Irys. Opowiadania japońskie

Ryūnosuke AkutagawaOsamu Dazai Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Anna Gostyńska
Państwowy Instytut Wydawniczy
japonia literatura japońska opowiadania
literatura piękna
Anna Gostyńska
japonia literatura japońska opowiadania

Kilka przypowiastek o tym ze Japończycy Japończykom zgotowali ten los plus niezawodnie irytujący Osamu Dazai jako dziwaczna wisienka na torcie.

Bardzo dużo czasu zajęło mi dotarcie do tego zbioru i zabrałam się do lektury z absolutnie usprawiedliwioną ciekawością. Nie mogę powiedzieć, żebym poczuła się zawiedziona, chociaż czytałam zbiory ciekawsze i z opowiadań, które znacznie bardziej przypadły mi do gustu.

Uwagę na pewno przykuwa "Zbrodnia Hana", bardzo "japońska" nowelka w tym sensie, że doskonale wygrywa...

przeł. z angielskiego(!) Anna Gostyńska

1) Shiga Naoya - Seibei i tykwy, 清兵衛と瓢箪 Seibei to hyōtan, Seibei's Gourd (1913)

2) Shiga Naoya - Zbrodnia Hana, 范の犯罪 Han no hanzai (1913)

3) Nakashima Ton (Nakashima Atsushi) - Mistrz, 名人伝 Meijinden

"Niczego więcej nie mógł się już Chi Ch'ang nauczyć od mistrza Wei Fei. Wydawało się, że bliski jest osiągnięcia swego celu. -...

Dyskusje

• Literatura japońska