Kotek Pingwin

Znak emotikon
2014-03-03
2014-03-03
Małgorzata Bortnowska

Holly Webb to zagraniczna pisarka, autorka już niemal 50 książeczek dla dzieci, które zostały przetłumaczone na język polski. Seria ,,Przyjaciele" wydana nakładem wydawnictwa Znak jest jej najnowszym dziełem.

Alfie już dwa lata miał swojego ukochanego kotka, Pingwina. Nazwał go tak ze względu na jego umaszczenie. Zwierzę było bezpańskie, więc zostało z Alfiem i jego rodziną. W domu obok mieszkała starsza chora sąsiadka. Chłopiec, korzystając z okazji zakradał się do jej ogrodu i wchodził z kotem na drzewo, skąd miał dobry widok na okolicę. Niestety, to miało się zmienić, gdyż do sąsiadki miała się wprowadzić córka z wnuczką...

Koty uwielbiam, więc od razu, gdy tylko zobaczyłam Pingwina na okładce wiedziałam, że książeczka o nim będzie pierwszą, jaką przeczytam w tej serii. Jak z pewnością wiecie, Holly Webb pisze zarówno o magicznych, jak i zwyczajnych zwierzątkach. Tym razem mamy okazję zapoznać się z drugim typem jej pozycji. Bardzo mnie to cieszy, gdyż lubię też poczytać o zwyczajnych kotach.

Opowiada ona o przyjaźni, jaka zrodziła się pomiędzy kotem a Alfiem, o tym, jak wspólnie spędzali czas tylko we dwoje. Czy to się miało zmienić? Jak miało wyglądać życie tej dwójki po wprowadzeniu się dwóch osób do sąsiedztwa? Z pewnością dowiecie się tego podczas czytania tej krótkiej książeczki.

Przeznaczona jest ona dla młodszych dzieci. Czcionka jest bardzo duża, tekstu jest dość sporo, jednak myślę, że dzieci ze szkoły podstawowej z pewnością poradzą sobie z jej lekturą. Jest bardzo ciekawa, wciągająca, ja z przyjemnością doczytałam ją do ostatniej strony.

,,Kotek Pingwin" to ciekawa opowieść dla miłośników kotów. Na końcu znajduje się także kilka praktycznych porad dla opiekunów tych zwierząt. Ja pomimo tego, że jestem trochę starsza, niż proponowany wiek adresatów czuję się usatysfakcjonowana tą lekturą.

Moja ocena: 5,5/6

Holly Webb to znana na całym świecie autorka książek dla dzieci. Pisze głównie o zwierzętach, ale także o uzdolnionych magicznie dziewczynkach. Jej książki biją rekordy popularności. W 2014 roku wyszła nowa seria jej autorstwa. „Przyjaciele Holly Webb” wydał Znak. Jedną z pozycji w tej serii jest „Kotek Pingwin”.
Ulubionym zajęciem Alfiego i jego kota Pingwina jest wylegiwanie się na drzewie w ogródku sąsiadki. Starsza kobieta nie może wychodzić, dlatego Alfie czuje się tu bezpiecznie i może spokojnie obserwować okolicę. Niestety, do domu obok wprowadza się córka i wnuczka kobiety. Dziewczynka zaczyna chodzić z Alfie’m do klasy. Na dodatek przyłapała go na drzewie i kazała więcej się do niego nie zbliżać. Gdy mama Alfiego zaprasza ją na podwieczorek, chłopiec jest zły. Grace zaprzyjaźnia się za to z kotem Alfiego, Pingwinem. Kusi go pysznościami i zatrzymuje na noc. Chłopiec nie może uwierzyć w podstęp dziewczyny i w naiwność kota. Gdy Pingwin znowu nie wraca na noc, Alfie podejrzewa, że znowu skusiły go smakołyki u Grace. Jednak dziewczynka zaprzecza. Gdzie zatem podział się kot? Czy zajrzał do zupełnie innej rodziny i tam został? A może potrącił go samochód? Alfie i Grace łączą siły i wyruszają na poszukiwanie zguby.
Narracja trzecioosobowa jest opisem tylko i wyłącznie tego, co robi Alfie. To jego śledzimy podczas czytania i poznajemy jego myśli, gdy ginie jego kot. Drugą ważną postacią jest Grace, która jest jednak tylko tłem dla zachowania chłopca.
Alfie to miły chłopak, który uwielbia swojego kota. Jednak, gdy Pingwin znika, jest przerażony i za wszelką cenę chce go odnaleźć. Nie zważa nawet na to, że jego towarzyszka ma większy kłopot. Zły nastrój związany z zaginięciem przyjaciela Alfie odreagowuje na rodzicach.
Grace jest interesującą postacią. To pyskata, sprytna dziewczynka, która łazi po drzewach i nie wstydzi się dorosłych. Ma chorą babcię, u której teraz mieszka. Kot sąsiada przypada jej do gustu, dlatego chce go zatrzymać, twierdząc, że przecież i tak jest przybłędą. By zmusić Pingwina do mieszkania u siebie, kusi go smakołykami.
Język pozycji jest prosty, zdania są krótkie, a dialogi pojawiają się dość często. Duży rozmiar czcionki jest plusem dla czytających dzieci.
Historia jest pouczająca i mądra. Dzieci mimo że się nie lubią, łączą siły we wspólnym osiągnięciu celu. Pingwin to niezależny kot, który spłatał im obojgu figla, strasząc przy tym najbardziej samego siebie. Dorośli nic nie wiedzą o wyprawie poszukiwawczej dzieci, które radzą sobie same doskonale. Grace początkowo irytuje podczas czytania, jednak na koniec zmienia się. Widać, że rozumie, że jej babcia jest chora i niemiłym zachowaniem stara się odegnać od siebie złe myśli.
Komu polecam? Jeśli szukacie lektury dla dzieci, która je zajmie i oczaruje, na pewno będzie to dobry wybór. Maluchy znajdą tu przygodę, trochę humoru i sporo odwagi. Natomiast dorośli zobaczą, że dzieci rozumieją więcej, niż do tej pory mogło im się wydawać. To książka dobra na prezent, do czytania razem do poduszki, lub jako lektura dla samodzielnych czytających.

Ulubionym zajęciem Alfiego i jego kota Pingwina jest...

• Holly Webb
  • 0_Autorki