskry
1972-01-01
1972-01-01
Lech Jęczmyk

Okładka książki Światło minionych dni Stephen Baxter, Arthur C. Clarke
Światło minion... Stephen Baxter, Art...
Okładka książki Rama II Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Rama II Arthur C. Clarke, G...
Okładka książki Proxima Krzysztof Boruń, Andrzej Trepka
Proxima Krzysztof Boruń, An...

Moralizatorstwa ubrane w futurologię, może i novum na ówczesne czasy, ale nieprzekonujące i jak na Clarke'a dość słabe.

Jakim sposobem Arthur Clarke doszedł 70 (!) lat temu do tych samych wniosków, z którymi my mamy problem dzisiaj, nie wiem. Ale wyprzedził swoje pokolenie, jak wielu innych pisarzy i, szczerze mówiąc, nadal nie osiągnęliśmy poziomu, na którym możemy z czystym sercem zaakceptować jego tezy.
Akcja powieści prowadzi nas przez życie Waltera Franklina, byłego astronauty, który zostaje Inspektorem — osobą odpowiedzialną za pilnowanie stad wielorybów, i pnie się po stopniach kariery, od ucznia do dyrektora. Całkiem zwyczajne, żeby nie powiedzieć sztampowe. Ale jednak to, co najbardziej wyróżnia całą książkę spośród rzeszy innych, to zejście na ziemię, a raczej pod wodę. To nie space opera, tylko podwodne SF, bardzo rzadko prezentowany nurt. Technologia i opisy, które prezentuje autor, są banalnie proste, a jednocześnie zaskakująco nowoczesne (plus oczywiście urok lat pięćdziesiątych, wszyscy używają taśm magnetycznych i czytają papierowe gazety).
Mimo prostoty i raczej spokojnego tonu zdarza się tu parę zrywów. Książka jest podzielona na trzy części, reprezentujące trzy okresy życia Waltera. I każda z tych części jest zwieńczona gwałtownym przyspieszeniem, wydarzeniem, od którego nie można się oderwać. To czyni książkę całkiem ciekawą, a równocześnie bardzo niezbalansowaną.
Bohater jest praktycznie jeden. Tylko Walter jest charakteryzowany przez coś więcej niż jego stanowisko, czy jeden pogląd. Upraszcza to konstrukcję utworu, ale odbiera możliwość utożsamiania się z bohaterami. W praktyce autor osiąga tu formę pewnej przypowieści, stosując postaci z tła w charakterze stałych epitetów. Jedynie główny bohater potrafi się zmienić, ma jasne i skomplikowane poglądy i przeżywa większe emocje. Cała reszta jest schematycznymi postaciami. Żona-naukowiec, mistrz-marynarz, religijny przywódca, polityk. Tylko Waltera nie da się ująć w te ramy.
Na koniec zostaje oczywiście przesłanie. Czy można cały świat przekonać do wegetarianizmu? Czy człowiek, który żyje z zabijania zwierząt, może pokochać swoje stado? Autor nie udziela odpowiedzi. A ja nie będę próbował być mądrzejszy od niego, bo nie sięgam mu pięt.
Polecam. Żałuję, że od prawie 50 lat ta książka nie była w Polsce wznawiana. Może jeszcze nie jesteśmy na to gotowi. Nie mniej, jak komuś się uda odnaleźć gdzieś tę niepozorną książeczkę, polecam poświęcić kilkanaście godzin, by ją połknąć i przetrawić. Na prawdę warto.

W tamtym czasie było to absolutne novum, coś, co dzieje się na planecie, na której żyjemy. Wtedy dla mnie absolutny hit.

Ciekawe pytania w tle: zabijać zwierzęta dla mięsa, czy raczej wykorzystywać z nich to, co nam dają? Czy ubój wielkich zwierząt jest bardziej moralny niż (przecież taki sam) miliona mniejszych? A wszystko to okraszone stylistyką sf-f.
Warto sięgnąć po tę dobrą lekturę, bo pytania się nie zdezaktualizowały. I wciąż musimy na nie odpowiedzieć.

Książka przyjemna do poczytania przed snem.

Książka przyjemna do poczytania przed snem.

Bardzo dobre klasyczne SF dla młodzieży, bez głębszych treści (no może pro-ekologiczna),ale za to miło się czyta o przygodach na dnie oceanu.

Ciekawa wizja przyszłości, a dokładniej sposobu rozwiązania problemu wyżywienia ludzkości. Do tego przedstawienie co się mogłoby przydarzyć w przyszłości "wiodącym" religiom i która z nich się ostanie... tego nie zdradzę choć nie jest to najważniejsza dla fabuły kwestia. Od napisania książki minęło już 60 lat i niestety żadna z prognoz autora na razie jeszcze się nie ziściła. Pomimo patyny czasu jak na książkę science fiction, warto przeczytać.

Bardzo ciekawa książka i przyjemnie się ją czyta, pozytywnie mnie zaskoczyła.

Bardzo ciekawa książka i przyjemnie się ją czyta, pozytywnie mnie zaskoczyła.

Nic wielkiego, ale dobra stara futurologia. Trochę jednak brak przygody, która była np. w "Wyspie delfinów". Bardziej jak fabularyzowany traktat, niż pełnoprawna fabuła.

W sumie, bardziej książka przygodowo-młodzieżowa niż prawdziwe SF.

W sumie, bardziej książka przygodowo-młodzieżowa niż prawdziwe SF.

• Science Fiction
  • 2016
  • .x Fantastyka-Przygoda (Iskry)
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • 📣 Ach! Moja kolekcja

Dodaj cytat z książki Kowboje oceanu