Tajemnica pani Ming

Éric-Emmanuel Schmitt Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Cykl o Niewidzialnym literatura piękna
Les Dix Enfants Que Madame Ming n'a Jamais Eus
literatura piękna
Łukasz Müller
Cykl o Niewidzialnym
literatura francuska

Lata temu czytałam malutką książeczkę pt. "Oskar i pani Róża". Oj nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia owo "dzieło", uważałam ( i nadal tak myślę), że autor był za słabym pisarzem by prawdziwie oddać obraz umierania dziecka, powstała ckliwa historyjka obliczona na emocje czytelników, bo kto się nie wzruszy dzieckiem chorym na raka. Podobnie jest z "Tajemnicą pani...

Francuski filozof, E. E. Schmitt, zabiera nas tym razem w ciekawą podróż do Chin. Bohater, mniemam że porte-parole autora, spotyka się w renomowanym hotelu z babcią klozetową, tytułową panią Ming. Rozmawiają o jej dzieciach, których ma dziesięcioro. Od początku bohater uważa panią Ming za oszustkę; wszak w Chinach można mieć tylko jedno dziecko!
Całość przeplatana jest...

Tajemnica Pani Ming - Eric-Emmanuel Schmitt
-----
,,Zamiast narzekać na ciemność, lepiej zaświecić światło - oświadczyła Pani Ming"...
No właśnie.
W książce nasz bohater spotyka Panią Ming. Jest to ,,kobieta o przenikliwym spojrzeniu, uczesana w kok o jedwabistym połysku, siedząca sztywno na taborecie". Pani Ming jest "babcią klozetową" w Grand Hotel'u w którym zatrzymał...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jest to obszerna pozycja, a jednak autor potrafił mnie oczarować na 77 stronach ;) jest to książka godna polecenia, którą zapamięta się na dłużej. Dotychczas Schmitt mnie nie zawiódł.

Smakowita. Mądra. Interesująca. Z każdą przeczytaną powieścią E.-E. doceniam Go coraz bardziej.

Każda osoba ma swoją historię, każdy jest wyjątkowy. Poznając cudzą historie, bierzemy coś z niej dla sobie. Zbogacamy siebie. Pani Ming żyła historią stworzoną przez jej córkę, dzięki temu była szczęśliwa i dzieliła się tym szczęściem z innymi.

“Od prawdy zawsze wolałem niepewność”.
W Wigilię sięgnęłam po kolejną książkę Erica-Emmanuela Schmitt’a. Tym razem padło na “Tajemnicę Pani Ming”.
Główny bohater za każdym razem kiedy odwiedza Chiny spotyka panią Ming, która uwielbia opowiadać o swoich dziesięciorgu dzieciach. Kobieta poznaje najskrytsze sekrety narratora i odwdzięcza się radami. Niektóre opowieści pani...

Pięknie przedstawia wartości rodzinne bez potrzeby rodziny. Bo nie trzeba być spokrewnionym, żeby być kochającą się rodziną. Serducho rośnie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z przykrością piszę, że tym razem książka tego autora mnie nie urzekła. Okazała się dla mnie taka przeciętna i chyba tylko, że liczyła niewiele stron, doczytałam ją do końca. Lubię jego pióro, jego przekaz, lubię go czytać, ale tym razem, nie znalazłam tam nic dla siebie..

Krótka historia zawierająca dużo życiowej prawdy (choć od prawdy zawsze wolałem niepewność;)).

Dyskusje

2 077