Diabeł ubiera się u Prady

Okładka książki Diabeł ubiera się u Prady
Lauren Weisberger Wydawnictwo: Albatros Cykl: Diabeł ubiera się u Prady (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Diabeł ubiera się u Prady (tom 1)
The Devil wears Prada
Albatros
2014-01-10
2014-01-10
Hanna Szajowska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka mogłaby być ciekawsza gdyby nie... no właśnie gdyby główna bohaterka nie była tak irytująca i samolubna. Przez cały czas irytowało mnie jej zachowanie i ciągłe olewanie swoich obowiązków. Samo to, że Andrea poszła na rozmowę do Runway'a nie mając zielonego pojęcia o modzie a nawet nie mając nadzieji na to, że zostanie przyjęta było co najmniej żałosne. Czy traktowanie przez szefa ukazane w tej historii jest warte aby zrobić karierę ? Jak dla mnie nie. To trochę takie dojście po trupach do celu.

Czytając tą książkę poczułam się zmęczona tokiem myślenia głównej bohaterki. Przynajmniej do połowy książki jedyną rzeczą podtrzymującą fabułę były ponowne opisy narzekania na pracę, stanowiące nikły rozwój fabuły.Owszem, miała ciężką pracę, wymagającą również nadgodzin. Jednak wiele problemów Andrea ściągała sama na siebie. Była besztana za zbyt długi czas wykonania zadania, np. przyniesienia kawy, jednak spóźnienie wynikało z jej marnowania czasu na rozmowę przez telefon, paleniu papierosów, lub na innych zbytecznych czynnościach. Jeśli szefowa była tak drażliwa, a Andrea tak wrażliwa na wszelką krytykę to dlaczego pogorszała swoje położenie?
Główna bohaterka narzekała często, że jest głodna, a nie może wyjść z biura. Dlaczego nie przyniosła sobie przekąski z domu przed pracą? Może i za bardzo drążę fabułę jednak jej banalność bywała w pewnych momentach wręcz bolesna.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z niechęcią muszę przyznać, że film wspominam o wiele milej niż tę lekturę. Przez strony mknie się lekko i przyjemnie, jednakże czegoś mi zabrakło, nic mnie w tej książce nie porwało. Wątki poboczne (przyjaźń z Lily i jej problemy, chłopak Andrei, relacja z rodziną) powinny być bardziej rozwinięte, książka z pewnością nabrałaby wtedy głębi i wzmocniła przekaz.
Historia młodej kobiety, zaczynającej pracę asystentki dla jednej z najważniejszych osób w świecie mody w pewien sposób bawi, ale też w pewien uczy. Często rzucając się w pęd za karierą zapominamy o relacjach z bliskimi, stawiając na piedestale zadowolenie szefa. Można w pewnym momencie powiedzieć "stop". I nie będzie to niczym złym, jeżeli ten pęd porzucimy i zaczniemy od zera, zwalniając tempo, skupiając się na sobie i naszych marzeniach.

Historia...

Mnie znudziła ta książka, ale wiem, że wielu się spodoba.

Mnie znudziła ta książka, ale wiem, że wielu się spodoba.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lubię ksiązkę oraz film, świetnie dobrana obsada.

Bardzo lubię ksiązkę oraz film, świetnie dobrana obsada.

Oglądałam film i kierując się przekonaniem, że książka będzie lepsza - kupiłam ją. Niestety zawiodłam się. Książka jest przeciętna, czułam się przytłoczona opisami ulic, skrzyżowań itp. To jedyny przypadek, gdzie wolę film od książki...

Podobała mi się tak samo jak film. Lekko napisana, szybko się czytało, a historia bardzo ciekawa.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca dla Mirandy Priestly?
Nie?
Andrea może wam coś o tym powiedzieć.
Krótko po studiach podejmuje się pracy, jako asystentka Mirandy, redaktorki naczelnej Runwaya.
Została zatrudniona na rok czasu. To tylko 12 miesięcy. Co przez ten czas może się wydarzyć ? Uwierzcie, że bardzo wiele.
Długie maratony do Starbucks po kawę, odwożenie rzeczy do pralni oraz podawanie obiadków na tacy, całodzienne, a nawet nocne telefony(!). To nie wszystko.

Andrea zaniedbała siebie, swoje zdrowie, rodzinę, chłopaka oraz najlepszą przyjaciółkę. Ale czy to wszystko było tego warte? Czy wspinanie się na wysokie szczeble kariery, są warte zaniedbania tak ważnych rzeczy?
I co najważniejsze czy nasza bohaterka - Andrea wytrwa do końca? 🙊

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca dla Mirandy Priestly?
Nie?
Andrea może wam coś o tym powiedzieć.
Długie maratony do Starbucks po kawę,...

Moim zdaniem film jest lepszy. No ale umówmy się Meryl Streep, to Meryl Streep. Klasa!

Książkę też przeczytałam z przyjemnością.
Tak, tak. Pieniądze szczęścia nie dają, ani nowa torebka, ani buty od Louboutin'a.
Ale bajkę miło poczytać. Świetna rozrywka (a to też cenne!).

Książkę też przeczytałam z przyjemnością.
Ale bajkę miło poczytać. Świetna rozrywka (a to też cenne!).

Sama lektura była dość lekka, zajmująca i odprężająca, lecz nie najwyższych lotów. Szczególnie drażnił mnie wątek chłopaka i przyjaciółki głównej bohaterki. Poza tym całkiem okej.