rozwińzwiń

Synowa

Okładka książki Synowa Georgi Karasławow
Okładka książki Synowa
Georgi Karasławow Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Kolekcja Literatury Bułgarskiej literatura piękna
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kolekcja Literatury Bułgarskiej
Tytuł oryginału:
Снаха (Snacha)
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8305110222
Tłumacz:
Zofia Wolnik-Czajkowska
Tagi:
Georgi Karasławow Synowa literatura bułgarska wieś chłopi
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biała jaskółka. Antologia opowiadań bułgarskich XIX i XX wieku Nikołaj Chajtow, Czudomir, Wojciech Gałązka, Dimityr Jarymow, Jordan Jowkow, Kamen Kałczew, Angeł Karalijczew, Georgi Karasławow, Luben Karawełow, Aleko Konstantinow, Konstantin Konstantinow, Emił Manow, Liliana Michajłowa, Krystyna Migdalska, Swetosław Minkow, Georgi Miszew, Czawdar Mutafow, Elin Pelin, Luben Petkow, Iwajło Petrow, Władimir Poljanow, Wasił Popow, Georgi Rajczew, Nikołaj Rajnow, Georgi Stamatow, Emilian Stanew, Janko Stanojew, Stanisław Stratijew, Raszko Sugarew, Dimityr Talew, Petko Todorow, Iwan Wazow, Georgi Weliczkow, Paweł Weżinow, Sofroniusz Wraczanski, Jordan Wyłczew, Dimityr Wylew
Ocena 7,0
Biała jaskółka... Nikołaj Chajtow, Cz...
Okładka książki Dni wojny. Opowiadania bułgarskie Waselin Andrejew, Kamen Kałczew, Georgi Karasławow, Sław Christo Karasławow, Emil Mazanow, Jordan Radiczkow, Emilian Stanew, Dobri Żotew
Ocena 5,0
Dni wojny. Opo... Waselin Andrejew, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
73
51

Na półkach:

Im głębiej wciągała mnie w codzienne życie XIX wiecznej bułgarskiej wsi ta książka (a zostałam pochłonięta bez reszty),tym bardziej byłam zszokowana skutkami ślepego pędu za pieniądzem. Już na pierwszej stronie zostajemy porwani z naszej szarej codzienności w wir życia zwykłych ludzi, którzy mimo że żyli dziesiątki lat przed nami, a jednak swoimi zróżnicowanymi charakterami, chorobami, obawami o przyszłość, zachowaniami niekiedy przyprawiającymi o zawrót głowy i częste silne mrożenie całego ciała czytelnika , przypominają nam niestety nasze dzisiejsze dni. Bardzo współczuję losom młodziutkiej Sewdy i jej męża Stojka. Gdyby nie zaślepienie jej teścia za każdym banknotem i ciągłym bogaceniem się, nie doszłoby do tak straszliwej tragedii, która pomimo, że czytelnik będąc w centrum zdarzenia -chciał inaczej, niestety wydarzyła się. Sewda będąc posłusznie wychowaną w swoim rodzinnym domu, brała za wiele na swe barki z życia Jurtałanowa i jego rodziny. Przez 10 lat żyła w koszmarze, który osładzał jej tylko mąż. Trochę wynosiła się dumą nad mieszkańcami wsi -jakaż to ona jest super odlotowo wżeniona w syna Jurtałana, i wogóle jest "super kozak", ale jak wracała do domu, jej wysokie loty szybciutko opadały i kończyły trasę zmieniając się w baty i liczne cięgi psychiczne. Podziwiam ją ile wytrzymała. Nie zgadzam się z opisem książki, jakoby obawa przed utratą ziemi popycha kogoś do zbrodni. Popycha a i owszem, ale raczej ślepy, durny pęd za pieniądzem, oraz ogromna chciwość i pazerność - tak ja bym widziała ten opis. Uważam, że autor jak i jego dzieło "Synowa" powinni bardziej zostać nagłośnieni. Książka jest XIX wieczną perełką wśród książek. Ja osobiście nigdy jej nie zapomnę. Polecam każdemu czytelnikowi, gwarantując, że dobroduszna Sewda i wydarzenia ją otaczające zamrożą każdego, kto odważy się wyciągnąć dłoń po tę niepozorną malutką a wielką książeczkę..

Im głębiej wciągała mnie w codzienne życie XIX wiecznej bułgarskiej wsi ta książka (a zostałam pochłonięta bez reszty),tym bardziej byłam zszokowana skutkami ślepego pędu za pieniądzem. Już na pierwszej stronie zostajemy porwani z naszej szarej codzienności w wir życia zwykłych ludzi, którzy mimo że żyli dziesiątki lat przed nami, a jednak swoimi zróżnicowanymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1170
724

Na półkach:

Ciekawe, ile osób (w Polsce) przeczytało tę książkę. Sto? Czy może jestem tu zbytnim optymistą? Czuję się jak odkrywca nieznanych lądów, kiedy wynajduję takie zardzewiałe narzędzia do oglądania świata, którego już nie ma, i świata opisanego, i świata, dla którego książkę wydano, świata opartego ponoć o przyjaźń (wieczną!) narodów podbitych przez sowietów, a przecież tak wtedy, jak dziś, o naszych słowiańskich braciach z południa i o ich rozumieniu życia wiemy - nic! Bliżsi są nam, nie przymierzając, Norwegowie choćby. Dziwnym tego nie nazwę, zawsze ciągnie ludzi do bogatszego, do sławniejszego, pozornie nieciekawych krewnych unikamy, ale w tym wypadku to ogromna strata dla nas. Bałkańskie uniwersum jest powieścią samo w sobie, a jego literatura ma nam ogromnie wiele do zaoferowania, nie tylko chorwacko-serbska, ale także bułgarska, macedońska, albańska itd.
"Synowa" nie jest wielką powieścią, jest natomiast dobrą powieścią, ciekawą, dobrze napisaną, i pokazującą nam nie tylko ważną historię ludzką, ale i kawałek nieistniejącej już Bułgarii, obraz bałkańskiego bytowania sprzed prawie stu lat.
Teraz znów pojawiają się w Polsce przekłady z bułgarskiego (Książkowe Klimaty, Toczka),witam je z radością, ale z wracania do tamtych zakurzonych nie zrezygnuję, bo są warte poczesnych miejsc na moich (oby nie tylko moich) półkach.

Ciekawe, ile osób (w Polsce) przeczytało tę książkę. Sto? Czy może jestem tu zbytnim optymistą? Czuję się jak odkrywca nieznanych lądów, kiedy wynajduję takie zardzewiałe narzędzia do oglądania świata, którego już nie ma, i świata opisanego, i świata, dla którego książkę wydano, świata opartego ponoć o przyjaźń (wieczną!) narodów podbitych przez sowietów, a przecież tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    6
  • SERIA - Kolekcja Literatury Bułgarskiej
    1
  • X2023
    1
  • 8) Proza
    1
  • Literatura bułgarska
    1
  • 9) Literatura inna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Synowa


Podobne książki

Przeczytaj także