Świat grozy

Okładka książki Nie czytać o zmierzchu! 3 Edith Nesbit, Bram Stoker
Nie czytać o z... Edith Nesbit, Bram ...
Okładka książki Gabinet figur woskowych. Opowieści niesamowite. Bertolt Brecht, Georg Britting, Alfred Döblin, Alexander Moritz Frey, Georg von der Gabelentz, Eugen Gottlob Winkler, Georg Heim, Franz Kafka, Isolde Kurz, Gustav Meyrink, Franz Werfel
Gabinet figur ... Bertolt Brecht, Geo...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

"Świat grozy" to niepozorna książeczka w broszurowym wydaniu która podbije serce każdego fana klasycznego horroru. Nie wiem kto w wydawnictwie Sawa był odpowiedzialny za dobór opowiadań ale wierze że za swoje zasługi dostał solidną podwyżkę.

Bierce, Wharton,Benson, Burrage, Le Fanu, Crawford, James i Middletot - tak epickiego składu nie znajdziecie nawet w filmie "niezniszczalni". Gwarantuje wam że każde z opowiadań które tu zaprezentowano jest prima sort i z powodzeniem mogłoby reprezentować danego autora lub autorkę.

Mimo znajomości większości z nich mogę śmiało napisać że opowiadania z powyższego zbioru są lekturą do których można wracać wiele razy. Moim ulubionym odkryciem świata grozy jest opowiadanie Crawforda pt. "górna koja", które z miejsca stało się jednym z moich ulubionych grozowych historii z morzem w tle.

Tytuły dla zainteresowanych:
*Ambrose Bierce - „Strażnik umarłych” (także w zbiorku "nadprzyrodzony)
*Edith Wharton - „Panna Mary Pask” (także w zbiorku "duchy i ludzie")
*Edward Frederic Benson - „W metrze”
*Alfred McLelland Burrage - „Zamiatacz”
*Joseph Sheridan Le Fanu - „Ręka ducha”
*Francis Marion Crawford - „Górna koja” (także w zbiorku "Wędrowne duchy")
*Henry James - „Ponury dom”
*Edith Wharton - „Świat grozy”
*Richard Middleton - „Włóczęga”

Polecam w opór.

Średnia ocen z każdego opowiadania dała 6/10.
Ogólnie oceniam ten zbiór jako jeden z lepszych jakie posiadam. Książka jest kieszonkowych rozmiarów, ale to co ma w środku bardzo straszy.
Część z opowiadań wydawała mi się fragmentami z całych książek, część miała otwarte zakończenie.

Niektórzy autorzy naprawdę wiedzieli o czym piszą. Spotkania z duchami, ciemnymi bytami i uczucia towarzyszące bohaterom były wręcz realne.
To jest prawdziwa literatura grozy!

Średnia ocen z każdego opowiadania dała 6/10.

Zbiory opowiadań grozy mają do siebie, że można znaleźć często ciekawe opowiadania znanych lub nieznanych autorów. Niekiedy tylko w nich możemy przeczytać utwory autorów publikowane po raz pierwszy u nas i zapoznać się tylko z namiastką ich twórczości. Świat grozy to antologia opowiadań niesamowitych, którą kiedyś zakupiłem. Niektóre nazwiska zamieszczone mogą nic nie mówić nikomu, ale Sheridan Le Fanu, Ambrose Bierce lub Edith Wharton powinien sobie każdy kojarzyć. Lubię takie historie, więc z chęcią zasiadłem do lektury i nie zawiodłem się, bo dostarczyła sporej ilości wrażeń.

Ambrose Bierce Strażnik umarłych - w pierwszej historii autor pomału buduje klimat niepokoju przechodzący w grozę. Stary dom to świetny katalizator opowieści o duchach, ale idąc dalej to również świetny temat o niezwykłym zakładzie, który staje się centrum przerażających wydarzeń. Czytelnik wsiąka w opowieść aż do zaskakującego finału i cały czas historia trzyma w napięciu. Ambrosy Bierce to jeden z moich ulubionych autorów grozy piszący makabryczne i niezwykle klimatyczne opowieści. Jeszcze nie zawiodłem się nigdy czytając jego opowiadania.
Edith Wharton Panna Mary Pask - majstersztyk opowiadania grozy. Główny bohater opowiada o swojej podróży, jaką odbył i przygodzie, jaka go spotkała. Znakomita opowieść grozy, w której autorka klimat buduje od samego początku i trzyma w napięciu do samego końca. Znana przede wszystkim z obyczajowych książek sprawdza się wspaniale przy opowieściach niesamowitych. Przy czytaniu w nocy może podnieść ciśnienie, gdy coś by tylko stuknęło. Klimat wylewa się strumieniem z krótkiej, ale świetnej historii. Na pewno jedno z najlepszych opowiadań grozy o duchach, jakie czytałem.
E.F. Benson W metrze - opowieść starego przyjaciela to kanwa następnej historii o duchach. Trzeba przyznać, ze E.F. Benson stworzył ciekawą opowieść, której zaletą jest trzymanie w niepewności czytelnika, co się stanie dalej aż po zakończenie. Niespiesznie budowany klimat grozy plus bardzo dobry finał sprawiło, że jest to świetna opowieść niesamowita.
A.M. Burrage Zamiatacz - stare domy skrywają niejedną tajemnicę. Poznajemy stary dom zamieszkiwany przez starszą panią. Jakie skrywa sekrety ? Tego dowiecie się czytając właśnie to opowiadania. Jest to kolejna opowieść o duchach, ale muszę przyznać, ze autor znakomicie buduje napięcie od samego początku. Nie jest to duży utwór, lecz jego siła leży właśnie w świetnie zbudowanym klimacie grozy. Nieznany jeszcze w pełni autor klasyki grozy, bo chyba tylko jedno opowiadanie właśnie Zamiatacz zostało przetłumaczone. Z chęcią zapoznam się z innymi opowiadaniami jak u nas gdzieś wydadzą, bo zrobiło na mnie świetne wrażenie.
J. Sheridan Le Fanu Ręka ducha - chyba każdy kojarzy autora takich powieści jak Carmilla czy Dom przy cmentarzu. Tym razem w historii „z dreszczykiem” o widmowej dłoni niepokojącej mieszkańców domu. Przyjemna z lekkim dreszczykiem opowieść i zarazem krótka z dobrym klimatem. Przeczytałem z przyjemnością.
F. Marion Crawford Górna koja - opowiadanie dziejące się na statku, gdzie główny bohater opowieści przeżywa przerażającą przygodę. Autor pomału buduje klimat grozy, który z każdą stroną gęstnieje aż do zakończenia. Właśnie sprawne poprowadzenie historii i do pewnego czasu niedopowiedzenie, z czym będziemy mieli do czynienia sprawiły, ze mnie autor zaskoczył finałem. Jest to klimatyczne i trochę makabryczna opowieść napisana znakomicie. Właśnie lubię dziejące się na morzu opowieści grozy i Górna koja stała się jedną z ulubionych utworów grozy dziejących się na morzu. Autor nieznany w Polsce chyba oprócz tego jednego opowiadania. Chętnie zapoznam się z całą resztą jej twórczości.
Henry James Ponury dom - autora nie trzeba nikomu przedstawiać. Fanom grozy pewnie kojarzy się z powieścią W kleszczach lęku i kilkoma opowiadaniami, jakie u nas wyszły. Sporo również czeka na wydanie, bo nie tylko pisał powieści obyczajowe, ale też pisał historie niesamowite. Ponury dom to historia przewrotna i niezwykła. Opowieść o duchach i nawiedzonym domie. Jakie tajemnice kryje ? Tego dowiecie się przeczytawszy opowiadanie. Szczerze powiem, ze nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy w zakończeniu, ale muszę pochwalić autora za budowanie napięcia i niesamowity klimat, jaki stworzył. Na pewno ciekawe i po trafiająca wzbudzić dreszczyk opowieść.
Edith Wharton Świat grozy - to następna opowieść niesamowita w dorobku autorki. Stary domy ze służbą skrywa niejedną tajemnicę. Opowieść bohaterki, która otrzymała relacje od swojej kuzynki w sprawie tajemniczych wydarzeń wywołują dreszczyk podczas czytania. Nie można odmówić niesamowitego klimatu, który budowany jest pomału. Bardzo dobra historia, która spodobała mi się i trzyma w napięciu.
Richard Middleton Włóczęga – krótka opowieść „z dreszczykiem”, która niczym nie zaskakuje, ale również nie przeszkadza. Na zakończenie zbioru.

Książka do wielkich nie należy, ale skrywa wiele interesujących i przerażających historii o duchach. Nie spodziewałem się aż tak świetnej antologii grozy i zostałem pozytywnie zaskoczony. Każda opowieść zawarta tutaj trafiła w moje gusta i nawet nieco lżejsze utwory nie schodzą poniżej pewnego poziomu. Dostałem znanych autorów i nieznanych, ale stworzonymi przez nich opowiadaniami byłem zachwycony, bo otrzymałem pełne napięcia i niesamowitości historie wzbudzające w większości dreszczyk emocji podczas czytania. Takie utwory mają swój urok, gdzie ważniejszy jest klimat niż morze makabry. Nie ukrywam, że bardzo lubię takie opowiadania lub książki. Jestem zadowolony z lektury, bo czyta się wspaniale i przyjemnie. Na pewno będę wracał do niej, co jakiś czas.
Zbiór Świat grozy to dla miłośnika klasycznych opowieści grozy i niesamowitych pozycja obowiązkowa. Nawet dla tych czytających, którzy nie lubią takich historii, ale chcą przeczytać świetna książkę. Warto zanurzyć się w zaprezentowane utwory i poświęcić im czas. Polecam gorąco.

Pozycja obowiązkowa dla fanów powieści grozy- jednym tchem.

Pozycja obowiązkowa dla fanów powieści grozy- jednym tchem.

• Horror
  • Groza
  • 2015
  • Pajęczyny 🕸 duchy 👻 nietoperze 🦇
  • Do zdobycia / Wishlist - ciężko dostępne, zagraniczne wydania, nakład wyczerpany/limitowany
  • Horror / Literatura grozy

Dodaj cytat z książki Świat grozy