... i wtedy moja córka powiedziała

Okładka książki ... i wtedy moja córka powiedziała Małgorzata Kalicińska, Marek Knap-Zagóra
Okładka książki ... i wtedy moja córka powiedziała
Małgorzata KalicińskaMarek Knap-Zagóra Wydawnictwo: Elay poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Elay
2013-12-16
2013-12-16
Kalicińska dzieci dzieciństwo wychowanie

Okładka książki A miało być tak pięknie! Katarzyna Kalicińska, Małgorzata Kalicińska
A miało być ta... Katarzyna Kalicińsk...
Okładka książki Irena Basia Grabowska, Małgorzata Kalicińska
Irena Basia Grabowska, Ma...

1964

Mądry, lecz nie przeintelektualizowany. Lekki, lecz nie trąca banałami. Zbiór opowiadań nawiązujących do dzieciństwa dzieci Pani Małgorzaty Kalicińskiej, wzbogaconych jakże trafnymi komentarzami Pana Marka Knapa-Zagóry. Całość spójna, zachęcająca do zastanowienia się nad różnymi aspektami życia rodzinnego, a zwłaszcza nad relacjami. Stanowi kolejny dowód na to, iż wiedzę można przekazać w interesujący sposób, bez budzenia w czytelniku poczucia winy. W zamian dostarczając wyważoną porcję humoru refleksji. Szczerość a nie krytyka. Pielęgnowanie tego, co wartościowe. Zrozumienie dla różnorodności ról pełnionych w rodzinie i wynikających z nich zadań. Pięknie ukazane uczucia. Wiele zdań godnych cytowania. Dzisiaj wybieram dwa dotyczące ról:
„Kobiety nadają dzieciom niepowtarzalną tożsamość. Właśnie po to przechowują w pamięci wszystkie te smakowite szczegóły, którymi zadręczają swe latorośle do czasu, aż one same zaczną to robić własnemu potomstwu”.
„Rodzeństwo uczy naprawiać relacje, doceniać ich niepowtarzalną wartość, zamiast zepsute wyrzucać do kosza i poszukiwać wciąż nowych”.
A dodatkowo, a może przede wszystkim, dwie piękne wypowiedzi syna o mamie:
„A moją mamę to najbardziej kocham za to, że gwiżdże na palcach i ma poczucie humoru. My się domu dużo śmiejemy”.
„- Baśka, jak ty głupia jesteś. Matka nas bardzo kocha, a to, że » fuczy i huczy«, to się nazywa: PROCES WYCHOWAWCZY. Potem jej przejdzie, mówiła mi. Zobaczysz”.

Dobry poradnik wychowawczy opisujący wspomnienia z dzieciństwa,relacje matki z córką.
Świetnie napisana książka bardzo interesująca,życiowa.

Świetnie napisana książka bardzo interesująca,życiowa.

Lekka,łatwa i niespecjalnie poruszająca. Wspomnienia matki dwojga dzieci, Burka i Stasia, ich dzieciństwa i wpływu małych istot na jej życie i vice versa. Wstepy poszczególnych opowiastkek poprzedzone naukową analiza psychologiczną kluczowego aspektu. Sympatyczna aczkolwiek nie odkryła nic nowego przede mną. Za tydzień nie będę o niej pamiętać.

Niepozorna książeczka, wzięta z bibliotecznej półki z braku laku i po znanym nazwisku okazała się czytelniczym przysmakiem! Ogromnie wzruszające rozważania o nieco poradnikowej naturze chwyciły mnie za serce.

Pan Marek- psycholog- napisał przedmowy do każdego z rozdziałów. To niezwykle ważne i mądre przekazy dotyczące związków, emocji, wychowania dzieci, naszych refleksji w stosunku do życia i jego szerokiego aspektu.
Tuż za nim zabiera głos matka, karmicielka, bogini domowego ogniska, niezwykle utalentowana pisarka- Małgorzata Kalicińska. Snuje rozważania w niezwykły sposób powiązane z psychologicznym wstępem, odnosząc je do własnej rodziny. Robi to z gracją, lekko, zabawnie, z polotem i z ogromną dawką wzruszenia, ciepła, i co tu kryć- miłości.
Bohaterami tej książki, jej pełnoprawnymi autorami, są też Jej najbliżsi- nie tylko tytułowa córka, ale syn, mąż, matka, krewni. Wraca świat ze wspomnień, anegdoty rodzinne, smaczki ze starego albumu.
"Danie" zaserwowane w tak niezwykły sposób wchodzi głęboko do krwiobiegu i oszołomiony czytelnik stwierdza nagle, że czyta jedną z najpiękniejszych książek o rodzinie, wychowaniu dzieci i człowieku, jakie spotkał dotychczas.

Każdy tę małą- wielką książkę powinien mieć w swojej rodzinnej biblioteczce, a już obowiązkowo powinny ją czytać przyszłe żony i matki. Jest nadzwyczaj pouczająca, pełna kreatywności i humoru.
Już wiem skąd Autorka ma w sobie nieprzebrane pokłady ciepła i życiowej mądrości.

183/2014

183/2014

Opowiastki z dzieciństwa. Wspomnienia dobrych chwil z dziećmi, z rodziną.
Nie-bajkowe, choć piękne. Szczere.
Bardzo lubię panią Kalicińską, jej powieści, pióro, sposób spojrzenia na świat. Ten zbiór wspomnień o dzieciach i sposobach ich wychowania jest dla mnie dowodem, że można czerpać ogromną radość i energię z bycia z dziećmi. I że te wspomnienia zostają na zawsze. I że dobre chwile są tu i teraz, by kiedyś właśnie tworzyć wspomnienia.
"Kupuję" w całości panią Kalicińską - jako pisarkę, kobietę, matkę.

Opowiastki z dzieciństwa. Wspomnienia dobrych chwil z dziećmi, z rodziną.
Nie-bajkowe, choć piękne. Szczere.

Nie mam jeszcze dzieci, a i tak książka wciągnęła mnie na sto procent. Rewelacyjnie opisane zdrowe relacje pomiędzy matką, a przede wszystkim córką. W pewnych momentach miałam wrażenie, że w książce są przytoczone historie z mojego życia. Super przeczytać, że nie tylko ja mam ekstra mamę ;) Oczywiście i mamie podsunęłam tę książkę, naprawdę ekstra. Lekka i przyjemna, odczucie po przeczytaniu radość i błogi spokój w sercu, czego chcieć więcej?

Kocham! Kocham! Kocham!
Dała mi ogrom poczucia prawidłowości moich odczuć.
Nazwała to czego nazwać nie umialam.
Wyjaśniła mechanizmy ktorych wyjaśnić nie umialam mimo ogromnego przeświadczenia że coś jest na rzeczy..

Kalicińska prócz tego włożyła kupę swojego typowego pozytywnego nastawienia do życia. Pokazała że da się w zgodzie i z przyjemnością wychowywać dzieci..

Kocham! Kocham! Kocham!
Dała mi ogrom poczucia prawidłowości moich odczuć.
Nazwała to czego nazwać nie umialam.

" ...i wtedy moja córka powiedziała" to fragmenty wspomień Pani Kalicińskiej o swoich dzieciach Basi i Stasiu. Każde z tych krótkich opowiadań o pewnym zdarzeniu z dzieciństwa, młodości jest zakończone trafnym, mądrym, dojrzałym "komentarzem" jej córki Basi. Mimo, że to lekkie, opowiadane z humorem zdarzenia, pokazują jak budować dobrą relację ze swoimi dziećmi. W te fragmenty wspomnień wplecione są krótkie, mądre, rzeczowe wypowiedziami psychologa o bliskości, o tym co dla dzieci najważniejsze, o małżeństwie, o inności drugiego człowieka itp.
Polecam, chociaż dla mnie te spostrzeżenia mamy-autorki o swoich dzieciach nie są jakoś szczególnie odkrywcze.

• 52 książki (2016)
  • Sielskie