When Christ and His Saints Slept

Henry Holt and Co.
1995-04-30
1995-04-30

Na półkach: , , , , , , , , ,

Zaczęło się od Tudorów, zainteresowaniem, trochę niezdrowym, Henrykiem VIII i nieszczęsnym losem jego żon. Potem przyszła fascynacja wcześniejszym okresem historii Anglii, Wojną Dwóch Róż, Lancasterami i Yorkami, w szczególności Edwardem IV i Ryszardem III. Wreszcie zaangażowałam się w historię konfliktu między wnukami Wilhelma Zdobywcy, który miał miejsce w XII wieku w Anglii. Zmieniali się władcy, zmieniały epoki, zmieniali się pisarze piszący o tych niezmiernie ciekawych, choć strasznych czasach i wydarzeniach. Chyba Philippie Gregory zawdzięczam pierwsze emocje związane z odkrywaniem historii Tudorów i Plantagenetów. Jednak to Sharon Kay Penman i jej sposób pisania, jej język, jej bohaterowie zawładnęli mną całkowicie i teraz każdą kolejną powieść historyczną będę porównywać z jej powieściami i trudno będzie komukolwiek z nią się równać. Chociaż przeczytałam zaledwie dwie książki z jej dorobku, muszę przyznać, że są to wielkie powieści, zarówno pod względem objętości, jak i wartości.

„When Christ and His Saints Slept” jest pierwszą z kilkutomowej serii o Plantagenetach, a właściwie początkach tej dynastii i kolejną odsłoną wojny kuzynów. W walce o władzę kuzyn występuje przeciwko kuzynowi, brat przeciwko bratu. Żeby zdobyć ten upragniony i najbardziej pożądany atrybut władzy, jakim jest korona, nie przebiera się w środkach. Pali się wsie i miasta, niszczy zbiory, gwałci kobiety, morduje. Nie ma litości dla nikogo. Od jednego oblężenia zamku do drugiego, od jednej bitwy do drugiej, a po drodze tylko zniszczenia, strach, śmierć. Jest kilku głównych bohaterów – Matylda, spadkobierczyni Henryka I, walcząca o swoje prawo do tronu angielskiego, Stefan, król Anglii, który podstępnie odbiera koronę swojej kuzynce, Henryk, syn Matyldy, późniejszy król Anglii oraz fikcyjna postać przyrodniego brata Matyldy, Ranulfa. Na kartach powieści pojawia się również charyzmatyczna postać Eleonory Akwitańskiej. Między Matyldą a Stefanem trwają nieustanne walki o zdobycie władzy w Anglii. Matylda, jako kobieta stoi na z góry przegranej pozycji, chociaż jej przeciwnik jest słabym, miękkim, podatnym na wpływy innych, nieudolnym władcą. Jednak Stefan jest bardzo dobrym, budzącym ogromną sympatię człowiekiem. Nie potrafiłam opowiedzieć się ani po jednej ani po drugiej stronie konfliktu, przynajmniej przez większą część książki. Kiedy czytałam o Matyldzie, moja sympatia była po jej stronie, kiedy Penman opisywała obóz Stefana, dopingowałam jego staraniom.

Postaci są świetnie skonstruowane, bohaterowie prawdziwi, z łatwością można zrozumieć motywację ich postępowania, ich wątpliwości, obawy, nadzieje. To jest duży plus książki. Akcja jest bardzo ciekawa i wciągająca, ale to też duża zasługa historii, chociaż Penman wywiązała się wzorowo przedstawiając wydarzenia w taki właśnie sposób, opierając się na szczegółowych badaniach. Największą zasługą tej powieści jest, że uczy ona historii w sposób niemal doskonały, bezbolesny i szalenie atrakcyjny.

A minusy? Znalazłam tylko dwa. Początkowo trochę gubiłam się w mnogości postaci, tym bardziej, że bohaterowie często zmieniali swoje preferencje polityczne i przechodzili do obozu przeciwnika. Druga wada – dlaczego ta książka wciąż jest dostępna tylko w języku angielskim? Kiedy doczekamy się tłumaczenia na język polski?

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza część cyklu o Plantagenetach Sharon Kay Penman - opisująca czasy wojny domowej między Matyldą, córką Henryka I, a jej rywalem do angielskiej korony Stefanem z Blois.
Choć można byłoby również powiedzieć, że to studium losu kobiety w tamtej epoce - jak bardzo bezsilna i zależna od swoich męskich krewnych była mimo wszystko córka potężnego króla, małżonka cesarza, uznana dziedziczka angielskiej korony.

• Powieść historyczna
  • Sharon Kay Penman
  • Historia Anglii
  • 2015
  • W innym języku (Chcę przeczytać)

Dodaj cytat z książki When Christ and His Saints Slept