Tajemnice Ali

Okładka książki Tajemnice Ali Sara Shepard
Okładka książki Tajemnice Ali
Sara Shepard Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Pretty Little Liars (tom 0.5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pretty Little Liars (tom 0.5)
Ali's Pretty Little Lies
Otwarte
2014-03-17
2013-01-02
Mateusz Borowski
Pretty Little Liars

Całkiem ciekawy wstęp do całej serii. Zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po pierwszą część.

Miłe uzupełnienie serii i wejście do głowy Ali. Możemy się tutaj dowiedzieć kilku ważnych szczegółów oraz tego, co wydarzyło się w noc zaginięcia Ali.

Po tej lekturze odniosłam wrażenie, że gdyby Courtney nie starała się naśladować Ali, tylko być sobą (milszą, rozważną, empatyczną) to być może wszystkie te nieprzyjemne wydarzenia nie miałyby miejsca.

Doszłam też do wniosku, że trochę współczuję bliźniaczkom, ponieważ kreacje, które sobie dla siebie stworzyły wywarły bardzo niekorzystny wpływ na nie. Musiały cały czas być czujne, pamiętać co komu powiedziały, tak, aby nikt się nie połapał, że jednak nie są tak pewne siebie i nieskazitelne.
Drugą refleksją jest to, że wszystkie zachowania każdego z bohaterów są odzwierciedleniem kurczowego trzymania się pozorów, robieniu dobrej miny do złej gry i zdecydowanie nadaje się na głęboką analizę psychologiczną.

Polecam czytanie w kolejności: tomy 1-4, Sekrety, 5-16, Tajemnice Ali.
Wydaje mi się, że wtedy historia jest najbardziej spójna i nie natrafi się na spojlery.

Doszłam też do...

To już naprawdę koniec przygody z Ali i jej przyjaciółkami.
Trochę smutno mi jest.

Cieszę się jednak, że tą część przeczytałam dopiero na deser.
Inaczej nie byłoby fajnego zaskoczenia podczas czytania tych z pierwszej połowy serii.

Ogólnie to chylę czoła przed Sarą Shepard, że to wszystko takie w najdrobniejszym szczególe dopracowane, że ma ręce i nogi i przy natłoku postaci i zdarzeń całość trzyma się kupy!

Ale dużym minusem jest dla mnie sama historia zamiany bliźniaczek.
Jaki rodzic by się nie zorientował, nawet jeśli byłyby podobne jak dwie krople wody?! Toż to szaleństwo. W życiu nie byłoby coś takiego możliwe.

To już naprawdę koniec przygody z Ali i jej przyjaciółkami.
Trochę smutno mi jest.

Cieszę się jednak, że tą część przeczytałam dopiero na deser.

Powrót do Rosewood po tylu latach to był świetny pomysł. Co pozostaje nieszczęśnikowi po przeczytaniu całej serii i obejrzeniu serialu? Doczekanie się prequelu. I ta-daa! Proszę bardzo.

Swego czasu książki o Kłamczuchach pochłaniałam jedna za drugą, a kolejne odcinki serialu umilały mi niemal każde śniadanie. Zżyłam się z tą serią na tyle, że na stare lata zaczęłam kolekcjonować własne egzemplarze. I tak oto w ręce wpadły mi 𝘛𝘢𝘫𝘦𝘮𝘯𝘪𝘤𝘦 𝘈𝘭𝘪. Czyli książka, w której zawarte jest całe backstory!

Powrót był miły, ale powieść jest właściwie dość przygnębiająca. Każdy z pozoru miły element szybko pryska, pozostawiając za sobą gorycz i ból.

Przypomniało mi się za to a, ile w każdej części "leciało" dobrej muzyki, dzięki temu, że tutaj brat Ali, Jason, słucha Elliotta Smitha! 🖤

Nie mogę Was chyba namawiać na zapoznanie się z całą serią, bo jesteście na to zbyt dorośli (😂),ale jeśli tak jak ja, znacie i lubicie 𝘗𝘳𝘦𝘵𝘵𝘺 𝘓𝘪𝘵𝘵𝘭𝘦 𝘓𝘪𝘢𝘳𝘴, prequel może się okazać idealnym guilty pleasure na zimowe dni i wieczory. To jak, wchodzicie w to?

Kiedyś jeszcze w gimnazjum czytałam całą tę serię. Bardzo mnie intrygowała postać Ali jako ta popularna i wredna dziewczyna. Nie raz spotkałam takie dziewczyny u siebie w szkołach. Cieszę się, że taka książka powstała. Byłam bardzo ciekawa co siedzi w głowie Ali.
Ta książka jest oznaczona jako 0.5 czyli trzeba ją przeczytać przed pierwszym tomem. Nie jestem pewna czy to dobry pomysł bo później przez całą serię można się domyślać kto stoi za wszystkimi tymi sytuacjami, które dzieją się w życiu czterech przyjaciółek.
Ogólnie książkę polecam. Bardzo lubię tę serię. Szybko i przyjemnie się czyta, język jest trochę infantylny ale w końcu to książka dla młodzieży. Irytujący jest trochę fakt tych ciągłych wspomnień o tym jakie to nie są bogate i ciągłe powtarzanie o najlepszych ciuchach, perfumach czy biżuterii.

Bohaterowie 6/10
Akcja 6/10
Sposob pisania autorki:7/10
okładka: 6/10
kreatywność:7/10
Fajnie jest zajrzeć w głowę Alison i Courtney. Jak dla mnie dość dobry tom, osobiście polecam jako dodatek do PLL :)

Bohaterowie 6/10
Akcja 6/10
Sposob pisania autorki:7/10
okładka: 6/10
kreatywność:7/10

Pierwsza moja książka tej autorki i nie wiem czy nie ostatnia. Wydawało mi się, że wątek mnie wciągnie, bo dlaczego by nie skoro mamy dwie siostry bliźniaczki - tą dobrą i tą złą. Ale nic z tego. Może gdybym miała naście lat byłoby inaczej, lecz na dzień dzisiejszy mówię nie. Szkoda mojego czasu.

Uff, koniec serii. Tę książkę przeczytałam jako ostatnią. Ta część była ciekawa, coś innego niż w reszcie tomów. Warto przeczytać jako uzupełnienie całej serii.

Miałam co do niej duże nadzieje. Tysiące osób polecające serię "słodkie kłamstewka' zachęciły mnie do przeczytania Tajemnic Ali jako pierwszych (podobno tom 0,5). Jednak nie mogę jej dokończyć. Zacięłam się w połowie. Dlaczego? Sama nie wiem... Na pierwszy rzut oka językowo jest okej. Przyjemna dla oka czcionka powinna się przecież szybko czytać. Sama historia przedstawiona w tej książce ciekawa, ale dla mnie chyba zbyt mało. Jednostajna i bez fajerwerków. Nie wiem jak się ma ta książka do reszty serii, jednak skutecznie mnie zniechęciła do przeczytania całości. Dałabym trzy gwiazdki, ale nieznajomość treści całej serii rusza moje sumienie, dzięki czemu daję właśnie cztery.

Zaskakuje.

Zaskakuje.