Upadek Gubernatora. Część pierwsza

Okładka książki Upadek Gubernatora. Część pierwsza Jay Bonansinga, Robert Kirkman
Okładka książki Upadek Gubernatora. Część pierwsza
Jay BonansingaRobert Kirkman Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Gubernator (tom 3) Seria: The Walking Dead horror
horror
2014-02-19
2013-10-03
Bartosz Czartoryski
zombie literatura amerykańska postapokalipsa

Okładka książki Marvel Zombies. Tom 1 Robert Kirkman, Mark Millar, Sean Phillips, praca zbiorowa
Marvel Zombies... Robert Kirkman, Mar...
Okładka książki Spawn: Compendium, vol 4 Bing Cansino, Greg Capullo, Jon Gof, Brian Haberlin, David Hine, Brian Holguin, Robert Kirkman, Szymon Kudrański, Erik Larsen, Rob Liefeld, Mike Mayhew, Todd McFarlane, Rodel Noora, Whilce Portacio, Khary Randolph, Philip Tan, Geirrod Van Dyke
Spawn: Compend... Bing Cansino, Greg ...
Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni Paul Azaceta, Robert Kirkman
Outcast: Opęta... Paul Azaceta, Rober...
Okładka książki Invincible 12 Robert Kirkman, Ryan Ottley, Cory Walker
Invincible 12 Robert Kirkman, Rya...

Początek końca

Początek końca rządów wielkiego Philipa Blake'a zbliża się nieuchronnie.

Początek końca rządów wielkiego Philipa Blake'a zbliża się nieuchronnie.

Kolejna mroczna, mocna część żywych trupów. Zaskoczeniem jest śmierć jednego z głównych bohaterów ale nie zdradzę kogo. Nagrodą za cierpliwość jest to co się stało na końcu a autorzy naprawdę dali czadu. Zacieram ręce i zabieram się za kolejny tom tej świetnej serii.

Książkę oceniam delikatnie niżej niż ostatnie pozycje, a to z tego względu, że spora część faktów w niej zawartych pokrywa się z komiksem. Owszem, wciąż akcja krąży raczej wokół Gubernatora i jego świty, a nie Ricka Grimes`a, ale poczułem lekkie zmęczenie materiału wchodząc w znaną mi już historię. Ogólnie podsumowując ten cykl, uważam, iż fajnie zobaczyć Gubernatora z innej strony, poznać jego życie na początku epidemii i obserwować jak się zmienia. Fakt, iż doszło u niego do zachwiania psychiki i przyjęcia tożsamości brata, totalnie mnie zaskoczył. Wiedząc jakim na początku był człowiekiem, nie odczuwałem już takiej przyjemności, gdy Michonne go torturowała. Ten człowiek, którym kiedyś był, wciąż w nim siedział i naprawdę było mi faceta żal. Kompleks młodszego brata i lata poniżania zrobiły zwyczajnie swoje.

Została mi już tylko ostatnia część do przeczytania, ale domyślam się, że wielkiego zaskoczenia w niej nie będzie, o ile autor nie dołoży kilku nowych wątków. Gubernator zginie z rąk Lilly, czego nawet osoby niezaznajomione z komiksem mogą się domyślić.

Ależ mnie ta seria irytuje. Przy znakomitym komiksie i całkiem udanej ekranizacji, książki wyglądają słabo. W pierwszej części trzeciego tomu dostajemy historię znaną z komiksów, ale opowiedzianą z puntu widzenia mieszkańców Woodbury. Postacie są niekonsekwentne, obecność niektórych jest zbędna. Nastrój budowany jest poprzez obrzydliwe obrazy, i wrzaski bohaterów, jeszcze podkreślane pisaniem wielkimi literami. A takie przytrzymywanie Caps Locka zawsze wzbudza we mnie podejrzenie, że autor chce mnie obrazić;). Fabuła była ciekawa tam, gdzie działy się wydarzenia z komiksu. Reszty spokojnie mogłoby nie być, a i te komiksowe mogły pozostać tylko w komiksie.

Wydarzenie znane z komiksów i serialu w nowej formie niestety nie ukazują żadnych rewelacji, nie uczłowieczają Gubernatora, a postaci nie mają miejsca na rozwój i ich decyzje czasem wyglądają na nieuzasadnione.

Zmarnowany potencjał, tu się dało zrobić magię, a nie zwykłe opisówki i pitu-pitu.

Nie spodziewałam się czegoś takiego. Mam wrażenie, że dopiero teraz ta książka się zaczęła. Akcja się rozkręciła i naprawdę czułam chęć czytania. Będąc szczerą do tej pory, czytałam to tylko dla "odpękania" serii. Ale jestem naprawdę zakończona. Co prawda różni się od serialu, pomimo pojawienia się Ricka, Michonne i Glenna jest to coś zupełnie innego, co jak dla mnie jest na plus, ponieważ książka jest nieprzewidywalna. Opisy z tomu na tom są jak dla mnie coraz brutalniejsze, ale to oddaje klimat całej tej apokalipsy. Pod względem psychologicznym ewidentnie widać, jak bardzo "koniec świata" potrafi namieszać w głowie. Widzę delikatne zmiany w charakterach postaci, co jest dla mnie zagwostką a równocześnie zachętą do kolejnego tomu, który właśnie ładuje w moich rączkach.

1934

Kolejne literackie rozszerzenie komiksowej serii „Żywe Trupy” skupiające się na Gubernatorze, jednym z najbardziej wyrazistych antagonistów cyklu. W pobliżu Woodbury upada helikopter, z którego udaje się ocalić jedną osobę, a do miasteczka przybywa trójka gości z sąsiedniej społeczności…

Książka jest w sumie adaptacją tomów zbiorczych piątego i szóstego serii komiksowej. Pojawiają się tutaj bohaterowie z głównego cyklu, ale mają bardzo niewiele kwestii dialogowych. Jednakże tym razem historia jest przedstawiona z punktu widzenia mieszkańców Woodbury. Niestety niewiele z tego wynika. Fabuła jest identyczna jak w komiksowym pierwowzorze i jedynie niepotrzebnie zostają uzupełnione niedopowiedzenia. Lektura przez to staje się nużąca i kolejne wydarzenia w żaden sposób nie szokują.

Za to w wątku pobocznym znana z poprzedniego tomu Lilly zostaje rozwinięta jako postać. Szykowane są tu zmiany w jej życiu i jestem bardzo ciekawy jak poradzi sobie w nowej roli, szczególnie że czekają ją bardzo dramatyczne zdarzenia, jeśli weźmie się pod uwagę komiksy.

Ten tom to już zdecydowanie niemal wyłącznie odcinanie kuponów i nie wnosi on wiele do świata przedstawionego. Mam nadzieję, że następny tom będzie ciekawszy, bo zapewne uzupełni on wielką niewiadomą, co do ostatecznego losu Gubernatora.

Każdy wie kim był Gubernator i jaki spotkał go los. Bezwzględny przywódca Woodbury swoimi czynami postawił swój autorytet bardzo wysoko, nie dając nikomu złudzeń co do własnej osoby i zamiarów. Na każdego jednak musi przyjść czas, a w świecie opanowanym przez zombie dzieje się to jeszcze szybciej. Losy bohaterów komiksu pokazane w książce z zupełnie innej perspektywy jeszcze bardziej przybliżą to, kim był Philip Blake oraz jak traci swoją potęgę wywalczoną prawem żelaznej pięści.

Kolejna książka z serii The Walking Dead opowiadająca o losach pierwszego czarnego charakteru komiksu – Gubernatora, autorstwa Jaya Bonansingi oraz Roberta Kirkmana, to ukazanie znanych scen i akcji z nieco innej strony. Każdy wie jaką rolę odegrali Rick, Glenn i Michonne po tym, jak dotarli do Woodbury, jednak nikt nie wie jak upadek wielkiej potęgi wyglądał od środka. Czy ukazanie tej samej historii w innym świetle było dobrym pomysłem? Oj tak!

Po nieudanej próbie obalenia Gubernatora przez kilku mieszkańców Woodbury, wszystko wraca do normy, a samo zajście zostaje zapomniane. Lilly z początku nienawidząca Philipa Blake’a, coraz bardziej przekonuje się do jego sposobów rządzenia miastem oraz do niego samego. Chcąc przetrwać w czasach apokalipsy zombie trzeba zrobić wszystko, by było to możliwe. Cała sytuacja się zmienia, kiedy bramy Woodbury zostają przekroczone przez trójkę nieznajomych. Z początku nikt nie przypuszcza, że ich nadejście zmieni obecną sytuację w mieście raz na zawsze.

Choć wydarzenia mające miejsce w Woodbury zarówno w świecie komiksu, jak i serialu, wydarzyły się dość dawno, to postać Gubernatora na dobre zakorzeniła się w pamięci każdego fana – w tym i u mnie. To co się wtedy działo wywołało sporo emocji, dlatego niezwykle ucieszył mnie fakt, że powstała seria książek poświęcona właśnie Gubernatorowi. Opisuje ona postać Philipa oraz wszystkie związane z nim wydarzenia z całkowicie innej perspektywy, których nie mogliśmy ujrzeć w komiksie. Co faktycznie działo się w Woodbury, kiedy obserwowaliśmy losy Ricka oraz całej reszty? Odpowiedź na te, oraz inne pytania znajdziecie właśnie tutaj.

Bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia znanej już historii. Nie zdawałem sobie sprawy, że do zakończonej już opowieści, można jeszcze tyle dodać. Towarzyszenie Lilly, Gubernatorowi oraz reszcie mieszkańców Woodbury sprawiło mi olbrzymią frajdę. Książka pozwoliła mi spojrzeć na Philipa Blake’a w zupełnie innym świetle. Z początku jego postać kojarzyła mi się jedynie z czystym złem i okrucieństwem. Wprawdzie po lekturze to uczucie wciąż jest silne, ale po części zrozumiałem dlaczego zachowywał się on w taki właśnie sposób. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji, które ktoś musi podjąć. Gubernator był właśnie kimś takim, kto nie wahał się nawet przed najtrudniejszymi wyborami. O tym, czy były słuszne można długo dyskutować, ale zawsze na pierwszym miejscu było dobro miasteczka oraz jego mieszkańców.

Dodatkowo ciekawym doświadczeniem było dla mnie czytanie o torturowaniu bohatera przez Michonne. Przeczytałem w życiu wiele książek mniej, lub bardziej brutalnych, jednak opisana przez autora scena zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie, powodując uczucie czegoś w rodzaju bólu, a także zniesmaczenia i odrazy – ale to dobrze, w końcu tortury nie są niczym miłym i czytelnik nie powinien się czuć przy tym dobrze.

Na pewno wiele osób zastanawia się, jaki sens ma czytanie książki, której zna się zakończenie oraz niemal jej cały przebieg. Otóż nie. Sam miałem takie podejście na początku, jednak fakt, że wiedziałem jak się ona skończy absolutnie nie zniszczyła mi przyjemności z czytania. Pojawiło się wiele ciekawych i nowych wątków, a te, które były już znane zostały urozmaicone. To wszystko sprawiło, że czytanie tej książki jest czymś niesamowitym.

Podsumowując, każdy fan całego uniwersum The Walking Dead koniecznie powinien sięgnąć po ten tytuł. Poznanie tego, czego nie można było ujrzeć w komiksie jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Ważne jest, by znać przedstawioną historię z komiksu, a nie serialu – wtedy wydarzenia z książki mają sens i łączą się nie powodując chaosu.

Moja Ocena: 8/10

Po więcej, zapraszam na iminfected.pl!

2041

Mózgi nadal rozbryzgują się po ścianach, zombie śmierdzą i sieją postrach. Po pierwszych 2 tomach byłam trochę na to przygotowana. Niestety, zabrakło w książce tego, co dwa pierwsze tomy posiadały: intrygi, zaskoczenia, zdziwienia.

Początek końca rządów wielkiego Philipa Blake'a zbliża się nieuchronnie. Przeczuwający bunt gubernator robi wszystko, aby mu zapobiec i zastraszyć rebeliantów, Ci niestrudzenie szukają sposobów, aby pokonać dyktatora, a przede wszystkim, aby przeżyć.

• Zombie
  • Horror