W mocy wichru, cz. I

Okładka książki W mocy wichru, cz. I Agnieszka Hałas
Okładka książki W mocy wichru, cz. I
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: RW2010 Cykl: Teatr węży (tom 3) fantasy, science fiction
Teatr węży (tom 3)
RW2010
2013-11-12
2013-11-12

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2023. Antologia utworów nominowanych za rok 2022 Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Łukasz Kucharczyk, Magdalena Świerczek-Gryboś, Paula Wanarska
Nagroda im. Ja... Michał Cholewa, Agn...
Okładka książki Nowa Fantastyka 487 (04/2023) Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Tomasz Krzywik, Django Mathijsen, Luigi Musolino, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Catherynne M. Valente
Nowa Fantastyk... Ewa Białołęcka, Agn...

To już trzecia część bardzo dobrej serii dark fantasy. A może raczej dobrej, bo mimo tego, że uważam te pozycje za warte przeczytania i uwagi, to w każdym tomie czegoś mi brakuje. Tak jest też tutaj.

Nie spodziewajcie się tutaj szybkiej akcji - pojawiają się momenty, ale nawet one sprawiają wrażenie, że fabuła nie jest dynamiczna, a raczej "dokładne". Trudno mi to oddać słowami, ale autorka zdecydowanie postawiła na klimat i wczucie się, a także budowanie napięcia, co wychodzi tutaj świetnie. Spokojnie - nie jest tutaj wolno ani horrorowo, ale powiedzmy, że przedrostek "dark" tego nurtu nie jest przesadzony. Pani Hałas zdecydowanie bardziej lubuje się w opisie bohaterów i relacji pomiędzy nimi i to czuć - te elementy są lepiej poprowadzone niż choćby świat, który mógłby być ciekawy, ale nie ma dużego nacisku na jego odkrywanie. Zdecydowanie też prawie nic tutaj nie jest biało-czarne, a jeśli już coś jest, to czarne.

To, co mnie nie urzekło w tej części, to fakt, że w drugiej połowie wkradł się mały chaos i przyznam uczciwie, że przez dość klimatyczne opisy i budowanie atmosfery nie do końca akcja się "kleiła". Brakowało mi czasem jakichś łączników między rozdziałami, bo mimo że są jak najbardziej chronologiczne i opisują jedną przygodę, to są miejsca przeskoku, które moim zdaniem są słabo zaznaczone. Do tego napisałem "jedna przygoda" - jest tutaj stosunkowo mało wątków pobocznych i przez większość czasu mamy do czynienia z głównym bohaterem. To trochę nudzi, choć tutaj akurat pod koniec książki jest lepiej.

Na pewno polecam tę serię - po prostu zaakceptujcie, że nie jest idealna. Za to bardzo klimatyczna.

Najlepsza z dotychczasowych części, nie tylko dlatego, że najdłuższa.

Najlepsza z dotychczasowych części, nie tylko dlatego, że najdłuższa.

Brune'a Keare'a opuścił na dobre Shan Vaola. Jednak nawet w enklawie w pozaziemskim wymiarze, zamaskowanej przed ścigającymi mężczyznę srebrnymi magami, nie może czuć się zupełnie bezpieczny. Nadal dręczą go wizje strzępów wymazanej przeszłości, pogłębia się uzależnienie od opium, a na domiar złego Brune'em zaczynają się interesować kolejni władcy demonów. Dotychczas z każdej walki, nawet na pozór przegranej, wychodził silniejszy – ale czy to wystarczy, aby wywinąć się z układu zawartego z władcą z Otchłani? Jak daleko zaprowadzi czarnego maga niebezpieczna gra? Czy fakt, że dotąd udało mu się przeżyć, zawdzięcza tylko własnym umiejętnościom i szczęściu, czy może w jego sprawy coraz wyraźniej miesza się inna potęga?
Agnieszka Hałas przez większą część powieści prowadzi równolegle dwa wątki: śledztwo w sprawie brutalnych morderstw prostytutek w Eume oraz tragiczne skutki pojedynku z demonem, do którego została zmuszona Marshia Lavalle. W miarę rozwoju akcji poznajemy powiązania między tymi sprawami oraz odkrywamy kolejne kawałki mozaiki, z jakich Krzyczący próbuje poskładać obraz swojej tożsamości. Trop prowadzi do miasta ogarniętego zarazą, gdzie czterdzieści lat wcześniej zaginął ślad po muzyku i alchemiku Deuvenie de Ragues... Niebezpiecznych wypraw w poszukiwaniu śladów własnej przeszłości nie ułatwia bohaterowi świadomość, że ma pod opieką uczennicę. Romans, który niespodziewanie się pojawia, także staje się źródłem poważnych problemów – nie można się łudzić, że Krzyczący i jego wybranka będą żyli długo i szczęśliwie.
Postacie pojawiające się na kartach powieści są wiarygodnie przedstawione, pierwszoplanowi bohaterowie mają wyraźnie zarysowane charaktery, a ich postępowanie często wymyka się jednoznacznym ocenom. W świecie rządzonym przez magię za wszystko trzeba zapłacić, a w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa chłodna kalkulacja i porywy serca nie idą ze sobą w parze. Co wybiorą bohaterowie: ochronę własnego życia czy bezpieczeństwo bliskich?
Tym, co podoba mi się w książkach Agnieszki Hałas, jest warstwa mitów i baśni wpleciona w fabułę np. nóż, który zardzewieje, gdy przyjaciel znajdzie się w niebezpieczeństwie. Wykreowany przez pisarkę świat jest spójny właśnie dzięki fragmentom mitów, historii, historii sztuki, wzmiankom o odległych miejscach i nawiązaniach do wiedzy nieznanej czytelnikowi; pokazuje, że rzeczywistość przedstawiona wykracza poza to, co jest niezbędne do zrozumienia następnego kroku bohatera. To zresztą budzi – przynajmniej we mnie – ciekawość tam, gdzie nie wszystko jest jasne, a zarazem nie zaburza rozumienia fabuły. Niewątpliwymi zaletami są także: plastyczny styl, odwołujący się do wszystkich zmysłów, oraz lekkość narracji.
Koniecznie dajcie się wciągnąć w świat Zmroczy!

Świat stworzony przez Agnieszkę Hałas jest jednym z lepszych światów, w które się zanurzyłam w ostatnich latach. Ciekawy pomysł na magiczny świat, który nie jest powieleniem znanych już rozwiązań. Świetna opowieść, dobrze skrojeni bohaterowie i dobrze dopracowana przestrzeń. Jest to znakomita opowieść, która pochłania czytelnika i nie pozwala mu się oderwać.
Wszystkie tomy łyknęłam na jednym wdechu.

Wszystkie tomy...

To miała być w zamierzeniu ostatnia cześć cyklu, wiec autorka przyłożyła się do ruszenia z akcją z kopyta. Świetna rozrywka, chociaż nie innowatorska. Jeśli ktoś nie chce tego co już znamy z innych autorów, to nie polecam. Ale dla dobrej rozrywki, momentami wzruszającej- jak najbardziej. Cieszę się, że powstały kolejne tomy, bo jednak miałam niedosyt.

Trzeci tom podobał mi się trochę mniej od poprzednich z tego względu , że po pierwsze, akcja przenosi nas z mrocznych podziemi Shan Vaola do magicznych sfer , po drugie, jest wyraźnie mniej postaci i wątków pobocznych , po trzecie, wprowadzony jest wątek kryminalny, po czwarte, wprowadzony jest wątek romantyczny. Równie dobrze, powody , które wymieniłem mogłyby być dla niektórych zaletami , jednak przyzwyczaiłem się do starej konwencji opowieści o Krzyczącym w Ciemności. Mimo tych zmian, książki nie czytało mi się źle. To nadal była ciekawa opowieść, nakierowana bardziej na opisywanie powstającej więzi między Krzyczącym a Anavri. Z tego co wiem to miał być ostatni tom ( na szczęście tak się nie stało) , więc przeszłość Krzyczącego została ujawniona.

#WyzwanieLC2022 Wrzesień
Może to trochę naciągane, ale myślę, że ta pozycja spełnia wymogi wrześniowego wyzwania. W końcu wątek relacji nauczyciel - uczennica łączącej Krzyczącego w Ciemności i Anavri jest jednym z głównych w tej części "Teatru Węży". Relacji trudnej... Okoliczności sprawiają, że niechętny posiadaniu ucznia ka-ira podejmuje się szkolenia początkującej żmijki. Mężczyzna mierzy się z własnymi problemami, za to dziewczyna nienawidzi swojego daru i niechętnie z niego korzysta. Ogólnie książka bardzo dobra, i jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów cyklu, niestety w bibliotece są tylko trzy pierwsze tomy cyklu. Ale może przekonam się do e-booków.

#WyzwanieLC2022 Wrzesień

Trzeci tom cyklu Teatr Węży to oprócz bycia kontynuacją historii Brune Keare, to także motywy kryminalne i zakończenie niektórych wątków. Akcja jest znacznie bardziej dynamiczna niż w poprzednich tomach, poznajemy więcej z przeszłości bohatera i demonessy, która go pilnuje.

Jak dla mnie to na razie najlepszy tom z całego cyklu. A dlaczego? Więcej mówię w recenzji wideo.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Tom bardziej męczący niż poprzednie. Fabuła która była bardzo chaotyczna od początku serii tutaj jest jeszcze bardziej chaotyczna a niektóre wątki jak ten z magicznymi monetami dziwny i średnio pasujący do serii.

Dobre fantasy. Książka dobrze napisana. Jedyny mankament jaki widzę, to, że sama fabuła się trochę kręci w kółko. Mimo to warto

Agnieszka Hałas W mocy wichru Zobacz więcej
Agnieszka Hałas W mocy wichru Zobacz więcej