Oszukać strach

Okładka książki Oszukać strach Dean Koontz
Okładka książki Oszukać strach
Dean Koontz Wydawnictwo: Albatros Cykl: Moonlight Bay (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Moonlight Bay (tom 1)
Fear Nothing
Albatros
2009-08-07
2000-01-01
2005-01-01
Paweł Korombel
oszukać strach dean koontz więzień ciemności

Ta książka była tak tragiczna, że nawet nie wiem co o niej napisać dobrego, bo chyba tylko to, że się skończyła 🤷🏻‍♀️ poprzednią książką tego autora się zachwycałam, a tę najchętniej bym spaliła, bo męczyłam się strasznie 🤦🏻‍♀️ W skrócie to głowny bohater żyje jak wampir, bo "jego matka była kim była", ojciec umierając nakazuje synowi porzucić strach. Synek od dzieciństwa ma dziwne hobby i podgląda ludzi, którzy "opiekują się zwłokami" dzięki temu hobby dowiaduje się, że skradziono zwłoki jego ojca, także przez kolejne rozdziały stara się dowiedzieć dlaczego rodzice nie żyją, przez co naraża się na ujawnienie pewnej dosłownie małpiej tajemnicy 🤦🏻‍♀️
No dramat totalny, stos opisów i przemyśleń głównego bohatera, którego imienia nie pamiętam i pamiętać nie chcę, ale czułam się jakbym wróciła do szkoły i czytała przemyślenia tego co na chmurze latał 😫 styl koszmarny, rozdziały ciągnęły się w nieskończoność, bleh☠️
Polecam omijać tę pozycję szerokim łukiem.

Pomysł fajny choć nie nowy. I to tyle jeśli chodzi o plusy. Bo poza tym książka jest przegadana, dialogi pisane chyba na siłę, nie posuwają akcji, niczego nie wyjaśniają, właściwie nie wiadomo po co są. Niektóre metafory też jakby na siłę, żeby zaskoczyć oryginalnością, przez to sztuczne. No i ta okropna redakcja, choć za to Koontz przecież nie odpowiada. Mnóstwo błędów, literówek, interpunkcja też pozostawia do życzenia. Aż się nie chce.

Bardzo lubię książki Koontza i mam ich już trochę przeczytanych na swoim koncie, ale akurat ta jest na tle innych zdecydowanie najsłabsza. O ile sam początek i zawiązanie akcji są w miarę interesujące, to potem jest już tylko gorzej.

Bohater wplątuje się w intrygę o sporej skali, ale przez bardzo długi czas nie ma zielonego pojęcia z czym w ogóle przyszło mu się mierzyć. Czytelnik też tego nie wie i nie dowiaduje się aż do samej końcówki, a i wtedy wyjaśnienie nie jest ani trochę satysfakcjonujące. Walka z nieznanym może i potrafi niekiedy podsycać emocje, ale w tym przypadku akcji było zdecydowanie za mało jak na książkę o tej długości i nie miałem poczucia jakiegokolwiek zagrożenia, co skutkowało nudą. Sama końcówka nadaje się zresztą co najwyżej na średnio interesujące wydarzenie ze środka opowieści, a nie na wielki finał.

Dodatkowo książka obfituje w całą masę przesadnie rozbudowanych opisów, przez co w połączeniu z brakiem wciągającej akcji czyta się ją wyjątkowo topornie. Pod koniec dałem już za wygraną i jedynie ślizgałem się wzrokiem po tych opisach aż napotkam coś choć trochę bardziej interesującego. Jeśli miało to na celu pogłębianie portretu głównego bohatera, to coś nie wyszło - jakoś nie potrafiłem do końca nikogo tutaj polubić.

Podsumowując: zdecydowanie nie polecam.

Pisane po przeczytaniu obu tomów:
Filozofujące SF. Czasem męczące retrospekcjami, powtórzeniami (ale można przeskoczyć bez szkody dla rozumienia fabuły). Gdyby te przegadane strony odrzucić byłaby świetna, wciągająca opowieść pełna intrygujących dziwactw, światów równoległych, nieodpowiedzialnych naukowców, tajemniczych łysych karków, niemal gadających kotów i świetnego poczucia humoru

Pisane po przeczytaniu obu tomów:

Strasznie naiwna i naciągana do bólu fabuła, ale cała książka jest wypełniona akcją więc z czasem się o tym kompletnie zapomina. Podoba mi się też narracja, główni bohaterowie. Ogólnie fajna książka jeśli jesteśmy w stanie przeboleć bzdury w fabule.

Moim zdaniem szkoda czasu na taką lekturę. Opisy tak nudne, że musiałam kartkować żeby dobrnąć do końca. Niestety jest jeszcze jedna część, ale nie będę się porywała mimo, że chciałabym znać samo zakończenie.

Książka bardzo dobra, główna postać jest przedstawiona bardzo realistycznie łatwo się w nią wczuć. Świat przedstawiony przez pisarza jest prawdziwy, a główny bohater wydaje się postacią wręcz z sąsiedztwa. Polecam:)

Początek obiecujący, zakończenie bardzo rozczarowujące. Sama fabuła też się ciągnie zdecydowanie za bardzo. Chętnie poznałabym zakończenie drugiej części, ale chyba sobie daruję.

Ciekawa fabuła ale nie przekonał mnie charakter narracji. Dean Koontz nie zostanie moim ulubionym autorem.

Odniosłam wrażenie, że w miarę rozwoju akcji tempo wydarzeń zwalnia. Nie zachwycił mnie koniec. Czuję niedosyt.

• Dean Koontz
  • Koontz