Strach przed ciemną wodą

Okładka książki Strach przed ciemną wodą Craig Russell
Okładka książki Strach przed ciemną wodą
Craig Russell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Cykl hamburski - Jan Fabel (tom 6) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Cykl hamburski - Jan Fabel (tom 6)
Mroczna Seria
A Fear of Dark Water
W.A.B.
2014-02-28
2014-02-28
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik

Trupy w ekologiczno – informatyczno - filozoficznym bigosie doprawionym spekulacjami fizyków. Aha, no i sekty muszą być.
Nie jest to bardzo złe, trzeba lubić takie spiskowe wątki i matrixa wokół nas.
Zakończenie jednak na nie, niezależnie od fabuły. To jest przydługi moralizatorski wywód o świecie, który chyba miał mi dać do myślenia? Po tej niestrawnej mieszance idei i tez?

Nie jest to bardzo złe, trzeba lubić takie spiskowe wątki i matrixa wokół nas.

Rozczarowująca. Ta część powieściowego cyklu o Janie Fablu i Hamburgu najmniej mi się podobała. Autor chyba nie miał pomysłu albo pomysł nie był wysokiej próby, a w efekcie czytelnik dostał mieszankę rozmaitych koncepcji. Czegóż bowiem tam nie ma? Ekologia w ponurym wydaniu, sekta, wirtualna rzeczywistość wg stanu sprzed kilku lat i, w końcu, morderstwa. Rozwiązanie zaś sprawia wrażenie kleconego na siłę i przypadkowego. W sumie mało to wszystko przekonywające.

Kolejna rewelacyjna część, powiedziałabym wręcz, że jedna z lepszych w tej serii. Zawiła, skomplikowana, wyjaśniona dopiero na ostatnich stronach, z nieprzewidywalnym aczkolwiek długo zapowiadanym zakończeniem. Mało realna tematyka, ale skoro istnieje VR to pewnie istnieją też eko-sekty.

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Niezwykle polecam wszystkim! Doskonała seria :)

Zrobiłem sobie długą przerwę przed jego kolejną książkę, bo liczyłem, że będę się nią delektować, a niestety większość książki była dla mnie męcząca.

Powieść bardzo mocno osadzona w cybrprzestrzeni. Skupiamy się na ochronie środowiska i ekologii. Pytanie tylko, czy instytucje do tego przeznaczone będą do tych czynów?

Fabel uwikłal się w niezwykle skomplikowane śledztwo, w którym morderstwa się nawarstwiaja i aby je rozwiązać trzeba wejść w sfery Internetu. Niestety znurzylo mnie to już. Dociekliwy Fabel robi sobie wrogów, którzy nie pozwolą mu odkryć tajemnicy, więc wszystkie dowody kierowane są na policjanta.

Autor stawia na dokładne opisy wszystkiego, co możliwe, niestety dla mnie było tego za dużo. Dialogi Fabla z dziewczyną pokazały, że potrafił wprowadzić luźną atmosferę, ale niestety był za poważny.

Fabel uwikłal się w niezwykle skomplikowane...

Kryminał pomieszany z thrillerem. W Hamburgu odnajdywane są kolejne zwłoki. Komisarz Fabel ma coraz więcej roboty, bo kolejne trupy pojawiają się w trakcie śledztwa w ilościach niemal hurtowych. Rzecz toczy się sprawnie, żwawo i chyżo, bez czasu na nudę i choć tu i ówdzie można by się przyczepić do logiki wydarzeń (acz szczerze powiedziawszy już nie pamiętam co to było),to słuchało się tego przyjemnie.

Oprócz warstwy kryminalnej mamy społeczny komentarz. Autor zdaje się zwracać uwagę czytelnika na sytuację ekologiczną Ziemi, problematyczny rozwój społeczeństwa informatycznego, dwuznaczną role międzynarodowych korporacji posiadających ogromną władzę i możliwości oraz sekt wyłączających myślenie "zainfekowanych" członków. Nic ekstrawaganckiego, ale bez blamażu.

Literacko rzecz przeprowadzona adekwatnie do rodzaju literatury. Bez udziwnień stylistycznych czy formalnych, warsztatowo rzetelnie, z lekkością. Podobnie wygląda konstrukcja bohaterów. Autor na nic się nie sili, postacie wypadają przekonująco.

Zastrzeżenie mam jedno. W trakcie rozwoju fabuły, autor wytwarza w czytelniku oczekiwanie na wielki finał. Zapowiedzi są gromkie i entuzjastyczne, spodziewamy się buk z grabem wiedzą czego. Otrzymujemy jednak sensacyjkę dość skromną, co w pewnym sensie ma pozytywny wydźwięk, bo w tym rozwiązaniu jest jakaś oryginalność, i pozostajemy z pewnym niedosytem.

Odsłuchałem w świetnej interpretacji Andrzeja Mastalerza.
7/10

Pierwszy mój kryminał z komisarzem Janem Fablem w roli głównej. Książka porusza ważne wątki: naszego coraz większego uzależnienia od sieci, zagrożeń ekologicznych dla planety, olbrzymiej władzy międzynarodowych korporacji stawiających się ponad prawem. Intryga sensacyjna jest wartka, mimo paru naiwności. Dobry kryminał, wysłuchany w świetnej interpretacji Andrzeja Mastalerza.

To moje pierwsze spotkanie z komisarzem Janem Fablem z Hamburga, chociaż książka jest już szósta w serii. Komisarz prowadzi sprawę seryjnego mordercy, który poznaje swoje ofiary w sieci, poza tym pojawiają się inne śledztwa i trupy. Co ciekawe, sprawcy zbrodni są znani niemal od początku, ale nie zmniejsza to przyjemności z lektury. Mimo paru naiwności i dziwnych zbiegów okoliczności, intryga sensacyjna naprawdę wciąga. Z reguły słucham audiobooków przy goleniu, robieniu posiłków czy prasowaniu, a tutaj tak się w pewnym momencie wciągnąłem, że zacząłem słuchać w drodze do pracy, co mi się bardzo rzadko zdarza.

Przy okazji pisze Russell o kilku problemach dosyć ważnych dla współczesnej ludzkości: po pierwsze o naszej narastającej zależności od internetu, w szczególności od wirtualnej rzeczywistości. Mamy w książce portret człowieka na wózku chorego na nieuleczalną chorobę, który w internecie jest pięknym młodzieńcem spotykającym się z młodymi kobietami. Mamy chorobliwie otyłego geniusza komputerowego, który ma zupełnie inny wygląd i tożsamość w chat roomach. Z drugiej strony wielkie korporacje i agencje rządowe, które 'widzą' całą naszą aktywność w sieci, widzą prawie całe nasze życie, bo przecież wciąż tkwimy w sieci...

Z drugiej strony sporo w książce o zagrożeniach ekologicznych naszej planety związanych z działalnością człowieka. Rzecz cała dzieje się w Hamburgu, który od czasu do czasu jest zalewany powodziami, z tego powodu tamtejsi mieszkańcy są bardziej wyczuleni na problem skutków globalnego ocieplenia. Poza tym ważną rolę odgrywa w książce organizacja ekologiczna z mocno radykalnym programem: chcą żeby ludzie dali spokój środowisku, wyłączyli się z niego.

Ciekawy jest też wątek trudnej walki policji z obrzydliwie bogatą międzynarodową korporacją angażującą się w działalność przestępczą. Taka firma ma budżet większy od niejednego państwa, używa najnowszych technologii, zatrudnia najlepszych specjalistów. Walka z takim przeciwnikiem jest szalenie trudna, ale komisarz Fabel daje radę, z tym że autor trochę mu pomaga, w 'realu' raczej nasz komisarz by przegrał...

No właśnie, koniec jest dosyć rozczarowujący, właściwie cała sprawa rozwiązuje się w wyniku szczęśliwego przypadku, udział policji w tym wszystkim jest znikomy. Na dodatek dokłada nam autor sporo pseudofilozoficznych rozważań na temat fizyki kwantowej, ekologii i czego tam jeszcze. Niemniej, jak już powiedziałem, sensacja tam na dobrym poziomie, a wątki internetowe i ekologiczne są dosyć frapujące.

Słuchałem audiobooka świetnie czytanego przez Andrzeja Mastalerza.

Rewelacyjny kryminał z Janem Fablem w roli głównej. Czy też wielowątkowy thiller. Jak zawsze, napisany rewelacyjnie, wciągający, o galopującej akcji. Porusza problemy pozornej anonimowości w Internecie i przerażających możliwościach nowych technologii. Żałuję, że to ostatnia z dostępnych części cyklu hamburskiego. Cały cykl jest grupą godnych polecenia kryminałów.

Na początku z niechęcią wzięłam tę książkę, bo przyzwyczaiłam się do cyklu szkockiego i Lennoxa. Okazało się, że naprawdę było warto.

Jedyną wadą tych książek (całego cyklu z detektywem Fablem) jest to, że akcja rozkręca się dość powoli, po drodze pojawiają się nowe wątki a potem wszystkie znajdują rozwiązanie na 3 góra 4 ostatnich stronach książki. Za każdym razem pozostawia to we mnie niedosyt pewien niestety.

• Kryminały
  • Kryminał
  • Kryminał/Sensacja/Thriller
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Strach przed ciemną wodą