Pamiętniki tom 2

Okładka książki Pamiętniki tom 2 Jan Chryzostom Pasek
Okładka książki Pamiętniki tom 2
Jan Chryzostom Pasek Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Skarby Biblioteki Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
Skarby Biblioteki Narodowej
Ossolineum
2003-01-01
2003-01-01
szlachta Rzeczpospolita wojna

Dość nudno, jeśli nie interesuje się historią i nie orientuje chociaż trochę w realiach epoki.
Można zaobserwować ciekawe związki frazeologiczne, które w zbliżonej formie przetrwały do dziś w języku potocznym.
Żołnierz niekoniecznie rozumie modę i jej nieustające zmiany, a z drugiej strony potrafi czerpać z kontaktu z innymi kulturami.
Pozuje na bohatera i wyjątkowo szlachetnego osobnika, co niekoniecznie pasuje do jego biografii. Ale to prawo autora do malowania się jak mu się podoba.
Nie zabraknie też awantur, imprez, bijatyk, a nawet odrobiny historii małżeńskich. I wydry.

Pozuje na bohatera i wyjątkowo...

Lubię historię, ale czytanie tego dzieła mnie przerosło. Wiele słów łacińskich, więc trzeba co chwilę sprawdzać przypisy żeby zrozumieć co takiego chce przekazać nam autor. Wypróbowałem audiobook, dla mnie trochę lepiej ale dalej poziom tej książki jest dla mnie przytłaczająco trudny. Mimo to treść jak i styl są na wysokim poziomie. Kiedyś spróbuję znów, ale obecnie innej oceny dać nie mogę.

Trochę spoko trochę beka

Trochę spoko trochę beka

Gawędziarski styl, wojenne przeżycia, realia życia w majątku ziemskim. Stare i skromne wydanie ukazujące polskiego szlachcica sarmatę.

Wlasnie koncze sluchac.Wspaniale!

Wlasnie koncze sluchac.Wspaniale!

Odsłuchałem audiobook i myślę, że to jest zupełnie inne doświadczenie – i zrozumieć łatwiej o czym mowa jest, i sama percepcyja inna, jakby to sam Jan Chryzostom nam historyję był opowiadał.

Szlachcica portret własny - trochę rubaszny, dumny, uparty, czasem zabawny, czasem straszny, na pewno bardzo bujny i zamaszysty. Autor, zupełnie nieświadomie stworzył archetyp, którego echa do dziś dźwięczą w polskiej kulturze.

Jan Chryzostom Pasek wiódł wyjątkowo ciekawe życie (przynajmniej do pewnego momentu). Z jego opowieści wyłania się bardzo subiektywny obraz staropolskiej rzeczywistości - opisując wydarzenia od służby w wojsku pod Czarnieckim, przez udział w pospolitym ruszeniu, po zwykłe codziennie sprawy szlachty - handel zbożem, sejmikowanie, procesowanie się i zatargi o dobra i o byle co.

Wielką zaletą "Pamiętników" jest to, że autor nie wybiela się, przy czym wszelkie oceny moralne dokonywane z dzisiejszej perspektywy są - w moim odczuciu - naiwne i zarozumiałe. Pasek był hardym i zaciętym synem własnych czasów, trudnych i krwawych, i to one go ukształtowały. Z jednej strony potrafi imponować znajomością literatury antycznej, bystrością i żartem, z drugiej zaskakiwać brutalnością i ciasnotą umysłu. Jego osobowość ma bardzo silny wpływ na tekst, jako bohater opowieści jest człowiekiem z krwi i kości, a nie marmurowym pomnikiem historii.

Niestety czas robi swoje i dziś książka nie jest zbyt łatwa w odbiorze - składnia języka polskiego nieco się zmieniła, dodatkowo Pasek ma język upstrzony wtrętami z łaciny, co zaburza płynność czytania. Mimo to jest to pozycja godna polecenia każdej osobie, która interesuje się kulturą staropolską i historią XVII wieku, pełna anegdot i spostrzeżeń, których w podręcznikach i opracowaniach naukowych nie ma.

Pamiętniki są napisane plastycznym, jowialnym językiem. Ich wartość historyczna i antropologiczna jest znacząca.
Opisuje potop szwedzki, najazd Rakoczego, wojny z Rosją i Rokosz Lubomirskiego. Chwali urodę białogłów, porównuje zwyczaje polskie z duńskimi.
POLECAM!
Więcej opinii o literaturze, filmie i muzyce w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

POLECAM!

Niesamowita książka, która liczy sobie prawie 400 lat, a jednak możemy ją przeczytać i zrozumieć bez najmniejszych problemów! Pasek był szlachcicem/żołnierzem (nie wiem dlaczego myślałam, że był księdzem),który nie stroni od rozrywek i ciągle pakuje się w jakąś kabałę. Oczywiście jego historie są odpowiednio podkoloryzowane, ale to dodaje im jeszcze większego uroku. Najbardziej uderzył mnie fakt, że język używany przez autora niewiele się zmienił przez te kilka stuleci. Słowa i zwroty używane w XVII wieku są obecnie nadal w użyciu i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że posługujemy się powiedzonkami liczącymi setki lat! Jan Chryzostom miał wielki talent zarówno do pisania jak i do konfabulowania, jednak dzięki niemu możemy choć w małej części poznać życie polskiego szlachcica z XVII wieku. Książkę przeczytałam ze względu na planowaną lekturę "Dzienników" Gombrowicza, których styl jest ponoć inspirowany dziełem Paska i cieszę się, że 'Pamiętniki' trafiły do moich rąk. Na pewno jeszcze nie raz do nich wrócę.

Wspomnienia jakie rysuje autor są zdecydowanie subiektywne. W swojej świadomości jest wiernym patriotą, jest dzielny, jest wspaniałym mężem i gospodarzem. Wszystkie jego dokonania wydają się jednak być mocno podkoloryzowane i wyolbrzymione. Sam nie jest on w stanie zdobyć się na krytycyzm i mocno akcentuje swoje czyny i jest przekonany co do wielkości swojego stanu. Z drugiej strony jednak widać jeszcze alkoholika, bezwstydnika i awanturnika, który wciąż chwali się własnymi wyczynami, mając niekiedy krew na rękach. W swoim przekonaniu tylko szlachtę uważa za godnych poszanowania, z niebywałą wręcz pogardą odnosi się do chłopów. Ich stan uważa za naturalny i nie zraża go ucisk i przemoc wobec nich. Typowy szlachcic. Wzór godny naśladowania.

• Lektury
  • Studia