The Heir

Okładka książki The Heir Barbara Taylor Bradford
Okładka książki The Heir
Barbara Taylor Bradford Wydawnictwo: St. Martin's Press Cykl: Dynastia z Ravenscar (tom 2) literatura piękna
Dynastia z Ravenscar (tom 2)
St. Martin's Press
2007-10-30
2007-10-30

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

O rany, ile tu było postaci i imion... nerwica mnie brała, bo za cholerę nie szło tego spamiętać, kto był od kogo :P A najgorzej było, jak zaczęły się te wszystkie tajemnicze zniknięcia i zgony... :P Ta książka nie była jakaś bardzo ciężka dla mnie, ale jednak trochę mnie męczyła :P

1964

Wyobrażenia, oczekiwania, duma, pozory, zdrada, szantaż - podstawy budowania potęgi rodu? Odzwierciedlenie obyczajowości opisywanego okresu? A może chęć pokazania, że nie wszystko złoto, co świeci. Autorka, w charakterystyczny dla siebie sposób kreśli portrety bohaterów. Niejednoznaczne, wymagające wieloaspektowej oceny. Portrety osób posiadających wiele zalet, ale też wiele wad. Zazdrosnych, gotowych do oszustwa, szantażu, aby osiągnąć własne cele. Ich słabostki, namiętności, ale też troskę, opiekuńczość.

Trylogia Deravenel. Tom II.

Ravenscar- dom, dziedzictwo, dynastia. Te trzy słowa budzą w Edwardzie Deravenelu radość i dumę. Wielka wojna światowa dobiegła końca, on i jego bracia przeżyli, rodzinna firma prężnie się rozwija. Edward snuje wspaniałe plany dotyczące firmy i członków rodu. Jest młody, pełen zapału, przewidujący- nic go nie powstrzyma. I wtedy na rodzinę Deravenelów spada jedna katastrofa po drugiej.

Trylogia Deravenel. Tom II.

Saga rodzinna Deravenelów, na którą spada jedna katastrofa po drugiej.Nie polecam, szkoda czasu.

jedna z lepszych książek tej autorki. pomysł na książkę fajny choć chwilami miałam uczucie, że intrygi wymyślane na siłę. dość dużo nudnych opisów oraz następny np następny rozdział zaczyna się od streszczenia poprzedniego. nuda... fajnie czytało się o latach 20 ubiegłego wieku. o bogatych ludziach. na końcu duży przeskok do lat 70...

Dzieje rodziny Deravenel, na przestrzeni wieku. Ciekawie opisane, wiele się dzieje, chociaz niektóre wątki przedstawione w wielkim skrócie. Mimo tego jednak powieść warta polecenia:)

Moim zdaniem,bardzo dobra książka.Mamy tu wielkie fortuny,opisane są formy dochodzenia do nich.Piękne stroje i mnóstwo,opisów jak bogaci spędzają czas.
Autorka świetnie wprowadza nas w lata 20 i 30.
Ale zastanawiam się,gdzie się podziała 2 wojna światowa ?
Dlaczego,o tym nic nie było napisane ?

Autorka świetnie wprowadza nas w lata 20 i 30.
Ale zastanawiam się,gdzie się podziała 2 wojna światowa ?
Dlaczego,o tym nic nie było napisane ?

Jak na razie pierwszy tom najlepszy

Jak na razie pierwszy tom najlepszy

Druga część opisująca losy wielkiego rodu Deravenelów, tak jak w poprzednim tomie tu znowu czytelnik miał okazję zetknąć się z nieprzeciętnym bogactwem, władzą, miłością, ale i nienawiścią. Rodzinna firma pod rządami Edwarda rozwija się wspaniale, sam jej właściciel otoczony jest lojalnymi współpracownikami i przyjaciółmi, jego piękna żona rodzi mu kolejne dzieci, kochanka kupuje wyjątkowe antyki, codziennie odbywa się jakieś wykwintne przyjęcie, wszystko układa się idealnie. Aż nazbyt jak na treść książki… Przez pierwszą i drugą część powieści (300 stron) nie dzieje się nic wyjątkowego – „nuda z Ravenscar”! Wytrwale jednak czytałam dalej, iż co drugi rozdział kończy się zapowiedzą, że w życiu rodziny pojawi się niesamowita katastrofa jaka jeszcze nigdy nie miała miejsca. I faktycznie, część trzecia to przesada i zwrot o 180 stopni – od szaleństw brata Edwarda, poprzez tajemnicę jego poprzedniej miłości, aż po nagłe zgony, morderstwa i niewyjaśnione wypadki. Nagle, w końcu lat 20. połowa głównych bohaterów umiera. Akcja czwartej części rozgrywa się już w latach 70., a każdy kolejny rozdział to kolejne lata. Oczywiście pojawia się potomek Wielkiego Edwarda Deravenela zaskakująco do niego podobny w wyglądzie zewnętrznym, z podobnymi problemami i nawet kochanka ma tak samo na imię ;) z resztą kwestia imion jest w książce dość monotonna i myląca. Ogromny minus za urwane wątki, uśmiercenie większości bohaterów i brak ciągu dalszego ich historii (często zgonów bardzo tajemniczych),przeskoczenie w treści o 40 lat (w tym lat okołowojennych),tak jakby autorka nie miała już pomysłu na dawnych bohaterów, a nowi odgrywają życie swoich poprzedników. Coś jednak jest w tej książce, że wciąga; mam nadzieję, że dowiem się co to jest dzięki ostatniemu tomowi…

Książka jest wciągająca, ale jak dla mnie trochę za mało wyjaśnionych w niej wątków, jak np. zaginięcie bliźniaków, a również troszkę zabrakło mi faktów z życia żony i kochanki, żadnych konfrontacji itp. co uważam, za nieco odległe od rzeczywistości podejście. Tak, czy inaczej książka godna polecenia.

• Przeczytane 2020
  • Obyczajowe