Czas tęsknoty

Patronat LC
Adrian Grzegorzewski Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Czas tęsknoty (tom 1) Seria: Między słowami literatura piękna
Znak Literanova
literatura polska

Oficjalne recenzje i

Zakazana miłość

[ 42 ] Link do recenzji

Historia pięknej, ale niemożliwej miłości na Kresach w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Piotr Ochocki, dwudziestolatek z Warszawy pragnie odkryć swoje korzenie i udaje się do Bedryczan, skąd pochodziła jego matka. Jest to mała wioska na pograniczu, w której wspólnie mieszkają Polacy i Ukraińcy. Mieszkańcy starają się żyć obok siebie, jednak wzajemna nienawiść...

Pierwsze na co zwróciłam uwagę to okładka. Oczywiście jest zachęcająca, ale nijak pasuje do lat w których powieść się toczy. Kobiety chodziły w upiętych włosach a nie rozpuszczonych.
Wydawało mi się, że będzie to lekka, sielankowa opowieść o szczenięcej miłości. Jednak zwroty akcji są zaskakujące i trudno przewidzieć co stanie się za chwilę.
Autor przedstawił życie tuż...

Podobnie jak inni wystawiający opinie, mam takie same wrażenia...początek książki trochę nużący i zachęcający do odłożenia, jednak z czasem akcja się rozkręca. Nie spotkałam się jeszcze z książką, która tak po prostu ukazałaby okrucieństwo wojny. Oglądając filmy czy książki wojenne, zazwyczaj bohaterom jakoś się udaje uniknąć zła albo zawsze ostatecznie wychodzą z niego...

„Czas tęsknoty” to książka, w której część opisanych wydarzeń naprawdę miała miejsce, a część została wymyślona na potrzeby lektury. I trzeba przyznać, że ostatecznie takie połączenie stworzyło tutaj bardzo realistyczną, spójną i ciekawą historię.

Pierwsza połowa jest trochę nudnawa, z irytująco lekkomyślnym, egoistycznym albo wręcz szczeniackim zachowaniem niektórych...

Piękna i wzruszająca powieść historyczna, co prawda nie przepadam za tematyka wojny ale ta książka mnie ujęła. Miłość i tragiczne losy bohaterów pokazują nam jak ciężko im było żyć w tamtych czasach.

"Rację mają ci, którzy mówią, że słowa mogą sprawić ból większy niż pięści."

Nie wymaga to komentarza. Słowa często ranią bardziej i zostawiają ślady trwalsze, bo nie na ciele, a w psychice.

Książki z wojną w tle są moimi ulubionymi książkami. Mają bowiem one duszę... czytając jesteśmy tam, gdzie autor nas posyła. Tak było i teraz. Będąc blisko wojennych wydarzeń nie...

Historyczna powieść z wątkiem miłosnym tak jak lubię.Niekiedy miałam wrażenie, że dość naiwna i mimo tragicznych czasów nie oddaje faktycznie świata polsko-ukraińskiego.Posłowie autora jednak wiele wyjaśnia i tu się zgadzam. Taki był zamiar.Drugi tom gotowy i kubek herbaty z cytryną.Polecam ale nie wszystkim.

Piękna opowieść. Nie mogłam przestać o niej myśleć nawet po skończeniu czytania.

Książka jest świetnie napisana i tak też się ją czyta, ale jednocześnie poraża ogromem okrucieństwa. Wiedziałam, że tak będzie, więc powieść ta przeleżała u mnie na półce dobre trzy lata. W końcu się za nią zabrałam i nie żałuję. Bardzo dobre tło historyczne, a w nim autentyczne postacie. Wciąga historia przyjaźni Swiety i Marty, oczywiście miłość Piotra i Swiety także....

Tytuł oraz okładka to nieporozumienie - zioną kiczem na kilometr. Ale zawartość jest świetna! Bardzo napięta akcja, nieoczekiwane zwroty. Jest miłość, ale nie taka, którą sugeruje nam okładka - kiczowata niczym z harlequina. Na pewno przeczytam drugą część, już mam kupioną :).

Dyskusje

• 2014