ETYKA Główne Systemy-Podręcznik dla uczniów szkół średnich

Okładka książki ETYKA Główne Systemy-Podręcznik dla uczniów szkół średnich Ulrich Schrade
Okładka książki ETYKA Główne Systemy-Podręcznik dla uczniów szkół średnich
Ulrich Schrade Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Placet filozofia, etyka
filozofia, etyka
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
Agencja Wydawnicza Placet
1992-01-01
1992-01-01
praca zbiorowa
Filozofia etyka

Książka spokojnie mogłaby stanowić podręcznik-ściąge do nauczania etyki w liceach. Mała, chuda książeczka nie powinna zrazić uczniów którzy zwykli lekcje e. traktować z lekceważeniem.
Wydawnictwo zawiera omówienie podstawowych systemów etycznych wg podziału na naturalistyczne i antynaturalistyczne. W pierwszej mamy omówienie utylitaryzmu w wersji indywidualnej i kolektywistycznej, w drugiej idealizm wraz z etyką religijną. Wszystko podane w krótkiej, zwięzłej, łatwej do zapamiętanie formule która nie powinna przeciążyć komórek mózgowych przeciętnego licbusa.
Autor zaczyna od ukucia wyraźnych definicji takich pojęć jak "potrzeba", "pragnienie", "wartość" tak aby część zasadnicza wywodu nie była obarczona niejasnościami i mętnych sformułowaniami. Jest to świetny przykład uprawiania filozofii w stylu analitycznym - umiejętność która u autora nie dziwi gdy weźmie się pod uwagę że szkolił się pod okiem najwybitniejszego polskiego filozofa - prof. Bogusława Wolniewicza. ;) Dla młodych umysłów, zwłaszcza tych o orientacji matematycznej, będzie to najlepszy przykład na to że filozofia nie jest oderwanym od rzeczywistości bajdurzeniem pozbawionym ścisłości.
Na końcu słowniczek ważniejszych terminów i spis książek po które warto sięgnąć.
Bardzo polecam!!!

Na pewno nie dla uczniów. Pogmatwane, chaotyczne.

Na pewno nie dla uczniów. Pogmatwane, chaotyczne.

• Niesamowite książki
  • Przeczytane na studia

Dodaj cytat z książki ETYKA Główne Systemy-Podręcznik dla uczniów szkół średnich