Nowe kłopoty detektywa Pozytywki

Okładka książki Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Nowe kłopoty detektywa Pozytywki
Grzegorz Kasdepke Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Detektyw Pozytywka (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Detektyw Pozytywka (tom 4)
Nasza Księgarnia
2014-02-26
2007-01-01

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...
Okładka książki Królik po islandzku Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Królik po isla... Grzegorz Kasdepke, ...

Detektyw Pozytywka to bohater serii książeczek dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke. Na cykl składają się obecnie Przygody detektywa Pozytywki, Detektyw Pozytywka, Powrót detektywa Pozytywki, Nowe kłopoty detektywa Pozytywki, Pamiątki detektywa Pozytywki, Wakacje detektywa Pozytywki, Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki i Wielki powrót detektywa Pozytywki. Sporo tego!

Każdy tom ma format kieszonkowy i zaledwie kilkadziesiąt stron. Autor zmieścił na nich kilka prostych spraw kryminalnych, których rozwiązania opisał z kolei na końcu książeczki. Czytelnik poznaje historię przestępstwa, towarzyszy bohaterowi w przesłuchaniach, dostaje wszystkie niezbędne poszlaki, ba, nawet czasami dowiaduje się, kto jest winny! Następnie samemu musi wyjaśnić, dlaczego detektyw doszedł do takiego wniosku.

Oczywiście słowa „przestępstwo” i „przesłuchanie” to za dużo powiedziane. Ot, ktoś komuś ciachnie kwiatki, pożyczy sobie rower, ukradnie skarpetki bądź gąsienice z kokonka lub zepsuje stary zegarek. Dla dorosłego rozwiązania owych zagadek wydadzą się oczywiste, ale przecież nie każdy pięciolatek skojarzy, że kiedyś zegarki się nakręcało (inaczej staną, czyli się „zepsują”),a wiosną pojawiające się na drzewach liście mogą odciąć światło słoneczne wpadające przez okna do mieszkania.

To przyjemne książeczki. Zabawne, sympatyczne, zgrabnie napisane, pełne humoru przeznaczonego tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. I choć sportretowani tu dorośli nie zawsze są inteligentni, to jednak mogą liczyć na Pozytywkę. I na czytelnika (czy raczej słuchacza),który z ich problemami z chęcią się zmierzy.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Zabawny jest ten detektyw, a w sumie to historie, które mu się przytrafiają. Pozytywka jest błyskotliwy i pomocny, w mig rozwiązuje niezwykle "skomplikowane" zagadki. Osoba detektywa samym swoim byciem, mnie po prostu kupiła i nie wyobrażam sobie, że mogłoby go teraz zabraknąć w naszym życiu. Na pewno będę kupowała wszystko, co się o nim ukaże.
W tej części rebusy są trochę łatwiejsze do odgadnięcia i myślę, że dziecko poniżej 7 roku życia powinno je rozwiązać.

W tej części rebusy są...

Można powiedzieć, że niektórzy bohaterzy i pisarze są kultowi. Do takich zaliczam duet detektywa Pozytywki i Grzegorza Kasdepke. O ile o detektywie mogę napisać, że jest właścicielem biura detektywistycznego „Różowe Okulary” i rozwiązuje wiele zaskakujących zagadek to już o autorze mogę Wam opowiedzieć więcej, ponieważ należy on do tych osób, które o czymkolwiek napiszą będzie to świetne, pouczające i bardzo pomocne we wprowadzaniu dziecka w świat. Jego książki łączy nieszablonowość: dziewczynki wcale nie marzą o byciu księżniczkami, detektywi mają dużo czasu dla dzieci, a inżynierowie potrafią być niesamowicie zakręceni. Ponad to w stworzonych przez niego historiach wszystko jest możliwe. Nawet kontakt z kosmitami, jak w serii o Bodziu i Pulpecie. Młodych bohaterów łączy wybujała wyobraźnia. To ona napędza akcję, to przez nią bohaterzy ciągle pakują się w tarapaty, ale też zawierają interesujące znajomości, przeżywają niezwykłe przygody, które są kwintesencją tego, co nam się kojarzy z dziećmi, czyli jego książkach mamy nagromadzenie ciągłego zaskakiwania otoczenia fantazją. Jest też wprowadzająca dzieci w świat emocji i trudnych tematów seria książek o przedszkolakach i pani Miłce. Jednak Grzegorz Kasdepke najbardziej znany jest z opowieści o detektywie Pozytywce. A wszystko przez to, że pojawiło się już ich naprawdę bardzo dużo i wydano kolejne wznowienia. Nasza przygoda z tym bohaterem zaczęła się od książki „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki”. Od razu uległyśmy urokowi książki detektywistycznej zachęcającej młodych czytelników do myślenia, rozwiązywania zagadek, tropienia śladów, analizowania zjawisk przyrody. Spostrzegawczy detektyw uczy dzieci uważnego patrzenia na otoczenie, wyciągania wniosków, przemyca wiedzę z fizyki chemii (np. zmiana objętości cieczy i ciał stałych),biologii (obserwacja zwierząt). Każda postać w książce ma pięknie zarysowaną osobowość. Do tego pojawia się też czarny charakter, który nie zawsze odpowiada za wszelkie istniejące w otoczeniu zło. Autor używa tu dosadnej symboliki: dobry detektyw ma biuro blisko nieba (na poddaszu),a zły w piwnicy. Do tego mamy wścibską panią Majewską, dozorcę dbającego o porządek (pana Mietka),dzieci (Zuzia, Dominik, Asia) i pani Ryczaj (nauczycielka). Niewielkie grono bohaterów, ale zagadek niesamowicie dużo, ponieważ codzienność podsuwa kolejne pytania. Znajdziemy tu takie problemy jak znikające skarpetki czy brak piasku w piaskownicy, kradzież roweru, chuligani bazgrzący po ścianach i tłukący wazony na balkonach, wrząca woda bez podgrzewania ogniem, dziwne pyły i zapachy, marniejącego kaktusa, tajemnicze psie odchody na podwórzu oraz pojawiające się zaspy śniegu, kiedy nie pada. Każda z zagadek wymaga logicznego myślenia i minimalnej wiedzy o świecie, prawach przyrody oraz znajomości kultury. Do tego są one pretekstem do pokazania pozytywnych postaw społecznych. Dzieci dowiedzą się, że za psa odpowiada właściciel, że źle jest niszczyć i bałaganić we wspólnej przestrzeni oraz trzeba dbać o słabszych.
Książkę czyta się bardzo szybko, niesamowicie przyjemnie i nawet przedszkolaki chętnie słuchają opowieści o detektywie oraz przygodach mieszkańców kamienicy. Duża czcionka, interesujące ilustracje, wartka akcja i zagadki wymagające logicznego myślenia, wyciągania wniosków sprawiają, że jest to interesująca lektura dla uczniów szkoły podstawowej.
Bardzo dobrze zszyte grubsze, lekko pożółkłe strony z ilustracjami Piotra Rychla, sprawiają, że lektura jest bardzo atrakcyjna wizualnie. Przemyślane rozmieszczenie tekstu na stronie, niedługie rozdziały, duża czcionka – wszystko to zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Wielkim plusem są rozwiązania zagadek na końcu książki. Czytelnicy, którym nie udało się samodzielnie znaleźć odpowiedzi na pytanie zawsze mogą skorzystać z tej podpowiedzi i nauczyć się czegoś na temat świata. Zdecydowanie polecam.

Wg oznaczenia na lubimy czytać tom 4 ale chyba ktoś tu przemieszał różne wydania. To jest drugi tom po Detektywie Pozytywka ( z zieloną okładką ) gdyż mamy nawet bezpośrednie nawiązanie do wydarzeń z zakończenia tamtego. Bardzo udana kontynuacja, która trzyma poziom 1 tomu. Na ogromny plus prosty, ale dobry literacko język. Zagadki w sam raz dla młodszych dzieci. Ciekawy cały koncept. Będziemy z przyjemnością czytać kolejne tomy przygód Detektywa Pozytywki

W tej książeczce postacią numer jeden jest nauczycielka języka polskiego, o wielce znamiennym nazwisku Ryczaj. W dodatku samotna, co zgadza się z powszechnym stereotypem zaangażowanej belfrzycy. Ale za te bazgroły "Pozytywka jest gópi", ja nauczycielka historii, też postawiłabym "pałę".
Znakomita to była lekturka na obecny codzienny stres!

Znakomita to była lekturka na obecny codzienny stres!

Detektyw Pozytywka niezmiennie bawi i uczy. Ostrzegam, że lektura jest mocno wciągająca. Dzieci nie pozwalały mi czytać niczego innego do momentu przeczytania ostatniej zagadki.

To moja ulubiona część z całego cyklu , która jest dalszym ciągiem części pierwszej. Autor rozbudza w czytelniku pragnienie rozwiązywania zagadek . Książka przybliża nam jeszcze bardziej głównego bohatera - detektywa Pozytywkę, czyli nieco zwariowanego , ale przesympatycznego człowieka. Dorośli też mogą bez obaw poczytać, chociażby dla relaksu, ponieważ jest to bardzo lekka książka.

Nie myślałam że kiedykolwiek napiszę że książka Grzegorza Kasdepke jest średnia... Szczerze mówiąc to najgorsza z książek tego autora. Miałam trochę wrażenie że jest naciągana lub taka na siłę. A może odniosłam takie wrażenie dlatego że głównego bohatera Detektywa Pozytywki nie było w całej książce. Mojemu synowi się podobała a to chyba najważniejsze.

Książka bardzo miła i prosta w czytaniu (podobnie jak inne książki z tej serii). Jest baaaaaaardzo wesoła :D Przy niej po prostu nie można się nie śmiać.

Kolejna część Detektywa nas nie zawiodła. Równie ciekawa jak pierwsza. Polecam.

Kolejna część Detektywa nas nie zawiodła. Równie ciekawa jak pierwsza. Polecam.

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo