Lot nad kukułczym gniazdem

Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem Ken Kesey
Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem
Ken Kesey Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Lot nad kukułczym gniazdem (1975) literatura piękna
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Albatros
2003-11-01
2003-11-01
Tomasz Mirkowicz
Ekranizacje:
Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
Ken Kesey szpital psychiatryczny Wielka Oddziałowa Wódz Totalitaryzm kontrkultura hipisowska Jack Nicholson

\/ \/ \/

\/ \/ \/

Pokaż mimo tovideo - opinia

Opowieść z pozoru humorystyczna, kryje jednak w sobię mrok szpitala psychiatrycznego, w którym pacjenci marzą o wolności i nie utracili świadomości, a Wielka Oddziałowa znęca się nad podopiecznymi.

To powieść wielowymiarowa i ponadczasowa. Warstwa dosłowna to bardzo dobrze opowiedziana historia, zabawna i wciągająca. Głębiej jednak kryje się szersza perspektywa. Wielka Oddziałowa reprezentuje system, pacjenci - społeczeństwo. Każdy musi się dopasować, musi dać się stłamsić. Jednostki, które się temu sprzeciwiają, próbuje się „naprawić”. Wydaje się, że taka osoba nie ma szans na zwycięstwo w tej wojnie, ale jaką radość dają te pojedyncze wygrane bitwy. Wojna jednak nigdy nie rozstrzyga tego, kto ma słuszność. Jak długo człowiek jest w stanie iść pod prąd nieuchronnych przeciwności? Gdzie jest granica wolności? Czy istnieje działający system? Te wszystkie pytania na pewno będą towarzyszyć czytelnikowi podczas czytania. Czy znajdziecie w tej książce odpowiedzi? Nie wiem, ale warto w ogóle je sobie zadać.

Bardzo dobra pozycja. Porusza wiele tematów: strach pacjentów przed opuszczeniem szpitala, choć nie są tam szczęśliwi; przymus dostosowania się do panujących warunków, bo w przeciwnym razie zostaniesz zniszczony; jeden czyn, od którego zależy dalsze życie.
Polecam.

Polecam.

Mocna 7.

Mocna 7.

Wyśmienita historia o wpływie na życie pacjentów zakładu psychiatrycznego penitencjariusza, który chciał sobie poprawić warunki odsiadywania wyroku. Krok po kroku Ken Kesey opisuje upadek porządku w szpitalu. Dominującymi motywami jest walka o władzę między zawodowym szulerem, a pielęgniarką oddziałową oraz więzi i zażyłość nowego pacjenta ze starymi bywalcami. Im więcej kartek przewracałem w lewą stronę tym bardziej historia mnie wciągała. Teraz czystym sumieniem mogę zmierzyć się z ekranizacją pozycji.

Przeczytałem, miejscami faktycznie potrafi zaintrygować ale w większości umęczyła mnie ta książka. Spodziewałem się czegoś więcej tak więc zgadzam się z kimś kto wcześniej napisał tutaj że to genialna ponadczasowa pozycja którą warto przeczytać i każdy musi ją przeżyć po swojemu ale ja chyba jednak nie przeżyłem :)

🪺 Randle McMurphy trafił przymusowo do szpitala psychiatrycznego. Chciał w ten sposób uniknąć odsiadywania wyroku na farmie penitencjarnej. Trafia na oddział siostry Ratched - sadystki, znęcającej się nad pacjentami.

🪺 Autor w powieści przedstawił ówczesny szpital psychiatryczny oraz postępowanie z pacjentami znajdującymi się w nim. Kesey opisał mrożące krew w żyłach metody leczenia oraz wykonywane zabiegi. Czytając niektóre fragmenty miałam ciarki na całym ciele. 😬

🪺 "Lot nad kukułczym gniazdem" jest powieścią wielowymiarową. Ukazuje problemy osób psychicznie chorych: wolą być w szpitalu, gdzie toleruje się ich inność, okazja do ucieczki wyzwala w nich strach przed normalnym życiem. Bunt, któremu przewodził Randle, był spowodowany chęcią namiastki wolności, decydowania o sobie i uwolnienia się od systemu.

🪺 Będę szczera - PRAWIE śmiertelnie wynudziłam się przy tej książce. Zagwarantowała mi lutowy zastój czytelniczy, czyli niecałe 100 stron w tydzień. 🤡 Fabuła tak się ślimaczyła, że o jeju. Przed całkowitym odłożeniem w kąt dałam jej jeszcze szansę i... po przeczytaniu kolejnych okazało się, że akcja nabiera tempa i w sumie nie ma takiej tragedii jak się spodziewałam. 🤭

🪺 Książka odpowiednia dla fanów powieści psychologicznych. Możliwe, że wciągnie Was od pierwszych stron. Równie możliwe, że tak jak i mnie, nie porwie Was od samego początku ale dajcie sobie czas, warto!

Przeczytałam wieki temu, za wcześnie, bez doświadczenia. Jednak ta książka pociągnęła za sobą późniejsze wybory czytelnicze.

Kiedyś obiecałam sobie, że przeczytam książki, które pojawią się jako lektury w amerykańskich filmach, żeby porównać o czym oni czytają na lekcjach i ta książka się w tym zawierała. I cieszę się, że wcześniej po nią nie sięgnęłam, bo gdyby nie wyzwanie to bym po kilkunastu stronach odpuściła i rzuciła książkę w kąt.
Mogę spokojnie powiedzieć, że to nie było czytanie to było męczenie książki 🙈 Przerzucałam się z ebooka na audiobooka tylko po to żeby iść dalej z historią, ale ciągle miałam wrażenie, że czytam to samo i akcja wcale się nie posuwa do przodu.
Ciężko też mi się czytało książkę ze względu na to, że akcja osadzona jest w szpitalu psychiatrycznym i po niektórych pacjentach naprawdę czuć, że potrzebują pomocy, więc nabijanie się z nich wywoływało we mnie niechęć.
Książka dla osób o silnych nerwach i stalowych postanowieniach.
A, że o filmie słyszałam bardzo dobre opinie i fakt, że gra tam Jack Nicholson powoduje, że dam szanse tej historii, ale opowiedzianej w inny sposób 😜

Mogę spokojnie powiedzieć, że to nie było czytanie to było...

• Klasyka
  • Literatura amerykańska