Głosy kobiet

Okładka książki Głosy kobiet praca zbiorowa
Okładka książki Głosy kobiet
praca zbiorowa Wydawnictwo: Stowarzyszenie Jeden Świat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Stowarzyszenie Jeden Świat
2011-01-01
2011-01-01

Ta książka została zapisana przez wolontariuszki stowarzyszenia "Jeden Świat": Elizę Zadłużną, Monikę Więckowską i Magdalenę Janaszek, które to wysłuchały opowieści kobiet z Ghany, Gwatemali i Polski. Zapisane, bo wolontariuszki je wysłuchały i zebrały, zaś opowieści płyną od kobiet, które opowiadają o swoim życiu, najczęściej niełatwym, o pokonywaniu wielu barier związanych z brakiem pieniędzy, wiedzy i licznymi przekonaniami według których kobieta ma od urodzenia doprecyzowaną rolę do spełnienia w społeczeństwie. Te sztywne ramy ograniczają kobiety, ale niektórym udaje się nieco je rozepchać i zrobić coś innego. Część z nich miała szczęście, bo urodziły się w bardziej świadomej rodzinie czy w bogatszej i mogły zdobyć wykształcenie, a to dało im trampolinę do lepszego życia. Niektórym nie udało się wykształcić, ale znalazły sobie miejsce w swojej społeczności. Wszystkie opowiadaczki miały pod górkę w życiu, ale to je wzmocniło i dało siłę do działania. Większość z nich dokonała rzeczy ważnych na wielu poziomach: życiu osobistym, społecznym, gospodarczym.

Książka składa się z wielu opowieści kobiet z różnych warstw społecznych, o różnym statusie materialnym i różnym wykształceniu, wszystkie jednak opowiadają o ich sile, energii i samozaparciu. To opowieści o trudnościach, problemach, z którymi trzeba sobie radzić, bo zawsze ktoś potrzebuje ich pomocy.

• Queer/gender/feminizm
  • Dekolonizacja
  • Samo życie
  • Kontynent afrykański
  • Mam
  • To be continued
  • Gender/queer/feminizm

Dodaj cytat z książki Głosy kobiet