Sto imion

2014-03-05
2014-03-05
2012-10-11
Agnieszka Andrzejewska

Cecilia Ahern przywraca wiarę w ludzi

Zamysł świetny, jednak fabuła monotonna, a puenta każdego wątku nieskończenie banalna. Książka dość dobra, ale zdecydowanie przesłodzona.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Bardzo wzruszająca i skłaniająca do refleksji książka. Kitty Logan w programie 30 Minut oskarża niewinnego człowieka Colina. Z powodu tego skandalu jej kariera dziennikarska wali się w gruzach. Jej umierająca przyjaciółka Constance przekazuje jej listę 100 imion na podstawie, których ma stworzyć jej ostatni artykuł. Chcąc dotrzymać słowa zmarłej przyjaciółce i jednocześnie ocieplić swój wizerunek postanawia napisać ten artykuł. Znaleźć 100 ludzi z listy to nie lada wyzwanie. Ale Kitty znajduje ciekawe osoby. Jedna kobieta założyła się ze znajomym , że dożyje 85 lat. Inna osoba lubi motyle. Jeszcze inna chce pobić rekord Guinnessa w pływaniu na rowerze wodnym. Inna osoba słyszy czyjeś myśli. A jeszcze umie dobierać prezenty do danej osoby. Każdy człowiek ma swoją historię do opowiedzenia, która jest ciekawa. Chociaż wydaje się przeciętna. Książka skłania do refleksji. Lektura zapewnia mieszankę osobowości i czasami splotów trudnych ludzkich losów. Polecam.

Początek niezbyt porywający. Nie zżyłam się z główną bohaterką. Niektóre wydarzenia zaskoczyły mnie, jestem bardzo zadowolona z puenty i pewnej przemiany Kitty, ale niekiedy reakcje były bardzo ,,naciągane'' i po prostu sztuczne. Niemniej jednak przez ,,Sto imion'' wybrzmiewa wyjątkowość każdego człowieka, możliwość wewnętrznej przemiany i ogromna wartość ludzi dookoła, bez względu na ich wiek czy profesję.
Serdecznie polecam.

Akcja powieści długo się rozwija. Pojawia się wiele wątków i postaci, jednak poszukiwanie stu osób w pewnym momencie robi się monotonne. Bałam się, że na tym będzie polegać dalsza część książki - opisywanie po kolei każdej osoby. Na szczęście tak nie było :) Pod koniec akcja znowu stała się wartka i ciekawa, a zakończenie pozytywne i rozgrzewające serce.

Pomysł na książkę świetny. Przesłanie fantastyczne. 100 ostatnich stron fantastyczne. Ale pierwsze 300??? Jak się przez nie przebrnie, to czeka nas miły i dający do myślenia koniec. Myślę, że warto sięgnąć po tą pozycję.

Zabawna, wzruszająca, dająca do myślenia...

Zabawna, wzruszająca, dająca do myślenia...

Gdyby tak dało się czytać te książkę od połowy. Byłoby naprawdę przyjemnie. W sumie warto, ale trzeba się przemęczyć. Polecam, ale tylko tym , którzy maja samozaparcie, żeby przebrnąć przez dłużyzny pierwszej połowy.

Podchodziłam do tej książki kilka razy, bo strasznie mnie męczyła.
Jest to opowieść o przemianie i zrozumieniu popełnianych błędów, bogata w historie różnych ludzi.
Pomysł z listą stu nazwisk wydawał się ciekawy i tajemniczy, ale oczekiwałam czegoś więcej. Wyszło nudno i monotonnie.
Praca reportera i historie osób z listy były szeroko opisane i bardziej rozbudowane, niż kreacja bohaterki, przez co jej postać wydaje się nijaka i drugoplanowa.
Dziwił mnie fakt, że Kitty poniosła całą winę za niesłuszne oskarżenie, a nie nastolatki, które skłamały. Coś tu nie pasuje.
Książka nie porywa i cieszę się, że mam ją za sobą.

Podchodziłam do tej książki kilka razy, bo strasznie mnie męczyła.

Piękna książka z chwytającą za serce historia! Do połowy książki bylam sceptycznie nastawiona, natomiast później połknęłam ją na jedno posiedzenie. Gorąco polecam!

• Cecelia Ahern