Okładka książki Zapytaj zwierząt, pouczą czyli opowiadania wczesnochrześcijańskich pisarzy o zwierzętach Marek Starowieyski
Marek Starowieyski Wydawnictwo: WAM Seria: Ojcowie żywi religia
religia
Ojcowie żywi
WAM
2014-01-01
2014-01-01
zwierzęta

W swojej najnowszej książce ks. Marek Starowieyski, znany ze świetnej antologii „Muza chrześcijańska.Poezja grecka od II do XV wieku”, zabiera czytelników w podróż do czasów, kiedy ludzie i zwierzęta żyli w bliskości i harmonii.

Tom „Zapytaj zwierząt, pouczą” zawiera fragmenty tekstów zaczerpniętych z Biblii, apokryfów Starego i Nowego Testamentu, opowiadań o życiu męczenników, literatury monastycznej, poezji i egzemplów. Teksty biblijne są tak powszechnie znane, że w tym przypadku nie ma większego zaskoczenia. Wszystko zaczyna się od stworzenia świata, a kończy na Apokalipsie św. Jana. Z kolei opowiadania pochodzące z apokryfów są tak niesamowite i baśniowe, że trudno zachować powagę w trakcie lektury. Literatura monastyczna i egzemple są już poważniejsze, ale wciąż mają egzotyczny charakter bajek z końca świata. Najtrudniejsze i najmniej wymowne okazały się dla mnie wiersze zacytowane przez ks. Starowieyskiego, co nie przestaje mnie zadziwiać, bo mam słabość do poezji.

Cały czas wspominam o bajkowym charakterze opowieści zawartych w publikacji, ponieważ to właśnie te teksty stały się inspiracją dla późniejszych bajek, które nawet dziś są wciąż popularne. Wystarczy wspomnieć Ezopa, Lafontaine, Krasickiego. Zarówno w tekstach przywołanych przez ks. Marka Starowieyskiego, jak i bajkach zwierzęta pełną symboliczną rolę, obarczone ludzkimi cechami mają za zadanie uczyć poprzez mądre opowieści z morałem. Dzięki nim każdy z nas potrafi wskazać cechy ukryte pod postacią sowy, lista, czy węża. Tym samym tom „Zapytaj zwierzą, pouczą” stanowi powrót do źródła bajkowego świata. Opowiadania zawarte w publikacji nie są szczególnie skomplikowane, choć sam tytuł i tematyka mogę odrobinę odstraszać. Jestem przekonana, że książkę można czytać wspólnie ze starszymi dziećmi, które z pewnością docenią baśniowość i specyficzny klimat tych opowieści.

„Zapytaj zwierzą, pouczą” to książka pod każdym względem wyjątkowa. Literacko piękna, prowokująca do zadumy i refleksji, ale spełniająca również rozrywkową rolę. Wybór tekstów jest ogromny i bardzo różnorodny, a główne przesłanie łatwe w interpretacji. Już w trakcie lektury ma się ochotę wyjść do ogródka, usiąść na trawie, posłuchać śpiewu ptaków, pogłaskać miękką sierść psa, zadziwić się brzęczeniem pszczół, czyli poczuć dawną jedność ze światem stworzonym przez Boga.

• Dla dzieci
  • Zwierzofilozofia