Kobieta jakiej pragnie twój mąż

Okładka książki Kobieta jakiej pragnie twój mąż Debi Pearl
Okładka książki Kobieta jakiej pragnie twój mąż
Debi Pearl Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Created To Be His Help Meet
Oficyna Wydawnicza Vocatio
2013-11-13
2009-09-01
9788374920780
Ewa Małecka
kobieta rodzina małżeństwo

Okładka książki Skok za burtę Debi Pearl, Michael Pearl
Skok za burtę Debi Pearl, Michael...

Cokolwiek by się nie działo, bądź posłuszna. Cokolwiek by się działo, to pewnie twoja wina.
Taki przekaz, jak dla mnie ma ta książka. Są setki lepszych i bardziej wartościowych pozycji na temat małżeństwa i bycia żoną.

Dla chrześcijan ;)
Najmądrzejszy "poradnik" jaki czytałam. Bycie żoną to niesamowita przygoda :)

Dla chrześcijan ;)
Najmądrzejszy "poradnik" jaki czytałam. Bycie żoną to niesamowita przygoda :)

Opinie do przeczytania na moim blogu http://jestem-druga.blogspot.com/2016/02/debi-pearl-kobieta-jakiej-pragnie-twoj.html

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że wydawca zmienił tytuł książki(poprzednio "Żona, jakiej pragnie twój mężczyzna"- warto zapoznać się z poprzednimi opiniami). Polecam również poczytać o postaci autorki oraz jej męża-mentora. Rozpoczynając lekturę można "nabrać się", że prezentuje ona światopogląd kościoła katolickiego. W rzeczywistości Debi i Michael Pearlowie należą do fundamentalnego kościoła prawosławnego. wspólnie publikują wiele pozycji,są autorami m.in. bardzo kontrowersyjnej książki o wychowaniu dzieci ("Jak trenować dziecko").
Książkę otrzymałam w prezencie i z przykrością muszę stwierdzić, że zepsuła mi kilka miłych chwil w podróży poślubnej. Z początku wciągnęła, wydawała się zabawna, a zarazem głęboko przepojona duchem Ewangelii. Oczywiście od razu wiedziałam, że nie jest to pozycja dla feministek i emancypantek, jednak to mi nie przeszkadzało. Książka utrzymana jest w konwencji "starsza kobieta przekazuje swą życiową mądrość nauczając młodsze kobiety". Obiecuje przy tym wiele: szacunek męża, miłość dzieci, zbawienie duszy, pełnię szczęścia małżeńskiego. Ogólne stwierdzenia dotyczące służebnej roli kobiety wobec mężczyzny budziły co prawda zdumienie, jednak brnęłam dzielnie przez kolejne karty lektury. Mniej więcej w połowie zaczęłam popadać w przygnębienie. Nikt mi przecież nigdy nie powiedział, że moim jedynym życiowym celem jest usługiwanie mężowi i bezkrytyczne wypełnianie jego woli. Nawet jeśli jest człowiekiem głupim, egoistycznym, porywczym. Nawet gdy mnie zdradza, okłamuje, niszczy psychicznie. Swoim posłuszeństwem i łagodnością mam szansę pozyskać (kiedyś) przemianę jego serca. Mało zarabia? Naucz się mniej wydawać, żeby ludzie widząc że macie co do garnka włożyć, myśleli o twoim mężu, że jest zaradnym człowiekiem. Nie opiekuje się dziećmi? Ty je wychowuj,tak by kochały tatę, a wtedy sąsiedzi pomyślą, że to dobry ojciec. Masz być korektą zachowań męża, żeby wszyscy patrząc na was widzieli super rodzinę. Wyrzuć telefon, telewizor, komputer. Nie powinnaś mieć przyjaciółek. Twoje miejsce jest w domu. Tu masz czekać z wytęsknieniem na wracającego do domu mężczyznę. To mąż decyduje z kim, kiedy, gdzie i jak masz spędzać czas. Kiedy wolno ci mówić, a kiedy milczeć. A co jeśli on chce żebyś poszła do pracy? Nie możesz mu się przeciwstawiać, lecz z wdziękiem próbuj go przekonać, że to wystawi wasz dom i dzieci na ogromne niebezpieczeństwo. Pomyśl jak możesz zaoszczędzić na jedzeniu. Kupuj w lumpeksach. Zrób wszystko żebyście wyżyli z jednej pensji. Bo Twoje miejsce jest w domu. Naucz się naprawiać cieknące rury i wymieniać sedesy, żeby Twój zmęczony mąż miał z ciebie większy pożytek. Marzy ci się niania? Odpowiesz kiedyś za narażenie swojej malutkiej córeczki na pedofilię (niania ma przecież męża...) Twoją rolą jest prowadzić domową edukację. Jesteś chora, zmęczona, nie radzisz sobie z dziećmi, obiadem, sprzątaniem? Nie szukaj wymówek, nie zawracaj głowy mężowi. To tylko twoja wina że źle zorganizowałaś sobie czas! Twoim i tylko twoim obowiązkiem jest czekać na męża codziennie z ciepłym obiadem, w czystym domu i z grzecznymi dziećmi. Pamiętaj, dobra żona gotuje pod upodobania męża, nigdy swoje...
Nie jest to powiedziane wprost, ale kto przeczyta książkę "od deski do deski" pewnie się zgodzi, że autorka obarcza kobiety za większość przypadków rozpadu małżeństwa. To przez nasz brak pokory, uległości, dążenie do samorealizacji, podważanie woli męża, a w końcu zgorzknienie i gderliwość...oni muszą wreszcie skapitulować i szukać ukojenia u innej kobiety. Ich grzech, ale nasza wina. Jakkolwiek dziwnie to brzmi.
Dowcip? Niestety nie.... są to przykłady żywcem z książki. Wszystko w oparciu o Słowo Boże. Trauma. Dobrze że już zdołałam wytłumaczyć sobie, że kościół katolicki ma w swoim nauczaniu więcej litości dla kobiety. Myślę że bierze pod uwagę kontekst kulturowy czasów powstania Ewangelii.
Na zakończenie, dla zachowania równowagi muszę przyznać, że jest i ciekawa strona książki. To analiza trzech typów mężczyzn. Byłam zaskoczona, że faktycznie chyba każdego pana da się "zaszufladkować" według klasyfikacji pani Pearl. Z każdym inaczej się żyje,każdy czego innego potrzebuje...trzeba wiedzieć "co się dostało" i jak sobie radzić z panem Dowódcą, Wizjonerem lub Solidnym.
Lektura nie dla osób o słabych nerwach.

Polecam kazdej zonie ....uczy pokory...po przeczytaniu jej zaszy u mnie zmniany na plus ;-))

Część rozdziałów całkiem ok, ale część to taka bzdura, że lepiej je czytać jako tekst satyryczny.

Ta pozycja jest bezkompromisowo radykalna jak sama Biblia, zresztą jej treść jest niczym innym, jak tylko komentarzem do Słowa Bożego na temat roli żony. O ile książki pana Jacka Pulikowskiego mogą być przydatne także osobom niewierzącym, to ta książka posłuży (a raczej zostanie przyjęta) katolikom. I to też nie tym letnim, idącym od święta posiedzieć sobie na Mszę do kościółka, tylko tym radykalnym, biorącym Ewangelię na serio i wcielającym ją w życie.

Jak dotąd to była dla mnie najtrudniejsza lektura w życiu. Prawie trzy tygodnie zmagałam się sama ze sobą poprzez tę książkę. Jest wymagająca, mądra, radykalna. Już dawno nikt mi nie wyłożył tak dostadnie Biblijnej Prawdy jak Autorka. A Prawda w oczy kole. Dlatego czytanie było dla mnie takie trudne.

• Faith
  • Guidebooks