Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość

Okładka książki Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek. Miłość
Jonas Gardell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek (tom 1) Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek (tom 1)
Don Kichot i Sancho Pansa
Torka aldrig tårar utan handskar: 1, Kärleken
W.A.B.
2014-04-10
2014-04-10
Katarzyna Tubylewicz
literatura szwedzka homoseksualizm gej AIDS epidemia równouprawnienie LGBT

Oficjalne recenzje i

Odkryć, wlać litr patosu, upamiętnić

Link do recenzji

1639 92 42

Literacka i emocjonalna rewelacja.

Kolejna pozycja o rozwoju epidemii AIDS, osobistych tragediach i wykluczeniu.

Wspaniała

wrażliwość Jonasa Gardella, znana mi z "Dojrzewania błazna", przebija tu z każdego zdania. ma tyle czułości i ciepła dla swoich bohaterów, że jego książki poruszają do cna. świetna.

Cała trylogia jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto chciałby wiedzieć jak wyglądała poprzednia wielka pandemia - tyle, że ukryta i przepełniona pogardą dla ofiar

To dopiero pierwsza część "nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek". Mimo że nosi podtytuł "miłość", to bardzo mi brakowało tego. Mimo to, historia mnie wciągnęła.

Mamy dwóch głównych bohaterów, jeden jest świadkiem Jehowy, drugi chłopakiem ze wsi. Możemy przeczytać o ich dzieciństwie, nastoletnim życiu, problemach i odnajdowaniem siebie.

W międzyczasie przedstawiona zostaje...

Na całą opowieść składają się trzy tomy cyklu – Choroba, Miłość i Śmierć – i wszystkie te książki należy czytać jak jeden tom, ponieważ inaczej nie poznamy historii bohaterów.

Beniamin, Rasmus, Paul, Lars-Ake, Seppo, Bengt – szóstka bohaterów, których losy splotły się wokół epidemii AIDS w Szwecji w środowisku gejów żyjących w Sztokholmie. Osią obrotu całej fabuły są losy...

"Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek" to pierwsza część szwedzkiej trylogii o epidemii AIDS i walce o równość w Szwecji lat osiemdziesiątych. Pozycja warta uwagi ze względu na walory poznawcze i wzruszenia.

W książce jest mało akcji. Tak naprawdę przeze połowę poznajemy bohaterów ich dzieciństwo i trudne wybory. Kiedy już wszystkich poznamy i zaczyna się coś dziać to książka się kończy. Muszę przeczytać kolejne dwa tomy bo czyje, że ten to było jedynie taki przed smak. Podobało mi się to jak autor w szybki sposób pokazywał jak skończą życie dane postacie.

Tematyka do łatwych nie należy. Książkę czyta się w jeden wieczór bo nie można się oderwać.
Szkoda tylko, że autor już w zasadzie na początku ujawnia zakończenie. Minusem również jest to, że przechodzi z teraźniejszości w przeszłość bez nawet jednej linijki odstępu.

1 017
  • LGBT