Morze spokoju

2014-03-19
2014-03-19
Data 1. wydania:
2012-09-05
miłość tajemnica sekret dziewczyna chłopak śmierć

Książka mnie nie zachwyciła. Może to po prostu kwestia wieku i niechęci do książek dla nastolatków, ale główną wadą tej książki jest główna bohaterka. Nastya irytowała mnie nieustannie swoim zachowaniem i nawet zakończenie nie zmieniło mojego stosunku do niej. Dla kontrastu Josh budził moją sympatię. Mimo wszystko autorce udało się dobrze zarysować psychologię głównych bohaterów i uwydatnić fakt, że w życiu każdego z nich znajdował się mrok, który zbliżył ich w jakiś sposób do siebie - dwie zranione dusze.

Kolejna książka, w której bohaterowie są straumatyzowani, w szczególności dziewczyna, która została napadnięta. Wiem, że jest to cecha charakterystyczna gatunku Young Adult, ale przez to po którejś z kolei lekturze tego typu stałam się znieczulona na krzywdy doznawane przez kreowane postacie. Mogło być bardziej oryginalnie. Ogólnie powieść mi się podobała, lecz bez rewelacji jaką opisują niektórzy w komentarzach. Na uznanie zasługuje fakt, że autorce udało się w przekonywający sposób przedstawić rodzące się uczucie między Joshem a Natsyą, która praktycznie nic nie mówi. Bazowało to wszystko w większości na gestach niewerbalnych i to był dla mnie powiew świeżości, coś fajnego.

Dialogi między bohaterami sprawiły, że zaczęłam się zastanawiać, czy autorka kiedykolwiek spotkała w swoim życiu nastolatków. Każde słowo przyprawiało mnie o niesamowity cringe, fabuła jest dosłownie o n i c z y m, a rzekomy romans to coś, czego zdecydowanie nie chciałabym przeżyć na własnej skórze. Nudna, żenująca, bez smaku. Nie zliczę, ile razy użyte były słowa "kutas", "fiut", "rosyjska kurwa". Główna bohaterka oczywiście jest najseksowniejsza, najpiękniejsza, bystra, inteligentna, sprytna, ogółem królowa wszechświata. Niestety nie mogę nic dobrego powiedzieć o tej książce i - sama się dziwię, że to piszę - tysiąc razy bardziej poleciłabym "Zmierzch". Mam ochotę znaleźć wszystkie synonimy słowa "tragedia" i okleić nimi okładkę książki.

Taka średnia ta książka była. Mam wrażenie, że bohaterowie byli wykreowani strasznie mdło, co przy książce o takiej tematyce nie powinno mieć miejsca. Sama fabuła była nudna i raczej mnie nie wciągnęła. Trauma bohaterów była przedstawiona po łebkach, nie zagłębialiśmy się w historię tych postaci tylko skupiliśmy na ich uczuciu do siebie. Historia Josha również została zrobiona na odwal się, mimo, że on też prowadził fabułę książki. Jedyny pozytywny aspekt tej książki to kumpel bohaterów, który przynajmniej coś do tej książki wnosi. Czy polecam? Bardziej nie niż tak, bo spodziewałam się dobrze napisanej książki o wychodzeniu z traumy, a dostałam średnią młodzieżówkę, w której przez większość czasu nie rozumiemy bohaterów i przyczyny ich zachowań.

Mam bardzo mieszane odczucia odnośnie tej książki - na tyle, że trudno mi w ogóle sformułować co myślę. Niby znajdziemy tu same dobre składniki, ale jednak, z jakiegoś powodu sposób ich zamieszania mnie drażni. Może to kwestia samej głównej bohaterki. Mamy tu ogrom jej przemyśleń, natomiast perspektywa drugiego, jak rozumiem również głównego bohatera jest skąpa i brakuje jej głębi. To jest szczególnie smutne, jako że to właśnie on wzbudza sympatię i zainteresowanie.
Mamy tu wspaniałego głównego bohatera, bardzo ciekawego najlepszego przyjaciela, uroczo odmienne hobby i doprawdy udane zakończenie. A jednak pomiędzy tym dziury i brak ładnej, zgrabnej całości, która pozwoliłaby uniknąć tego uczucia niezaspokojenia.

Nie wiem ile raz już ją czytam, 3, 4, 5 kto by to liczył, za to, za każdym razem przezywam te same niezliczone emocje. Historia Nasty i Josha wzrusza, a zakończenie, człowiek myśli ze już wszystko wie, ze już koniec, a jednak autorka coś zostawiła, dosłownie do ostatniej kropki 😉😁

"Nienawidzę swojej lewej ręki. Nienawidzę na nią patrzeć. Nienawidzę, kiedy drży i zacina się, i przypomina o utraconej tożsamości. Ale i tak na nią patrzę, ponieważ przypomina mi również o tym, ze znajdę chłopaka który wszystko mi odebrał. Zamierzam zabić swojego mordercę. I zamierzam zrobić to lewą ręką"

Myślisz, ze kiedy tracisz sens życia, bo zbieg okoliczności, przypadek ci to wszystko odbiera, i myślisz ze już nic dobrego nie może cię w życiu spotkać, bo przecież to szczęście zostało ci już brutalnie odebrane, to się mylisz... ta historia jest właśnie o tym :)
Zdecydowanie polecam <3

Morze spokoju to najbardziej niesamowita, a zarazem poruszająca młodzieżówka która skradła moje serce. Jest to mój must read co roku i chociaż znam tę historię to i tak za każdym razem przeżywam ją od nowa.

Fabuła skupia się na temacie wybaczenia samemu sobie i doprowadzenia się do ruiny przez czyn innej osoby. W pewnym sensie czuję jak utożsamiam się z główną bohaterką i to co siedzi w jej głowie dotyka też mnie. Niewiele książek potrafi wywołać we mnie takie emocje.

Tytuł książki jest zawarty w treści co też uwielbiam, ale nie zdradzę do czego się to tyczy. Jest to młodzieżówka i może znajdziecie jakiś schemat, ale ostatni rozdział Was rozbroi więc nie do końca wszystko jest przewidywalne.
Imiona mają znaczenie szczególnie w tej historii, to taka moja mała podpowiedź.
Mogłabym napisać jeszcze wiele, ale to co najlepsze najlepiej odkrywać samemu. Mimo, że okładka nie do końca zachęca to historia ukryta miedzy kartkami wszystko rekompensuje.

Polecam przeogromnie tę piękną historię ukrytą w tej książce. Może i Wy pokochacie głównych bohaterów tak jak ja.

PS książka jest już raczej trudno dostępna, znajdziecie kilka egzemplarzy na vinted czy olx.

Piekna...poruszająca...emocjonalny roller coster. Jedna z moich ulubionych książek z gatunku YA. Bohaterowie uczą siebie na wzajem żyć z trauma!! Goraco polecam!

Książka zrobiła na mnie wrażenie. Na początku troszkę mnie nudziła ale im dalej tym coraz ciekawiej. Książkę przeczytałam w jeden dzień.

„Morze spokoju” to poruszająca i pięknie napisana historia o samotnym chłopaku, kruchej emocjonalnie dziewczynie i cudzie drugiej szansy. Napisana jest łatwym językiem i przyjemnie się czyta. Aczkolwiek na początku ciężko było się. Spełniła moje oczekiwania.. :)