Negocjacje 1972-1990

Okładka książki Negocjacje 1972-1990 Gilles Deleuze
Okładka książki Negocjacje 1972-1990
Gilles Deleuze Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Seria: Biblioteka Współczesnej Myśli Społecznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Współczesnej Myśli Społecznej
Pourparlers. 1972-1990
Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
2007-01-01
2007-01-01
Michał Herer
Filozofia metodologia tworzenia pojęć filozoficznych sens istnienia filozofii

Okładka książki Kafka. Ku literaturze mniejszej Gilles Deleuze, Félix Guattari
Kafka. Ku lite... Gilles Deleuze, Fél...
Okładka książki Anty-Edyp. Kapitalizm i schizofrenia Gilles Deleuze, Félix Guattari
Anty-Edyp. Kap... Gilles Deleuze, Fél...

Negocjacje to zbiór (głównie) wywiadów Gilles Deleuze (ew. w jednym przypadku jako duo Deleuze/Guattari),gdzie porusza różnorodne tematy dotyczące jego twórczości jako filozofa. Dostajemy więc na przykład wywiady o kinie, projekcie 'Kapitalizm i schizofrenia", bardzo rozbudowany i osobisty rozdział o Michel Foucualt czy o roli filozofii w kreowaniu pojęć. Lektura, na tle innych tego francuskiego filozofa jest przystępna (co nie znaczy że łatwa),jawi on się nam jako bardziej ludzki niż zazwyczaj się go postrzega.
Na szczególną pochwałę zasługuje List do surowego krytyka i Postscriptum o społeczeństwach kontroli. Pierwszy tekst to ironiczna polemika Deleuze z bezmyślnymi krytykami jego dzieł. Bardzo zabawna i subwersywna odpowiedź, pobudza czytelnika do rozważań na temat roli krytyki prac.
Drugi tekst to prawdopodobnie najważniejszy esej końca XX wieku. Deleuze przedstawia w nim wizję post-dyscyplinarnego społeczeństwa - społeczeństwa kontroli.
Dochodzi w nim do zamiany paradygmatu z zamkniętego na otwarty. System takowy, w przeciwieństwie do zamkniętego, może kontrolować ludzi zostawiając ich wolnymi. Skomplikowane algorytmy komputerowe, kamery i inne środki obserwacji pozwalają nawet bardziej wpływać na podmiot. Nie możemy mówić o indywiduum, a o dywiduach, elementach składowych.. Masy stają się zaledwie zbiorowiskami danych. Jednak Deleuze nie popada w pesymizm i fatalizm. Nie próbuje on stwierdzić że obecne społeczeństwo jest lepsze lub gorsze. Chce tylko określić jaka jest obecna kondycja i jakie działania musimy podjąć aby wyzwolić "Siebie". Musimy "zacząć szukać nowych broni".
Mimo iż esej jest krótki (tylko sześć stron),to nadal robi ogromne wrażenie i pokazuje przenikliwość umysłu Deleuze, który zdołał pokazać nam jak będziemy żyć już w 1990 roku (!). Jakby ktoś był zainteresowany, to pozostawiam tu omówienie tej pracy:

• Kulturoznawstwo
  • Rozkoszy wyżyny