Ogniem i mieczem. Tom 1

Okładka książki Ogniem i mieczem. Tom 1 Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Ogniem i mieczem. Tom 1
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Ogniem i mieczem (1999) Seria: Książka Dla Każdego klasyka
klasyka
Książka Dla Każdego
Państwowy Instytut Wydawniczy
1984-01-01
1984-01-01
Ekranizacje:
Ogniem i mieczem (1999)
Trylogia powstanie Chmielnickiego XVII wiek literatura polska powieść

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz

pierwsza część trylogii co mozna wiecej powiedzieć

pierwsza część trylogii co mozna wiecej powiedzieć

Sporo traci jako lektura - sporo zyskuje czytana samodzielnie. Choć to "nie moja bajka", to jednak doceniam kunszt literacki i przedstawienie rozdziału z historii Rzeczpospolitej z rozmachem, na jaki zasługuje. Bardzo dobra, można polecać obcokrajowcom.

100% rozrywki!

100% rozrywki!

Bardzo klimatyczna książka, jak nie patrzy się na historyczność dzieła. Jedyne co czasem raziło to przesadna Chrystianizacja Skrzestuskiego - taki rycerz bez wad itp. Poza tym na prawdę super.

Po prostu lubię sposób pisania Sienkiewicza. Jego opisy przyrody i w ogóle opisy czegokolwiek to majstersztyk. Do tego niebanalne dialogi i wartka akcja i 600 stron książki mija nawet nie wiadomo kiedy. Co do samej treści - trzeba brać poprawkę na to kiedy książka była pisana i w jakim celu ("ku pokrzepieniu serc"),bo jednak postacie historyczne są przedstawione w powieści bardzo stronniczo.

Nie czytalem jako lektury szkolnej, a zaluje. Moze troszke, bo teraz bardziej dojrzale moge chlonac te powiesc.
Napisalbym komedia romantyczna. Dlaczego? W moim odczuciu to Zagloba jest postacia pierwszoplanowa, jego jezyk barwny, a dowcip niezwykle ciety. Poszukiwania Heleny zaczely mnie koncowo nuzyc. Absolutnie nie oddaja pokonywanego dystansu i ogromu Ukrainy, a wyglada jakby panowie nie mieli co robic tylko wsrod pozogi szukac jednej ksiezniczki.
Glowne postaci sa wyraznie opisane, ich tragizm w niespokojnych czasach jest przytlaczajacy. Przeraza przemoc i zbrodnia oraz brak szacunku do zycia ludzkiego.
Jest to ksiazka ciekawa i dynamiczna, pokazuje nastroje i zycie w tym trudnym wieku, a opisy przyrody tym razem nie mecza :)
Zdecydowanie polecam.

Czy przeczytałam to tylko dla Bohuna ?
Możliwe.

Czy przeczytałam to tylko dla Bohuna ?
Możliwe.

Wspaniała książka. Akcja, przygoda, bohaterowie, historia- wszystko tu pasuje. Czytana kilkukrotnie- teraz odsłuchana jako superprodukcja Audioteki co winduje całe doświadczenie na jeszcze wyższy poziom. Uwielbiam Trylogię i zapewne jeszcze nie raz do niej wrócę!

Trylogia na której zakup pieniądze dostałem od moich cudownych dziadków mieszkających ze mną, moimi rodzicami i bratem w domu wielopokoleniowym.To dzięki Nim posiadam wiele książek,które mam do dziś.Trylogia jest dla mnie cudowną odskocznia od prozy życia i czytam ją bardzo często.Moim zdaniem,albo ją się kocha albo nienawidzi.Ja kocham:).

Świetna książka we wspaniałej realizacji Audioteki!

Świetna książka we wspaniałej realizacji Audioteki!

• Lektury
  • Klasyka