Historia Białorusi

Okładka książki Historia Białorusi Marceli Kosman
Okładka książki Historia Białorusi
Marceli Kosman Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
historia
Historie Krajów i Narodów
Ossolineum
1979-01-01
1979-01-01
8304002019
Białoruś

Strona 74 - na Białorusi nic się nie dzieje.
Strona 128 - na Białorusi nic się nie dzieje.
Strona 210 - na Białorusi coś się zaczyna dziać.
Strona 234 - zdjęcie Lenina.
Strona 261 - Pod Mohylewem zamknięto tartak.
Chyba najsłabsza książka z serii, a rozdział o latach 1939-41 wyjątkowo niesmaczny.

Strona 74 - na Białorusi nic się nie dzieje.
Strona 128 - na Białorusi nic się nie dzieje.
Strona 210 - na Białorusi coś się zaczyna dziać.
Strona 234 - zdjęcie Lenina.
Strona 261 - Pod Mohylewem zamknięto tartak.

Kolejna książka cyklu Ossolineum pt. Historia państw świata. Prezentowana publikacja dotyczy Białorusi, kraju który przez wieki pozostawał w związku z Polską i do dziś zamieszkany jest przez naszych rodaków którzy po 1945 nie porzucili swojej ojcowizny.
Czas powstania dzieła rzutuje na całokształt pracy. Im bliżej dnia dzisiejszego (czyli roku 1979 - czasu powstania książki) tym mocniej odczuwa się obowiązującą wtedy wykładnie dziejów. Stąd nie dowiemy się o wielu ważnych wydarzeniach historycznych, zwłaszcza tyczących się dziejów najnowszych. Ciekawostką może jednak być ukazanie przez autora jak PRL - owska historiografia starała się omijać trudne zagadnienia dotyczące relacji Polsko - Sowieckich.

• Państwa świata [Ossolineum]
  • Wątek wschodnioeuropejski