Filary ziemi T.1

Okładka książki Filary ziemi T.1
Ken Follett Wydawnictwo: Prima Cykl: Kingsbridge (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kingsbridge (tom 1)
The pillars of the earth
Prima
1997-01-01
1997-01-01
Grzegorz Sitek
historia katedra budowa

Pierwsza książka Folleta którą przeczytałem. Ogólnie nie przepadam za takimi tasiemcami i pomimo wciągającej historii oraz barwnych postaci zaczęła mi się dłużyć. Co nie zmienia faktu, że pozycja jest godna polecenia bez dwóch zdań. Na szczególne wyróżnienie zasługuje opis architektoniczny przedstawiony przez autora. Według mnie musiał przestudiować nie jeden plan oraz odbyć nie jedną rozmowę z architektami podczas pisania książki. A oprócz tego intrygi, miłości, zdrady, tortury i trochę krwi. Czyta się bardzo dobrze.

O niebiosa! Jakże jestem Wam wdzięczna, że pewnego razu natchnęłyście mnie do zakupu Filarów Ziemi! Fakt faktem, duża jest tutaj również zasługa Marcina Okoniewskiego (szerzej znany jako Okoń w Sieci),który z niebywałą pasją opowiadał o tej powieści. Gdy więc tylko książka do mnie dotarła, to pomimo jej imponujących rozmiarów ochoczo zakasałam rękawy i.... przepadłam! Książka zachwyciła mnie już na samym początku. To moje pierwsze podejście do Folletta, więc nie zdawałam sobie sprawy, że mam do czynienia z mistrzem! Jego opisy (niszczycielskich żywiołów, sztuki budowniczej),dialogi, budowanie napięcia - to po prostu rewelacja! Niesamowicie podobała mi się kreacja bohaterów, szczególnie to, że nawet ci, którzy w domyśle są bohaterami pozytywnymi to jednak wciąż pozostają tylko ludźmi popełniającymi błędy, kierującymi się niekiedy chęcią zemsty, bądź ulegającymi grzechowi pychy. Do tej pory uważałam, że mam bardzo bogaty zasób słownictwa, natomiast na to, aby wyrazić mój zachwyt tą opowieścią po prostu brakuje mi słów. REWELACJA!

Nie ma tutaj tak zawiłych intryg jak w martinowskiej sadze Pieśni Lodu i Ognia, nie ma też tak złożonych i wielowymiarowych postaci. Ale mnie Follet i tak kupił, więc na pewno sięgnę po inne jego dzieła. Zbyt oczywisty podział na dobro i zło to jedna z wad tej powieści, kolejna to moim zdaniem typowa przypadłość pokolenia autora - pisarzy ery rewolucji seksualnej. Natrętne wręcz pisanie o seksie, seksualności, często niezręczne, czy wręcz żenujące opisy. Nie zrozumcie mnie źle - nie jestem ani purytańskim dewotą, ani poplecznikiem feminizmu. Nie jestem też hipokrytą - nawet jako nastolatek czytając literaturę współczesną, najbardziej utyskiwałem na "źle podaną i nachalną erotykę" (dlatego nigdy nie polubiłem perwercha Mastertona). Teraz "na czasie" jest wytykanie starym boomerom dziaderskiej obsesji wobec kobiecego ciała. Zresztą idę o zakład, że gdyby zrobić dziś wywiad z Folletem i zapytać go o te liczne erotyczne wtręty (w szczególności opis gwałtu z Filarów Ziemi),to wykręcałby się jak węgorz, że "teraz się wstydzi, kiedyś to inaczej pisano, że jest 100% wok" etcetera. Doprecyzuję może - wywalone mam na fanatyków kultury wok i nie przeszkadza mi pisanie o seksie, ale w FZ są właśnie przykłady źle napisanych fragmentów w tej tematyce - wspomniany już opis gwałtu (problemem nie jest sam akt zbrodni, a bardziej przyjęta perspektywa i erotyzujące detale, bez skupienia się na traumie dziewczyny),czy półtora stronnicowy (sic!) opis harców dwójki bohaterów. Bohater robi to po raz pierwszy, a odwala przy tym kombinacje, jakich nie powstydziłby się zawodowy aktor porno. Niemniej "immersja" obcowania w XII wiecznej Anglii jest w tej powieści bardzo silna. Obawiałem się postaci mocno uwspółcześnionych, motywowanych pasjami i ambicjami ludzi XX wieku, na szczęście poza zbuntowaną Ellen reszta bohaterów myśli i działa jak ludzie ich epoki. Zresztą i Ellen przez to, że jest jedyną "wiedźmą" w powieści, wpasowuje się w kolaż bohaterów. Religia, wojna, głód odciskają piętno na wydarzeniach i działaniach bohaterów. Akcja jest wartka, opisy szczegółowe, a i kilka twistów fabularnych się znalazło. No i najważniejsze - pomimo bało-czarnych odcieni bohaterów udało się wywołać emocje. Kilka scen aż kipi od epickości i aż chciałoby się usłyszeć w tle Zimmera czy Djawadiego.

pięknie napisana choć dla mnie stanowczo zbyt długa.

pięknie napisana choć dla mnie stanowczo zbyt długa.

Ciekawa fabuła, wartka akcja to bezsprzeczne atuty tej ksiązki. Ciężko się od niej oderwać i nie sposób jej porzucić bez dokończenia. Ksiązka zasługuje na miano klasyka. Z małych minusów wymieniłbym to, że autor porzuca bohaterów, szczególnie tych drugoplanowych i po kilku latach do nich wraca ale niestety nie wyjawia czytelnikowi co się z nimi działo w tym czasie. Przygody niektórych bohaterów są streszczanie w jednym podroździale podczas gdy opisy kościołów i katedr ciągną się na kilka stron. Zakończenie w stylu wszyscy żyli długo i szczęśliwie jest trochę naiwne.

Moja ulubiona seria. Ogólnie majstersztyk.

Moja ulubiona seria. Ogólnie majstersztyk.

"ᴛᴏ sᴛʀᴀsᴢɴᴇ ʙʏᴄ́ sᴛᴀʀʏᴍ ɪ ᴡɪᴇᴅᴢɪᴇᴄ́, ᴢ̇ᴇ ᴢᴍᴀʀɴᴏᴡᴀᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴢ̇ʏᴄɪᴇ."

⛪ "Filary Ziemi" Kena Folletta jest jak narkotyk, wciąga, a gdy raz się spróbuje, nie można przestać. Nie pamiętam kiedy ostatnio powieść tak bardzo mnie wciągnęła. Dosłownie nie mogłem się oderwać i nie będę ukrywał iż duży na to wpływ miała genialna superprodukcja, której słuchałem w formie audiobooka. Dzięki oprawie dźwiękowej na najwyższym poziomie, czułem się, jakbym przeniósł się w czasy średniowiecza.

⛪ Ken Follett swoją powieścią zrobił na mnie ogromne wrażenie, to co przekazał w "Filarach ziemi" to nie tylko genialnie wykreowane postaci, to także wspaniałe tło historyczne, poparte faktami, pełne intryg i walki o władzę. We wspaniały sposób opowiada o zdradzie, miłości, nienawiści, pożądaniu i odkupieniu. Niekiedy ckliwa innym razem brutalna.
Kilku bohaterów, których losy przeplatają się ze sobą na przestrzeni lat, są tutaj podane w najbardziej wyważony sposób, zachęcają do dalszej lektury, wywołując ciekawość poznania dalszych ich losów. Gdy w ostateczności wytwarzają między sobą synegrię, wtedy zaczyna się prawdziwa magia. Historie przesiąknięte silnymi emocjami, które udzieliły się także i mnie. Ken Follett potrafi pisać o miłości w sposób piękny, który głęboko porusza. A o rzeczach złych i niegodziwych, w taki, który wywołuje niepochamowany gniew.

⛪ Muszę przyznać, że obcowanie z budową katedry w Kingsbridge było dla mnie ogromną przyjemnością. Wiem, że kolejna część nie jest kontynuacją bohaterów z którymi się zżyłem, ale po lekturze miałem nieodpartą chęć rzucenia się na kolejny tom, by znów zagłębić się w mroczne czasy średniowiecza, i poczuć jak przemijają.

"ᴛᴏ sᴛʀᴀsᴢɴᴇ ʙʏᴄ́ sᴛᴀʀʏᴍ ɪ ᴡɪᴇᴅᴢɪᴇᴄ́, ᴢ̇ᴇ ᴢᴍᴀʀɴᴏᴡᴀᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴢ̇ʏᴄɪᴇ."

Bardzo długo się rozkręca - od około trzysetnej strony akcja nabiera tempa i nie sposób się oderwać. Minimalnie bardziej podobał mi się „świat bez końca”, ale „Filary (…)” też mnie nie zawiodła. Ocena 10/10, a ja zabieram się za kolejny tom z fenomenalnej serii Kingsbridge

"Filary ziemi" to bestsellerowa powieść autorstwa Kena Folletta, która została po raz pierwszy opublikowana w 1989 roku.
Fabuła osadzona w średniowiecznej Anglii opowiada historię budowy katedry w fikcyjnym mieście Kingsbridge, która staje się symbolem walki o władzę, prestiż i wpływy, a także miejscem, gdzie ludzkie emocje i motywacje wystawiane są na ciężką próbę. Follet nie oszczędza ani bohaterów przed trudnościami ani czytelnika przed drastycznymi obrazami z okrutnej rzeczywistości średniowiecza. Układa natomiast mistrzowskie puzzle z życia postaci, prezentując ich losy, wybory i wpływające na nie czynniki, które kształtują ich charaktery. To umiejętne przedstawienie przekroju postaci pozwala głębiej zrozumieć motywacje bohaterów, śledzić ich ewolucję na przestrzeni całej powieści a także przeżywać razem z nimi emocje, cierpienia i triumfy, co sprawia, że powieść staje się nie tylko fascynującą podróżą w czasie, ale także głębokim studium ludzkiej natury i relacji międzyludzkich.

Niezapomniane jest te dzieło brytyjskiej literatury, które porusza i inspiruje do refleksji nad kondycją ludzką i wartościami, którymi kierujemy się w życiu. To opowieść o tym, jak wielkie dzieła powstają tylko dzięki determinacji, poświęceniu i współpracy wielu różnych jednostek, które w jedności potrafią dokonać rzeczy wielkich i niezwykłych.

Ta książka to mistrzostwo świata, absolutne arcydzieło. Na każdej stronie coś się dzieje, nie ma mowy o nudzie czy zbędnych opisach. Miodzio.

• Historyczne
  • Powieść historyczna