Morze spokoju

The Sea of Tranquility
Jaguar
2014-03-19
2014-03-19
miłość tajemnica sekret dziewczyna chłopak śmierć

Nastya jest byłą pianistką, która po wypadku postanawia zmienić szkołę. Nie szuka przyjaciół, a jej zachowanie i ubiór wręcz ma odpychać od siebie potencjalnych znajomych. Jej jedynym celem jest zemsta. Josh z kolei jest znany z tego, że wszyscy, których kocha odchodzą. Mając siedemnaście lat zostaje sam na świecie. Niby dwie różne historie. Niby dwójka różnych ludzi, ale czy na pewno?

Oceniłabym książkę wyżej, gdyby nie masa ciągłego tekstu i przemyśleń bohaterów, które w większości przypadków mówiły jedno i to samo. Strasznie przeciągało to całą akcję i po prostu nużyło.

Nie polubiłam głównej bohaterki. Jej wieczne użalanie się nad sobą i autodestrukcyjne zachowanie działało mi na nerwy. Jest dla mnie jedną z najgorszych bohaterek, z jakimi miałam do czynienia. Josha polubiłam, choć co on widział w Nastii to nie wiem…

Całość mogłaby mieć z 200 stron mniej. Miałam czasem wrażenie jakby dla autorki liczyła się zasada im więcej tym lepiej. Niestety u niej to się nie sprawdziło. Mimo wszystko polubiłam wątek z garażem Josha i to jak w nim pracowali i rozmawiali. Do tej lektury już nie wrócę, choć jeśli autorka wyda jakąś książkę to z czystej ciekawości się z nią zapoznam.

Nie jestem ani odrobinę obiektywna. Uwielbiam tę pozycję. Jej magia...towarzyszy mi od prologu...aż do ostatniego zdania...dzieki któremu ta historia nabiera zupełnie innego znaczenia. Wracam do niej czesto. Uwielbiam i gorąco polecam!

,, Może więc nie potrafię jeszcze uwierzyć w przebaczenie, ale myślę, że mogę uwierzyć w nadzieję. Chciałabym też uwierzyć w to marzenie o drugiej szansie. Dla nas obojga."

Morze Spokoju to nie klasyczny romans, a raczej opowieść.
💙 O dwóch poskładanych duszach.
💙 O dwóch samotnych sercach pragnących miłości.
💙 O sile zemsty oraz chęci zapomnienia.
💙 O próbie rozpoczęcia wszystkiego od nowa.
💙 O wewnętrznej walce oraz samotności.
💙 Oraz o budowaniu kruchych fundamentów na popiołach utraconych marzeń.

Nastia, niegdyś utalentowana pianistka, za sprawą nieznajomego chłopaka, w ciągu krótkiej chwili utraciła wszystko - marzenia, pasję, beztroskę oraz wiarę w siebie.
Jej pełne sukcesów życie zamienia się w wegetację, mającą na celu przetrwanie, zemstę oraz usilne próby niedopuszczenia do tego, aby ktokolwiek z nowej szkole poznał jej tajemnice. Jednak za maską milczenia, mocnego makijażu, wyzywającego stroju oraz niebotycznie wysokich szpilek skrywa się nie wyrachowana i zimna osoba, ale dziewczyna zarówno silna, jak i delikatna jak płomień świecy.

Josh to typowy outsider. Nastoletni chłopak, który musiał zbyt szybko dorosnąć. Typ samotnika, o którego smutnym życiu krążą historie, ale na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które naprawdę przejmują się jego losem.
A on odpycha ich od siebie, głęboko wierząc w to, że sprowadza nieszczęście na wszystkich tych, których kocha. W zaciszu garażu oddaje się swojej dość nietypowej jak na siedemnastolatka pasji, jaką jest stolarstwo.

Jednak czy dwie skrzywdzone duszą są w stanie sobie pomóc, czy raczej prędzej czy później ściągną się w przepaść, nie mogąc sobie poradzić z obezwładniającą ciemnością, która jest w każdej z nich?

Morze Spokoju to nie klasyczny romans, a raczej opowieść.
💙 O dwóch poskładanych duszach.
💙 O dwóch samotnych sercach pragnących miłości.
💙 O sile zemsty oraz chęci zapomnienia.
💙 O próbie rozpoczęcia...

Ta książka jest tak emocjonalna 🫣🫶 uwielbiam. Nie wiem co więcej napisać. Trzeba ją przeczytać osobiście. Polecam. Nie raz łezka w oku sie zakręciła.

the best

the best

📖🐲
Mnie się podobała, szybko przeczytałam, ale jest to oczywiście czytadło dla zabicia czasu.
Plusy:
- Bardzo mocno podkreśla się, że to jednak terapia leczy, a nie miłość i "magiczna różdżka" ukochanego chłopca.
- Zgoda na seks, niewykorzystywanie osób, które są pijane
- Najpierw przyjaźń, potem miłość
- nie jest landynkowo-słodko

Minusy:
- Brak wyrazistych bohaterów drugoplanowych, a są za to dłużyzny w niektórych opisach, więc można by zamiast tego wstawić chociaż trochę więcej prezentacji np. Margot, bo ona w tej książce praktycznie nie istnieje, a powinna być mocniej zarysowana
- Strasznie długo trwa, zanim wreszcie dowiemy się, co dokładnie stało się Nastyi. Trochę już to było irytujące.
- Brak choćby oddzielenia przerwą albo gwiazdką przeskoku do sceny, która dzieje się gdzieś indziej lub następnego dnia i czasem zastanawiałam się, czy mi się strony nie skleiły albo coś, zanim się zorientowałam, że to po prostu całkiem nowa sytuacja.

Jednak ogółem było według mnie całkiem okej.

📖🐲
Plusy:
- Zgoda na seks, niewykorzystywanie osób, które są pijane
- Najpierw przyjaźń, potem miłość
- nie jest landynkowo-słodko

Minusy:
- Brak wyrazistych bohaterów...

Pierwszy raz mam mega problem z oceną 😱😺 po morze spokoju chciałem sięgnąć lata temu gdzie była ta ładna okładka z boyem i girl na okładce ale nigdy nie byla dostępna i po latach wyszło wznowienie wiec moja radość była przeogromna bylem ciekawy jej na maksa po wysokiej ocenie i pozytywnym recenzjach że ta powieści zmienia żyć czytelników.. niestety tak się nie stało w moim przypadku, nie pokochałem jej ale też nie jest mi obojętna. Glowna bohaterka momentami sprawuala że chciałem nią potrząsnąć zmienić decyzję bohaterów, umoralnic ich. Jest to opowieść o tragedii, o traumie, śmierci, zaburzeniach psychicznych, o nadziei , drugiej szansie, i miłości ciężkiej trudnej , brudnej. O tym że niezależnie co spotka się w życiu ważne mieć osobę przy której można być sobą. Która będzie cierpieć z tobą I być zawsze nawet kiedy tego nie chcesz.
Moja ocena to 7,5.

Ta historia zdecydowanie należy do tych mocniejszych. Podczas czytania wielokrotnie miałam ochotę krzyczeć i rzucać książką. Z jednej strony rozumiałam zachowania bohaterów, ale z drugiej tak bardzo nie chciałam,żeby postępowali w ten sposób.

Historia opowiada o dziewczynie, która jest obojętna na świat, na emocje, na ludzi i również na siebie. Odcięła się od wydarzeń, które spotkały ją w przeszłości i wybudowała dookoła siebie mur, który nawet ona sama nie jest wstanie zburzyć.

I opowiada również o chłopaku, który został całkiem sam i próbuje pogodzić się ze swoją samotnością.

Nie chcę Wam nakreślać fabuły ani podpowiadać o czym ona jest, ponieważ odbierze Wam to przyjemność z czytania. Książka jest skonstruowana w taki sposób, że łatwo może zmylić czytelnika. I na początku wpadłam w tą pułapkę. W pewnym momencie miałam takie: ale jak to, czekaj, czekaj – i wracałam się do początku i jeszcze raz studiowałam pewną scenę.

Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani. Nie są idealni, mają bardzo wiele wad, ale to nie znaczy że są to złe osoby. Nigdy nie wiadomo czy niektóre zachowania nie są maską, która chroni ich od zranienia.

Josh i Nastia oboje mają w sobie wiele tajemniczości. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić,że mają silne charaktery i wiedzą czego chcą od życia, ale wystarczy zajrzeć w im prosto w oczy i zobaczyć… prawdę.

Ta książka jest pełna bólu, rozpaczy i są momenty, które miażdżą serce. Ale to nie znaczy,że brakuje w niej przyjaźni, miłości, dobroci i humoru.

Podobało mi się to,że duży nacisk był skierowany na pasję bohaterów. Można zauważyć,że hobby jest idealną odskocznią od codzienności i niektórych utrzymuje przy zdrowych zmysłach.

Były też sytuacje, które mi się nie podobały. Nie raz kreśliłam po książce i prosiłam, aby te wydarzenia zostały wymazane, ale niestety tak musiało być.

Książkę polecam, możecie być pewni,że poczujecie wiele emocji i nie będziecie się mogli oderwać od treści.

„Śmierć wcale nie jest taka straszna, kiedy już raz przez nią przejdziesz. A ja to zrobiłam.
I już się nie boję. Boję się całej reszty”.

Nastia Kasznikow była niegdyś utalentowaną pianistką. Niestety w jej życiu wydarzyło się coś, co na zawsze przekreśliło jej muzyczną karierę.
Dziewczyna zmienia szkołę, mając nadzieję, że nikt nie odkryje jej przeszłości. Nstia pragnie również, by pewnego dnia zemścić się na chłopaku, który ją zabił…
Pierwsze dni szkoły nie należą do udanych. Jest jednak coś, a raczej ktoś, kto dziewczynę niesamowicie intryguje. Josh Bennett – outsider, którego każdy omija szerokim łukiem. Gdy wszyscy udają, że nie widzą chłopaka ją jakaś niewidzialna siła do niego przyciąga.
Nasta małymi krokami zbliża się do Josha, aż w końcu staje się częścią jego życia.

„Morze spokoju” to bolesna historia dwóch poranionych dusz, które próbują poradzić sobie ze swoimi traumami i stratami.
Przyznaję, że choć historia Nastii jest niesamowicie poruszająca, to bardziej było mi żal Josha. Nastii nie potrafiłam zrozumieć. Irytowała mnie. Co prawda można jej zachowanie tłumaczyć tym, przez co przeszła, ale mnie to nie przekonuje. Nie zaufałam jej. Nie polubiłam.
Zresztą jest wiele rzeczy w tej książce, które nie do końca mi się podobały. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy powielać zachowań bohaterów. 🙈

Książka napisana została prostym językiem i, mimo iż momentami krzywiłam się z niesmakiem na opisane w niej sytuacje to czytało mi się ją sprawnie. Fabuła nie jest może jakaś szalenie porywająca, ale to nie jest najważniejsze. Najistotniejsze w tej książce są emocje, a tych było tu całe morze.

„Światło dnia przed niczym nie może cię ochronić. Złe rzeczy dzieją się na okrągło, nie czekają, aż zjesz kolację”.

„Morze spokoju" to smutna książka, która z pewnością złamie wiele serc. Sama przez większą część lektury czułam przygnębienie i żal dla tej poturbowanej emocjonalnie pary.

I już się nie boję. Boję się całej reszty”.

Książkę przeczytałam w ramach maratonu #czytamymorzespokoju na Instagramie.
Świetna młodzieżówka. Porusza wiele problemów m.in. przedwczesnej śmierci, samotności, napaści, ograniczenia organizmu.
Nastya praktycznie ucieka z domu. Parę lat temu była w złym miejscu o złej porze i stała się tragedia, która przełożyłą się na całe jej dalsze życie. Za zgodą rodziców wyprowadza się do ciotki, która toleruje rzeczywistość. Zmiana szkoły to spore wyzwanie dla Nastij, ale po latach walki jej silna wola jest niezachwiana. Ubiera się wyzywająco - cała na czarno i mocny makijaż to jej znak rozpoznawczy. Ma gdzieś zdanie innych. Chce żeby było tak jak dotychczas. Wieczorami piecze i bardzo dużo biega. Pewnego wieczoru podczas biegania zapędza się aż pod dom Josha, kolegi z klasy. Wspólnie mają zajęcia ZPT. Josh uwielbia majsterkować i prace z drewnem. Robi unikatowe, autorskie meble. Nastya jest zaciekawiona jego pracami, jego osobą i tak od wieczora do wieczora stają się sobie coraz bliżsi. Jednak Nastya nie chce wyjawić swojej przeszłości, a Josh nie naciska. Sam skrywa głęboko w sobie żal za wydarzenia z przeszłości. Jest wycofany i w samotności przeżywa swoje żale.
Polecam bardzo mocno. Jest to historia dla młodzieży, nurt young adult, który sama bardzo lubię.

Książkę przeczytałam w ramach maratonu #czytamymorzespokoju na Instagramie.

• 2015
  • New Adult