Społeczno-polityczna historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)

Okładka książki Społeczno-polityczna historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza pod Globusem satyra
satyra
Proza pod Globusem
Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona
Wydawnictwo Literackie
2001-01-01
2001-01-01
830803148X
Jacek Baluch
Czechy Czechosłowacja czeska

więcej Więcej

W serii krótkich (bardzo krótkich) opowiadań oprócz przeglądu postaci z otoczenia Autora i generalnie z Praskiej bohemy prześmieszny opis politycznego (społecznego?) eksperymentu.
Sporą część książki zajmuje opis włóczęgi trzech zacnych Czechów przez ziemie ówczesnych Austro-Węgier, zakończonej już przez samego Haška w Trieście.

Nierówna, ale bardzo śmieszna

O "Śmierci pięknych saren" Pavla Oty powiedziano, że to najbardziej antydepresyjna książka świata (bodajże Szczygieł). Nie zgadzam się z tą opinią i mam do tego pełne prawo. Otóż "Historia Parti..." jest jeszcze lepsza pod tym względem. Jest to właściwie zbiór krótkich opowiadań o życiu praskich artystów pod rządami Habsburgów. Zycie to toczy się głównie w knajpach i...

Pasuje do ostatnich kwadransów dnia przed zaśnięciem. Nie straszy i nie zachwyca.

Chciałabym nie pisać o czymś takim jak "typowa czeska literatura". Wiadomo, że literatura większości krajów jest tak obszerna i różnorodna, że uogólnianie jest krzywdzące. Jednak każdy, kto miał do czynienia z większa ilością czeskich książek (z Szwejkiem na czele) powinien mieć pewne wyobrażenie czego oczekiwać, gdy na okładce widzi czeskiego autora. Dlatego w tym...

Jeżeli kocha się Szwejka, ostatnie dziesięciolecie istnienia Monarchii Naddunajskiej i ma się pewne zamiłowanie do słuchania pijackich gawęd, to nie można się od tej książki oderwać.

• 2018
  • Literatura czeska
  • Czechy
  • Czeskie lub o Czechach
  • W bibliotece

Jaroslav Hašek Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa Zobacz więcej