Głęboki sen

Okładka książki Głęboki sen
Raymond Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Philip Marlowe (tom 1) Seria: Kocur kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1997-01-01
Mieczysław Derbień
czarny kryminał Marlowe noir detektyw Los Angeles Mieczysław Derbień

więcej Więcej

W cyklu ukazało się 8 powieści (ostatnią dokończył. R. B. Parker) oraz 25 opowiadań. Detektyw Philip Marlowe - trzydziestoparolatek, samotnik, mieszkaniec Los Angeles, prowadzi śledztwa w latach 40 ubiegłego wieku. Charyzmatyczny, niepokorny typ bohatera, który pije za dużo. Plusem tego genialnego cyklu jest język oraz oddanie środowiska, w którym prowadzone są śledztwa....

Dobry czarny kryminał. Przy czym nie nastawiajcie się na zagadkę a raczej na świetny klimat i interakcje pomiędzy bohaterami ze świetnym protagonistą na czele. Książka daje także zobaczyć jak może wyglądać rycerz w czasach nowożytnych.

W sumie na tak. Poznaję kryminał Noir. Dashiell Hammett, Ross Macdonald i autor.

Nie przepadam za kryminałami, ale to się zmieni, bo świeżo po lekturze "Głębokiego snu" jestem zachwycony. To jest to, czarny kryminał.

Chandler mną pozamiatał. Philipa Marlowa polubiłem od razu, od pierwszej strony i potem ta sympatia tylko rosła wraz z szacunkiem do tego faceta.
"Nad drzwiami, przez które swobodnie mogłoby przejść stado indyjskich słoni, znajdował się...

Obiektywnie książka jest dobra. Dobrze napisana, historia trzyma się kupy, a bohaterowie są wyraziści i rzetelnie skonstruowani. Technicznie nie ma się do czego przyczepić. Mi jednak nie "siadła" i przez większość czasu się nudziłam.

Nieprzyswajalne

Zapach kobiecych perfum wymieszany z ciężkimi chmurami dymu tytoniowego - czytając aż pociągałam nosem, spodziewając się poczuć te zapachy... Klimat to najlepsze co ma ta powieść, i mijające lata nie odebrały jej tego. Mogę sobie wyobrazić jakie wrażenie robił na czytelnikach Philip Marlowe kilkanaście (dziesiąt?) lat temu. Mogę sobie wyobrazić Humphreya Bogarta w roli i...

Mam nadzieję, że ta książka, to najsłabsze ogniwo tak zachwalanego autora kryminału. Zawiłe straszliwie, pełno wątków a akcja jakaś niemrawa. Może trzeba kochać ten specyficzny klimat, bo takowy z pewnością posiada, mnie jednak nie przekonuje.

Mów mu mistrzu kryminału! Oceniam wszystkie kryminały Chandlera:)

Przewidywalna nuda :/

• Kryminał