Wojny kozackie

Bellona
2005-01-01
2005-01-01
Historia Kresy wschodnie Rzeczypospolitej Ukraina

Dla osób znających tematykę dobra pozycja jako odświeżenie. Dla nie znających tematu bardzo ciekawe wprowadzenie, lekka mitomania w sprawie potęgo Polski tamtych czasów, głównie władzy. Opis traktowania zwykłych ludzi tamtych czasów przez "szlachtę".

Jedyne co mnie dręczy to trochę brak zimnej głowy co od oceny husarii, autor widzi wiele wad dowódców ale husaria nawet błocie i pieszo są przez niego oceniani jako awangarda. I tu brak zimnej głowy w ocenie. Po za tym super.

Na półkach: , , , , , , ,

W obliczu wojny Putina na Ukrainie trudno skoncentrować się na czymś innym. Wybrałem książkę, która tematycznie jest bardzo bliska aktualnym wydarzeniom – w „Wojnach kozackich” też chodzi o niepodległość tego kraju. Tutaj to jednak Polska jest przeciwnikiem zgubnego dla niej przymierza tatarsko-kozackiego.

Romuald Romański pisze bardzo obrazowo, nie stroniąc od częstego cytowania wypowiedzi świadków naocznych dramatycznych wydarzeń roku 1648. Autor dosyć skutecznie „tłumaczy” kulisy i motywacje postaci ówczesnej wielkiej polityki Rzeczypospolitej na przystępny język potoczny. Jego tok rozumowania został jasno przedstawiony. W kwestiach, które Romański widzi inaczej niż jego koledzy po fachu, autor dobrze uzasadnia swoje zdanie. Dlatego „Wojny kozackie” to lektura bardzo przystępna. Książka znakomicie nadaje się jako wprowadzenie do tematu początków upadku Rzeczypospolitej oraz początków ukraińskiej państwowości.

Jest jednak i parę minusów: Absolutny brak jakiejkolwiek mapy zadziwia (oględnie mówiąc). Nie tego oczekuję po książce tego typu. Sposób łamania tekstu (praktycznie każdy rozdział rozpoczyna się zaledwie kilka linijek po końcu poprzedniego) sprawia bardzo „siermiężne” wrażenie. Widać to niestety wyraźnie, że wydawnictwo bardzo poskąpiło papieru i farby na te skromne paperbackowe wydanie.

Romuald Romański pisze bardzo obrazowo, nie stroniąc od częstego...

Bardzo dobra książka, wciągnełą mnie od początku i przeczytałem w jeden dzień. Jedna z najlepszych historycznych książek, jakie przeczytałem. Ciekawie napisana, prostym językiem, jednocześnie szczeegółowa i taka w której łątwo się połapać( problemem niektórych książek histoycznych jest natłok informacji, postaci, tak że czasami łatwo można się pogubić). Autor pokazuje opinie różnych autorów na temat wydarzeń, postaci, dzięki czemu można wyrobić swoje włąsne zdanie na dany temat. Nie sugeruje dobrej lub złej opinina temat żadnej z postaci, ale stara się wyjaśnic swoje zdanie w sposób jasny i logiczny. Polecam i szukam innych książek tego autora.

Fajna książka o trudnym temacie wojny domowej z Kozakami. Niech kogoś nie zmyli tytuł bo jest opisany dokładnie rok 1648. Nie był to dobry rok dla Polski

• Wojskowość
  • Polska
  • Półka 2-6
  • Przeczytane w 2018
  • Militaria

Dodaj cytat z książki Wojny kozackie