Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny

Okładka książki Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny Zofia i Jan Puszkarow
Okładka książki Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny
Zofia i Jan Puszkarow Wydawnictwo: Psychoskok Cykl: Marta i Maks (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Marta i Maks (tom 2)
Psychoskok
2014-01-27
2014-01-27

Martę i Maksa Mortonów mieliśmy już okazję poznać przy okazji lektury pierwszej powieści Zofii i Jana Puszkarow "Sopot 1939. Starcie wywiadów. Miłość i wojna. Thriller retro." Jak pamiętamy, młodych małżonków rozdzieliły wojna i Morze Bałtyckie. Marta po wielu niebezpiecznych przygodach w Sopocie dotarła do ciotki Maksa mieszkającej w Podkowie Leśnej, zaś jej męża los rzucił do neutralnej Szwecji.

Kobieta próbuje zorganizować sobie życie w miasteczku pod Warszawą. Spędza w Polsce Święta Bożego Narodzenia. Zaprzyjaźnia się z ciotką, znajduje pracę w warszawskiej kawiarni, nawiązuje nowe znajomości, nie zawsze bezpieczne. Jednocześnie szuka możliwości opuszczenia Polski, co niestety w wojennych realiach nie jest łatwe do zrealizowania. Maks pracując dla wywiadu przeżywa cały szereg niebezpiecznych przygód. Niestety uczucia młodych małżonków zostały wystawione na ciężką próbę. W otoczeniu Maksa pojawiła się piękna agentka szwedzka Arnika, a Marta zacznie baczniej spoglądać na Piotrka, z którym przygotowuje się do eksternistycznej matury. W jej sercu zaczyna kiełkować podejrzenie, że jej mąż znalazł sobie nowy obiekt westchnień. Mimo to wciąż o nim myśli i codziennie z utęsknieniem wyczekuje od niego jakiejkolwiek wiadomości.

Więcej na:

Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny jest drugą częścią z serii małżeńskich perypetii Marty i Maksa Mortonów, których rozdzielił wybuch II wojny światowej. Uwikłani czynnie i biernie w działania sieci wywiadów oraz wydarzenia, które niesie zagrażająca wielu zagłada, w życiu prywatnym doświadczają poważnego kryzysu uczuć. Poczucie obowiązku walczy z nowymi porywami serc. Przysięgi wierności nie zdają egzaminu, a zmiany mogą przynieść nieprzewidywalne konsekwencje. Czy Marta i Maks mogą nadal na siebie liczyć?

W tle burzliwych uczuciowych przeżyć bohaterów poznajemy życie codzienne w okupowanej Warszawie i jego różne aspekty - kawiarnie na gruzach zbombardowanych kamienic, w których tajemnicza melodia zwiastuje nieszczęście i aresztowania, listy pisane atramentem sympatycznym i fałszywe dokumenty. Poczujemy pracowitą i „szemraną” atmosferą handlu na warszawskim Karcelaku, będziemy towarzyszyć powstawaniu struktur podziemnego państwa oraz obserwować podejmowanie przez zwykłych ludzi prób normalnego życia.

Poznamy ujawnione ostatnio z archiwów brytyjskiego MI5 i MI6 zakulisowe brawurowe działania agenta „Knopfa alias 594”, mającego dostęp do samego serca dowodzenia Wermachtu i przekazującego Polakom bezcenne informacje dotyczące planów kampanii wojennych III Rzeszy. Wraz z rozwojem działań wojennych przeniesiemy się do dalekiej skutej lodem Kiruny skąd czarne pociągi z mozołem ciągną rudę żelaza dla III Rzeszy do Narwiku, oraz do tajnego centrum dekryptażu w Benchley Park w Anglii. Poznamy także pierwsze doniesienia o tajnych ogromnych nazistowskich fabrykach broni w lasach Puszczy Bydgoskiej.

Wątki fikcyjne splecione są z autentycznymi wydarzeniami tego okresu w Polsce, Szwecji i innych państwach Europy. Zorze polarne towarzyszą bohaterom w dalekiej Laponii, kiedy napotykają ślady brutalnego potrójnego morderstwa, pociągi z rudą żelaza oraz te eleganckie z wagonami sypialnymi, przewożą szpiegowskie meldunki.

• Domowa kolekcja
  • Mam