Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość

Jonas Gardell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek (tom 1) Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Torka aldrig tårar utan handskar: 1, Kärleken
Katarzyna Tubylewicz
W.A.B.
literatura szwedzka homoseksualizm gej AIDS epidemia równouprawnienie LGBT
Torka aldrig tårar utan handskar: 1, Kärleken
Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek (tom 1)
literatura piękna
Katarzyna Tubylewicz
Don Kichot i Sancho Pansa
literatura szwedzka homoseksualizm gej AIDS epidemia równouprawnienie LGBT

Oficjalne recenzje i

Odkryć, wlać litr patosu, upamiętnić

[ 21 ] Link do recenzji

Na całą opowieść składają się trzy tomy cyklu – Choroba, Miłość i Śmierć – i wszystkie te książki należy czytać jak jeden tom, ponieważ inaczej nie poznamy historii bohaterów.

Beniamin, Rasmus, Paul, Lars-Ake, Seppo, Bengt – szóstka bohaterów, których losy splotły się wokół epidemii AIDS w Szwecji w środowisku gejów żyjących w Sztokholmie. Osią obrotu całej fabuły są losy...

"Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek" to pierwsza część szwedzkiej trylogii o epidemii AIDS i walce o równość w Szwecji lat osiemdziesiątych. Pozycja warta uwagi ze względu na walory poznawcze i wzruszenia.

W książce jest mało akcji. Tak naprawdę przeze połowę poznajemy bohaterów ich dzieciństwo i trudne wybory. Kiedy już wszystkich poznamy i zaczyna się coś dziać to książka się kończy. Muszę przeczytać kolejne dwa tomy bo czyje, że ten to było jedynie taki przed smak. Podobało mi się to jak autor w szybki sposób pokazywał jak skończą życie dane postacie.

Tematyka do łatwych nie należy. Książkę czyta się w jeden wieczór bo nie można się oderwać.
Szkoda tylko, że autor już w zasadzie na początku ujawnia zakończenie. Minusem również jest to, że przechodzi z teraźniejszości w przeszłość bez nawet jednej linijki odstępu.

Aż mi głupio ocenić tę książkę tylko na 5 gwiazdek. Bo taki ważny temat. Bo taka już kultowa. Czy nie narażam się tym samym na przypięcie mi łatki homofoba? Osoby o wąskich horyzontach? :) Ale pomijając tematykę, każdą książkę subiektywnie odbieram jako cudnie, beznadziejnie lub tak sobie napisaną. Nie porwał mnie styl autora. Nie porwała forma. Może to kwestia tłumaczenia,...

Rasmus przyjeżdża do Sztokholmu z prowincji, rzekomo na studia, a tak naprawdę chce poczuć się wreszcie wśród swoich - homoseksualistów. Odkrywa swoje nowe życie nerwowo, przypadkowo, szybko, bez emocji, a jednocześnie z nadzieją na wszystkie uniesienia, które wiążą się z bliskością. Tak samo przypadkowo poznaje Benjamina, rozdartego pomiędzy wiarą a życiem, którego...

Główną tematyka książki jest społeczeństwo LGBT. Z jednej strony cieszę sie, że ją przeczytałam, ponieważ żyję w takim świecie, wśród takich osób i wiele sie dowiedziałam. Jednak oczekiwałam zupełnie czegoś innego. Są opisane relacje przyjaciół, którzy są gejami, ich życie oraz walka z chorobą, która jest określana 'chorobą homoseksualistów '. Plus ode mnie za zwrócenie...

Poruszającw, piękna historia...

Piękna książka. Jednocześnie poetycka, przyziemna, informująca. Pomimo zabawnych momentów niezwykle smutna. Szwecja, początek lat 80., środowisko gejów w Sztokholmie, początek epidemii AIDS, która dotarła do Europy z Ameryki. Dziś to już jakby prehistoria, można odczuć ulgę, że medycyna już poradziła sobie z AIDS.

To nie jest powieść szczególnie dobrze napisana. Nudzi, skacze, miesza w miejscach, czasach i osobach. Tu się nie płynie zwinnie z treścią. Ale to powieść, która ściska w żołądku swoim cierpieniem i zapowiadaną tragedią. Okrucieństwem i rozpasaniem. Emocjami, w których sam czytelnik tonie bez litości. Dlatego to trzeba przeczytać.

Dyskusje

• LGBT