Magiczny kotek. Letnia przygoda

Okładka książki Magiczny kotek. Letnia przygoda Sue Bentley
Okładka książki Magiczny kotek. Letnia przygoda
Sue Bentley Wydawnictwo: Wilga Cykl: Magiczny kotek (tom 10) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magiczny kotek (tom 10)
Magic Kitten. Firelight Friends
Wilga
2014-04-02
2014-04-02
Michał Zacharzewski

To była pierwsza z książek Sue Bentley na ktora trafilysmy i bylysmy mile zaskoczone. Z chęcią wypozyczylysmy z biblioteki kolejne części również o innych magicznych zwierzakach. Wszystkie książeczki napisane są na jednym szablonie, co umniejsza zainteresowaniu po kilku przeczytanych pozycjach.

Dwutygodniowy obóz "Wakacje z przygodą" brzmią bosko, prawda? Jednak Ula martwi się, że w domu zostawiła Bursztynkę, swojego konia, który doznał kontuzji nogi podczas przejażdżki z dziewczynką na grzbiecie. Rodzice obiecują zająć się zwierzęciem pod nieobecność córki a ona... ma się po prostu dobrze bawić. W końcu to wakacje!
Ula dzieli pokój z Franią i Jagodą, dwiema jakże różnymi, nowymi koleżankami. Z którą bardziej się zaprzyjaźni? A może jej myśli zajmie mały kotek, który sypiąc iskrami zjawi się niespodziewanie na jednym z łóżek w ich pokoju? To Płomyczek, który musi się ukryć przed grożącym mu niebezpieczeństwem. Wyznał dwunastoletniej Uli, że jest księciem a jego szmaragdowe oczy skradły jej dziecięce serce. Czy Ula zdoła zapewnić kotkowi bezpieczeństwo? Jak będzie wyglądał jej obóz z magicznym przyjacielem u boku? Co ciekawego wydarzy się między uczestnikami obozu, jakie przygody przeżyją? Jedno mogę Wam zagwarantować - będzie iskrzyło! :)

Historia z "Magicznego kotka" to jednak nie tylko pomoc zwierzętom, nawet magicznym. Dziecko ma tu również świetny przykład tego, jak chłopcy dokuczają słabszym (dziewczynkom czy zwierzętom) i jakimi sposobami można ich od tego odwieść. Jest też przynależność do grup obozowych: Szpaki, Sroki, Jerzyki, Wrony, które uczą się że obóz to nie tylko dobra zabawa, ale i praca. Oczywiście zapewne też rywalizacja.
Małemu czytelnikowi spodoba się nie tylko motyw zwierząt, ale i wiele mądrych przesłań i wskazówek, które autorka zawarła w książeczce w taki sposób, by łatwo trafiały do najmłodszych a nie brzmiały jak typowe nakazy czy zakazy. Należy pomagać innym, nie zadzierać nosa, nie rządzić innymi, nie dokuczać a pomagać i współpracować. Wtedy ten czas będzie można lepiej spożytkować a potem mieć wspanialsze wspomnienia.

Ula dzieli pokój z Franią i Jagodą, dwiema jakże...

Jeśli macie problem z wyborem książek dla dziecka, nie znacie jego upodobań a chcecie dobrze wypaść kupując prezent lub po prostu sprawić małemu czytelnikowi świetną niespodziankę, proponuję książki Sue Bentley. Jest ich mnóstwo więc jest w czym wybierać i dodatkowo, opisują historie piesków i kotków, czyli zwierzaków, które dzieci wprost uwielbiają.
Chciałam dziś zaprezentować jedną z nich.
„Magiczny kotek” posiada bardzo piękną okładkę, połyskującą i chwytającą za serce. Cudny kotek w jej centrum to sama słodycz, a jego szmaragdowe oczy nie mogły wypaść lepiej, by nie wzruszyć i nie skłonić do sięgnięcia po „Letnią przygodę”.
Główna bohaterka, Ula ma 12 lat, pełna energii dziewczynka bardzo kocha zwierzęta i szczerze martwi się o Bursztynkę, która uległa wypadkowi. Przebywając na letnim obozie poznaje Magicznego kotka Płomyczka, który tak naprawdę jest lwem a w dodatku księciem, który przenosi się w czasie przed ścigającymi go szpiegami. Walka o tron jest uciążliwa, dlatego Płomyczek musi stale być ostrożny, aby podły wuj Heban go nie odnalazł.
Ula jak przystało na troskliwą dziewczynkę opiekuje się kotkiem. Razem przeżywają niesamowite przygody a wszystkie oparte na cudownej magii.
Książeczka ma ponad 100 stron, ale czyta się ją bardzo szybko dzięki dużym literom ułatwiające samodzielne czytanie. Bardzo lubię, kiedy publikacje dla dzieci skierowane są z myślą o nich, bo same ilustracje to naprawdę nie wszystko. Idealnie kiedy dzieci nie męczą się długim czytaniem, a właśnie dzięki dużemu drukowi można z powodzeniem pozwolić sobie na taki mały maraton czytelniczy.
Ta cudowna przygoda świetnie wprowadza dziecko w wakacyjny klimat. Podpowiada, że nigdy nie jest aż tak źle jakby mogło się wydawać, przyjaciele jak owoce, choć czasami mogą być odbite to i tak pod powłoką kryją się zdrowe miejsca, wystarczy tylko je odnaleźć.
Autorka przedstawia bardzo wyraźnie sposób zawierania nowych znajomości, czasami są łatwe i przyjemne, aczkolwiek często stają nam ością w gardle.
Pierwsze wrażenie może być i bywa często mylne, dlatego nie kierujmy się nim tak pieczołowicie, tylko porozmawiajmy, poznajmy się lepiej.
„Magiczny kotek” jak i cała seria to zestaw przepięknie wydanych książeczek z których mała czytelniczka bądź czytelnik będzie dumny aż po uszy. Mojej córce tak przypadła do gustu, że nie ma zmiłuj się, i dokładnie teraz wie o co prosić Św. Mikołaja na święta. Wcale się jej nie dziwię, bo taka kolekcja to sam zaszczyt a wnętrze może tylko zaspokoić dziecięcą ciekawość niezwykłością zdarzeń w których każdy odnajdzie cząstkę siebie.

Chciałam dziś...

• 2016 (przeczytane)