Sherlock Holmes. Apokryfy

2013-06-14
2013-06-14
Marceli Szpak
Sherlock Holmes

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Zupełnie nie rozumiem po co umieszczać dwa razy to samo opowiadanie w dwóch różnych wersjach - chodzi o "Zagadka Wielbiciela Zegarków" oraz "Zagadka Mary Jane". Może różnice w obu opowiadaniach są ciekawe dla badaczy prozy autora albo tych, których interesuje praca tłumaczy ale dla mnie różnice w obu odpowiadaniach (poza chyba dwoma raczej nieistotnymi szczegółami) były tak małe, że trochę żałuję ponownego czytania tej samej historii. Swoją drogą zastanawia mnie to czy pracodawca zamordowanego nie kontaktował się z policją skoro gazety rozpisywały się o tej sprawie również w Stanach Zjednoczonych...
Nie wiem czy w pozostałych książkach o przygodach Sherlocka i Watsona również opis rozwiązania zagadki bazuje na informacjach, których czytelnik nie był świadomy gdyż autor dostarczył je dopiero w momencie opisu całego procesu dedukcyjnego. W przypadku tych opowiadań wydaje się to całkowicie usprawiedliwione ze względu na ich formę oraz długość.
Nie znam przygód Sherlocka z książek więc nie wiem czy zrobienie z niego idioty w większości z tych opowiadań dodaje wartości temu zbiorowi opowiadań.

Cztery mało znane albo w ogóle nieznane niewielkie opowiadania, napisane w okresie, w którym Arthur Conan Doyle miał już po dziurki w nosie swojego bohatera i planował rozstać się z nim na zawsze. Holmes nie jest w nich przedstawiony jako geniusz dedukcji, nie wszystko mu się udaje, nie wszystkie jego pomysły mają sens, często strzela kulą w płot.

W skład zbioru wchodzą „Kwestia kwesty” (napisana, by wspomóc zbiórkę charytatywną),„Zagadka wielbiciela zegarków” (rozwiązanie proponowane przez Sherlocka jest zupełnie „od czapy”),„Zaginiony pociąg” (tu podobnie),„Dedukcja Watsona” (Watson próbuje swoich sił w dedukcji i zupełnie mu to nie wychodzi) oraz „Tajemnica współautorów” napisana przez J. M. Barrie. Dodatkowy bonus to tekst Marcelego Szpaka: „Zagadka Mary Jane”, dotyczący tłumaczenia jednego z opowiadań i wyjaśnienia błędów w nim zawartych (Mary jane to w tamtych czasach określenie homoseksualisty),i wreszcie „Człowiek z zegarkami” – lepsze ponoć tłumaczenie.

Pozycja ważna i ciekawa tylko dla miłośników Sherlocka Holmesa – dla innych może okazać się bezwartościowa.

W skład zbioru wchodzą...

Co tu mogę wiele powiedzieć - pozycja obowiązkowa dla zatwardziałych fanów detektywa z Baker Street 221B

Fajna pozycja dla fanów Sherlocka. Opowiadania w których detektyw S.H. nie pojawia się osobiście (z wyjątkiem jednego, którego autorem nie jest akurat Conan Doyle) - ale występuje jako "znany detektyw" pomagający rozwiązać zagadkę, choć niekiedy bez powodzenia ;)

• E-booki
  • Ebooki