Limes inferior

Okładka książki Limes inferior Janusz A. Zajdel
Okładka książki Limes inferior
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz fantasy, science fiction
Code Red Tomasz Stachewicz
2013-12-10
2013-12-10

Przesłuchanie kolejnej książki Zajdla było bardzo miłym doświadczeniem, jednak miałem wrażenie, że autor dał się nieco wybić z rytmu w drugiej połowie książki.

Historia opowiada o społeczności Ziemian żyjących w specyficznym ustroju społecznym, w którym istnieją trzy rodzaju punktów (czyt. pieniędzy),za które kupuje się różne dobra. Ich przydział zależy zaś najbardziej od klasy społecznej, określanej na bazie inteligencji delikwenta. To jest punkt wyjścia.

Dalej Zajdel bawi się tym społeczeństwem. Bada je (rozprawienie się z socjalizmem) czy prezentuje różne przekręty systemowe (rozprawienie się z automatyzacją). To wszystko jest jak najbardziej na miejscu i tego oczekujemy od tego gatunku. Czytało się to świetnie, choć miejscami autor mógł pochylić się bardziej nad jednym czy drugim zagadnieniem. Brakowało mi w tej powieści rozwinięcia wątków osobistych bohaterów (choćby ukazania, jak jeden z nich roztrwania majątek). Dobrze byłoby też poczytać trochę więcej w zakończeniu, które wydaje się bardzo skrócone.

Kończąc, powieść bardzo mi się podobała. Miała swoje mankamenty i z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu długi, socjologiczny opis procesów społecznych czy automatyzacji i robotyzacji świata. Niemniej polecam, to piękny przykład dystopijnego świata!

Jedna z lepszych książek, które ostatnio czytałem. Doskonały klimat zahaczający o dystopię, świetne przedstawienie sztucznie wykreowanego społeczeństwa, w którym jednostki zmierzają donikąd.

Wciągająca

Wciągająca

Świetna i jakże współczesna.

Świetna i jakże współczesna.

Przeczytać po raz pierwszy Limes Inferior w 2024 to jak pierwszy raz obejrzeć Pulp Fiction 30 lat po premierze - z jednej strony jak ja mogłem tak długo zwlekać, z drugiej pewnie masa fanów SF zazdrości mi że mogłem to teraz przeczytać i dopiero odkrywać.

Bo jest co odkrywać. Pomimo nawiązań do minionych czasów nie były one dla mnie aż tak widoczne na pierwszy rzut oka, bo cały czas myślałem o nawiązaniach do czasów współczesnych - automatyzacji, dochodu bezwarunkowego, płacenia ludziom za sam fakt istnienia, ogłupiania i kontroli społeczeństwa, ograniczania możliwości podróży, rozważania czy "wolność" i "porządek" albo "równość" i "sprawiedliwość" mogą współistnieć. Nie straciła NIC na aktualności.

Mistrz Zajdel pomylił sie tylko że nie Klucz ale Telefon a właściwie TELEFON. Arcydzieło.

Dobrze napisana, przyjemna książka. Ciekawy idea świata i bohaterów podana w dostępny, wciągający sposób. Czyta się bardzo dobrze, nie pozawala się nudzić. Polecam!

W dużym stopniu jakby prorocza, kreatywna i oryginalna znacznie mroczna wizja Zajdla przedstawiająca społeczeństwo Argolandu. Powieść nic nie straciła na swojej aktualności i bez trudu można w niej odnaleźć cały szereg odniesień do teraźniejszości. Ogólnie znakomita książka, typowa przedstawicielka sci-fi o charakterze socjologicznym.

Rewelacyjna historia. Bardzo wciąga.

Rewelacyjna historia. Bardzo wciąga.

Nie napiszę nic, co by nie zepsuć wrażeń. Ale generalnie baaaardzo się poleca! Świetnie obmyślana, ułożona i napisana. Często spowalniałem żeby dłużej czytać.

• Science Fiction
  • Audiobooki