Die Reiherkönigin

2007-06-01
niemiecki
9783462037784
Inne

Jedyne co polecam to omijać szerokim łukiem. Oby mniej takich książek, a więcej prawdziwie dobrej literatury.

Grupka pseudo krytyków uznała powieści tej autorki za arcydzieło oto cały sukces tych książek. Takich mamy dzisiaj znawców.

2047

Nie jest tragiczna, choć niekonsekwentna - niektóre słowa, zdania, wyrażenia zupełnie z czapy w kontekście stylizacji na strumień świadomości, ale to do przeżycia. Jednak zupełnie nie jestem targetem, choć doceniam klimat ociekający retro duchologią i niektóre momenty.

Niech mnie przeklną, ale czuję w Masłowskiej vibe Gombrowicza i oczywiście - kocham to! Cóż za uczta, momentami ciężka do przebrnięcia, momentami płynie się tą rzeką absurdu i nawet nie trzeba wiosłować.

Nie umiem w sumie ocenić tej książki. Gęstość środków stylistycznych, hiperboli, onomatopei i co tam jeszcze, przysłoniła mi treść na tyle, że była ona dla mnie nieprzyswajalna lub po prostu niestrawna. Szkoda.

"No, napijmy się, Szymon, za zdrowie mnie i ciebie.
I jebie na każdego, na kogo Szymon jebie!"
Dorota Masłowska, „Paw Królowej”

"No, napijmy się, Szymon, za zdrowie mnie i ciebie.
I jebie na każdego, na kogo Szymon jebie!"
Dorota Masłowska, „Paw Królowej”

Nie zaprzyjaźniłam się z bohaterami ...
Nie mój klimat.

Nie zaprzyjaźniłam się z bohaterami ...
Nie mój klimat.

Mistrzostwo władania językiem, tekst sam mi sie rapował w głowie! Ukłony!

Mistrzostwo władania językiem, tekst sam mi sie rapował w głowie! Ukłony!

"Hej ludzie, pora się zbudzić, posłuchajcie historii o tym, jak był pożar w bucie"...

(...) Autorka rzeczywiście błyszczy w całym tekście znakomitym opanowaniem języka, jego stylizacją oraz fantastycznie zgryźliwym poczuciem humoru - w odróżnieniu od wielu lamerów hip-hopu, którzy w swych tekstach są w stanie umieścić tylko bluzgi, suczki i nienawiść do innych hip-hopowców. W powieści polska scena muzyczna przypomina poniekąd szwajcarskie pastwisko, a dokładniej to, co dzieje się na halach, gdy wypędzi się na nie krowy po raz pierwszy: bodą się między sobą, żeby ustalić hierarchię i wybrać potem zgodne z nią miejsce na łące (czytaj: na scenie muzycznej). I o tym m.in. pisze swój mega-song Masłowska: o rozpychaniu się na scenie, o walce o popularność i zainteresowanie mediów, o "wszystko na sprzedaż", bo to się łatwo przekłada na kasę, a tylko to i konsumpcja się liczy. A czym zdobywa się zainteresowanie mediów? Szokowaniem....

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/ludzie-oz-ty-penis-pochwa-kurde-paw-krolowej

Chyba najlepsza rzecz, jeśli chodzi o Masłowską.

Chyba najlepsza rzecz, jeśli chodzi o Masłowską.

Rynsztok, dno i dziwny, odpychający surrealizm ukryty za maską rzekomego artyzmu.

• Nike