Życie wysłuchane

Okładka książki Życie wysłuchane Stephen Grosz
Okładka książki Życie wysłuchane
Stephen Grosz Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Examined Life
Czarna Owca
2014-02-01
2014-02-01
Robert Sudół

Psychoanaliza i życie

Traktuje o sprawach trudnych. Unika przy tym patosu i dawania rad. Zadaje pytania, nie udziela odpowiedzi

To zbiór opowieści o pacjentach pewnego psychoanalityka. Przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Pozwala spojrzeć na pewne sprawy inaczej.

Mnie pomogła.

Mnie pomogła.

Kilka historii jest wzruszających, kilka przeciętnych, kilka naciąganych. Dla tych wzruszających warto książkę czytać. Daje do myślenia.

Chciałam przeczytać rozdział, może dwa przed snem. Przez kolejne trzy godziny nie mogłam się oderwać. Położylam się spać, dopiero gdy skończyłam książkę. Została mi ona poleca, była promocja więc kupiłam. Interesują mnie podobne lektury, książka wydawała mi się sympatyczna. Spodziewałam się czegoś troszkę innego, ale nie znaczy to, że się zawiodłam. Naprawdę "Życie wysłuchane" mi się podobało! Na taką lekturę miałam od dawna ochote :) przystępny język oraz ciekawe historię sprawiąją, że naprawde miło się czyta.

Wartościowa książka, która nie jest wybitna ale powinien ją każdy przeczytać. Autor pokazuje, jak bardzo ważna jest cisza w dialogu i jak bardzo pragniemy, kogoś kto nas wysłucha bez oceniania. Książka idealnie pokazuje, jak bardzo krzywdzimy się, gdy zamiast próbować zrozumieć, próbujemy szybko ocenić oraz pomóc prostą radą.

Myślę, że tę książkę można przeczytać z ciekawością jak wygląda proces terapeutyczny, ale nie jako odpowiedz na problemy. Autor opisuje kilkanaście przypadków, jakie miał w swojej długoletniej praktyce. Podejście do pacjenta i jego problemów jest tutaj ciekawie nakreślone, ale w książce nie ma gotowych odpowiedzi - tych trzeba poszukać samemu.
Gdzie: na kozetce
Z: chusteczką higieniczną
Muzyka: Alkimja Justyna Steczkowska

Gdzie: na kozetce
Z:...

Lubię wertować kartki książek. Z ciekawością wyszukuję przypadkowe zdania – i cieszę się, kiedy natrafię na perełkę :-)

Pierwszym znalezionym zdaniem było:
„Wszyscy próbujemy dostrzec sens w naszym życiu poprzez opowiadanie swoich historii...”
A co, pomyślałam, jeśli nie potrafimy opowiedzieć historii, bo brakuje nam odpowiednich słów? Wówczas historia opowiada nas?

Kolejne napotkane stwierdzenie było równie ciekawe:
„Jeśli boisz się krytyki z czyjejś strony, sam jesteś nastawiony krytycznie”.
To prawda, że osoby nastawione krytycznie, jeśli nie mają pretensji do siebie, to często upominają innych.

Po trzecim porównaniu, że „przyszłość jest fantazją, która kształtuje naszą teraźniejszość” - po prostu przeczytałam całą książkę.

Każda kolejna z 35 historii pokazuje przeplot światów: autora - psychoanalityka z 25-letnim doświadczeniem i jego nietuzinkowych pacjentów. W sposób prosty i „gładki” stara się tłumaczyć skomplikowane zakamarki ludzkiego życia, stawia pytania, które mają na celu prowadzić do rozwiązania problemów. Dla mnie ciekawe są odniesienia do świata samego autora w obliczu różnych ludzkich losów.

Polecam zwłaszcza kolekcjonerom życiowych historii, które uzmysławiają jak tracimy i odnajdujemy siebie.

Pierwszym znalezionym zdaniem było:

Wiele ciekawych opowiadań, jednak styl pisania trochę mi nie pasował, być może ze względu na to, że autor jest psychoanalitykiem i co do zasady słucha, zamiast podpowiadać co zrobić. Różnie ludzie lubią różne style, mnie prawie każde opowiadanie zostawiało z lekkim niedosytem, jakby brakowało jakiegoś eleganckiego zakończenia.

Spodziewałam się dużo więcej po tej lekturze :( Niestety wiele wątków zdaje się być potraktowanych po macoszemu, a styl przypomina mi biblijne przypowieści, które to właściwie bywały ciekawsze i bardziej intrygujące od tej lektury... To wielkie rozczarowanie, ponieważ lubię czytać historie "wyjęte" z gabinetów, tutaj jednak wyczuwałam ciągle niedosyt, trochę za dużo patosu, jakąś "nauczycielskość" wypowiedzi, które mnie irytowały pomimo pojawiania się interesujących wątków.

• Psychologia
  • 2017