Kariera Nikodema Dyzmy

Okładka książki Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Okładka książki Kariera Nikodema Dyzmy
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Pi Seria: Seria bestsellerów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza literatura piękna
Seria bestsellerów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Pi
2014-01-29
2014-01-29
Taduesz Dołęga Mostowicz literatura polska

Czemu to nie jest lektura? Czemu ja dopiero po 30tce trafiam na taką książkę? Czemu Nikodem Dyzma jest tak magnetyczny?

Brawo. Doskonała książka chociaż cienka i niepozorna.

Brawo. Doskonała książka chociaż cienka i niepozorna.

Aktualna kiedyś, aktualna teraz.
Zawsze myślałem, że Dyzma to symbol kogoś najgorszego - buca, raptusa, gbura i oportunisty... po przeczytaniu - dla mnie po prostu był człowiekiem który potrafił wykorzystać nadarzające się okazję i głupotę oraz chciwość otaczających go osób. Idealnie podsumował go Żorż - co oczywiście zostało przez słuchających go oficjeli wyśmiane, bo dla nich Pan Dyzma to jednak wizjoner :)

Aktualna kiedyś, aktualna teraz.

Rewelacja.

Choć uważałbym na te jakieś dziwne magiczne rutuały. To było dziwne i nieprzyjemne.

Rewelacja.

Jako fan ekranizacji rad jestem, że znalazłem tego audiobooka na regałach biblioteki.

Historia niebanalna i wszystkim znana, śledzenie losów Nikosia dawało bardzo dużo frajdy i uśmiechu na twarzy w szczególności w momentach szczęśliwych zbiegów okoliczności umożliwiających pięcie się w górę kariery.

Niestety jak w ekranizacji wyciągnięto najlepsze kąski historii, tak w pewnym momencie wajcha została zbyt mocno przestawiona w stronę absurdu, choć fakt ten równie dobrze może oznaczać moją ignorancję i nieznajomość świata.

Pokłony i brawa na stojąco za samokrytyczny koniec. Czekam dodrukiem, tak aby książka mogła zagościć na moim regale.

Niestety jak w ekranizacji wyciągnięto najlepsze kąski historii, tak w...

Nikodem Dyzma to prosty prowincjusz, ignorant i lekkoduch. W wyniku pewnych zbiegów okoliczności robi oszałamiającą karierę najpierw w sektorze prywatnym, a potem w aparacie Państwa. Mimo braku wiedzy i kompetencji udaje mu się piąć po szczeblach kariery. Pomaga mu w tym sprytne lawirowanie, sieć intryg i bezwzględna umiejętność wykorzystywania ludzi do własnych celów.
Ponadczasowa satyra po której wiele się spodziewałam. Powieść spodobała mi się że względu na temat przewodni, jakże aktualny w dzisiejszych czasach. Coraz bardziej aktualny niestety. Samo wykonanie trochę mnie zawiodło. Język nie zachwyca, jest poprawny, ale bez fajerwerków. Akcja przyśpiesza, a potem nagle zwalnia pozostawiając niedosyt. Zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało.
Mimo tego uważam, że to dobra książka, którą warto przeczytać.

Teraz już całkowicie upewniłem się, że Dołęga - Mostowicz jest w wąskim gronie moich ulubionych pisarzy. Uwielbiam jego książki, a "Kariera Nikodema Dyzmy" mnie zachwyciła. Doskonałe studium człowieka, który przez przypadek zyskuje popularność i poważanie, staje się symbolem mądrości oraz obiektem szacunku społeczeństwa. Ciekawe ukazanie realiów międzywojnia, sytuacji społecznej oraz świata arystokracji. Historia ciekawa i mimo upływu lat bardzo aktualna. Książkę czyta się z przyjemnością, zwłaszcza jeśli nie ma się odniesień do adaptacji filmowej, bo wstyd się przyznać, ale filmu nie oglądałem.

Fikcyjna historia, a zarazem boleśnie prawdziwe studium natury człowieka.

Fikcyjna historia, a zarazem boleśnie prawdziwe studium natury człowieka.

Historia niesamowita, niezwykła. Fenomenalna intryga. Czytając patrzę na bohaterów przez pryzmat aktorów, którzy grali w serialu, też świetnym.

Najgorsze jest w tym wszystkim, że takie osoby dochodziły do władzy, teraz są u władzy i nadal będą dochodziły do władzy. Niestety niskie kompetencję i brak wiedzy idą często w parze z pewnością siebie.

• Klasyka

Tadeusz Dołęga-Mostowicz Kariera Nikodema Dyzmy Zobacz więcej