Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce

Okładka książki Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce Marian Pokropek
Okładka książki Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce
Marian Pokropek Wydawnictwo: Arkady turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Arkady
1978-01-01
1978-01-01
folklor polska sztuka ludowa sztuka ludowa atlas etnografia etnologia polski folklor

Mamy tu wszystko o sztuce ludowej: 2500 miejscowości, w których opisane są kościoły, cerkwie, domy mające związek z folklorem. Do tego dochodzą najważniejsi twórcy artyści rzeźbiarze, malarze, koronkarki, kowale i inni. Mamy też krótki zapis dotyczący zespołów ludowych ich nazwy, nazwiska założycieli i daty powstania. Zbiór uzupełniają stroje ludowe, ciekawe czarno-białe fotografie różnych elementów folkloru Jedyny mankament to upływający czas, który powoduje uaktualnienie danych ale to chyba praca dla innego pokolenia.

Książka, która obowiązkowo powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto interesuje się sztuką ludową i folklorem w Polsce.

Jestem pod ogromnym wrażeniem ilości informacji, jaka jest zamieszczona w tej książce. Jest to wspaniały przewodnik do poznania naszej ludowej sztuki.

Chciałabym odwiedzić wszystkie miejsca spisane przez Autora. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że niektóre z informacji będą już nieaktualnie, minęło bowiem już 43 lata od wydania tej książki. Powstały na pewno nowe muzea, a wielu twórców ludowych wspomnianych w książce może już nie być na tym świecie.

Niemniej jednak jest to wspaniały punkt wyjściowy do własnych odkryć, a może nawet kontynuacji wybitnej pracy Pana Mariana Pokropka. Niezmiernie cieszę się, że mam tę książkę na swojej półce (nie tylko tej wirtualnej) w biblioteczce.

Polecam!

Jeśli spodobała Ci się moja opinia i jesteś ciekawy innych kwestii związanych z folklorem, zapraszam Cię do odwiedzenia mojego konta na Instagramie @Modern_folk_blog

• Folklor
  • Modern Folk
  • Inne
  • Tradycje, legendy
  • Plany biblioteczne

Dodaj cytat z książki Atlas sztuki ludowej i folkloru w Polsce