Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury

Oficjalne recenzje i

Ocaleni przez Bergoglio

[ 1 ] Link do recenzji

Piękna, odważna książka

Dobro, prawda, odwaga, pokora, cierpliwość, wytrwałość, nadstawianie policzka, naśladowanie Chrystusa.

- takiego mamy papieża. Papieża Franciszka. I o tym jest ta książka. Nie jest to hagiografia, lecz wynik badań i poszukiwań autora.

Jak zwykle to co dobre, nie przedostanie się do szerokiej opinii publicznej. A sam Franciszek? Urzekająco skromny i pokorny.

Książka nawet ciekawa.

Sensacyjna książka Nello Scavo, nieprzypadkowo przywodząca swym tytułem na myśl „Listę Schindlera”, ma wkrótce doczekać się ekranizacji przez znaną włoską reżyserkę Lilianę Cavani. I dobrze, gdyby tak się stało. Po pierwsze dlatego, że to znakomita lekcja historii współczesnej Argentyny. To opowieść o często bezimiennych ofiarach reżimu wojskowego w Argentynie w latach...

Ojciec Jorge jest rodzajem księdza gotowego cuchnąć człowieczeństwem. (s.102)

Cofamy się do roku 1976. Są to czasy*, kiedy w Argentynie do władzy dochodzi armia. Wtedy też rozpoczyna się siedem trudnych lat - lat cierpienia i terroru. Wojsko morduje tysiące osób. Część z nich zostaje porwana - mówi się o nich "desaparecidos" ("ci, którzy zniknęli"). W tym gorącym okresie...

• 2014
  • Przeczytane (2014r.)