Nie tylko dla kobiet. Audioporadnik

poradniki
Wydawnictwo Literackie
2014-01-20
2014-01-20

Dobry poradnik, (+1) za autorskie nagranie, nie czuć, że to czytanie, bardziej jak ciepły monolog przyjaciółki.

Trzeba słuchać w przyspieszonym tempie, bo inaczej można by zasnąć. Wiele dowiedziałam się o anoreksji i bulimii.

Audioporadnik Ewy Woydyłło "Nie tylko dla kobiet" świetnie nadaje się na pierwszą pomoc w czasie pandemii.
Gdy wiele form wsparcia, z których można korzystać w "normalnych" czasach, jest mniej dostępna w czasie izolacji, warto sięgnąć po ten audiobook, w którym autorka proponuje różne sposoby poradzenia sobie z trudnymi sytuacjami. I nie są to powierzchowne, rzucone w przestrzeń banały, o których zapomina się zaraz po wysłuchaniu rozdziału. Każda część zachęca do spokojnej oceny sytuacji, w której słuchaczka/słuchacz się obecnie znajduje, a służą temu listy pytań/zagadnień do przemyślenia. Szczerość wobec siebie pozwoli sięgnąć głębiej we własną psychikę i odróżnić chwilowe emocje od tego, co faktycznie ciąży człowiekowi, a także odbiera energię do działania.
W audiobooku znajdują się m.in. rozdziały poświecone temu, jak zadbać o siebie, gdy dopada depresja, albo co zrobić, gdy ktoś doświadcza przemocy - tematy obecnie bardzo aktualne. Poruszono kwestię dobrej komunikacji i konstruktywnych kłótni, które nie są walką na śmierć i życie. Autorka zachęca do świadomego podejmowania decyzji, niepoddawania się przeciwnościom.

Bardzo dobra, ciekawa i potrzebna pozycja pomagająca stworzyć lub odbudować poczucie własnej wartości.

Sama treść ciekawa, choć zawierała pewne fragmenty powtórzone z innych książek tej autorki. Ale najbardziej denerwujący był głos samej autorki czytającej własną książkę. Trudno było skupić się na treści. Wydaje mi się że sukces audiobooka zależy w dużym stopniu od czytającego - jednak powinni się tym zajmować profesjonalni aktorzy.

Autorka dosyć dobrze poradziła sobie jako lektor.
Chociaż tytuł sugeruje, że większość treści przeznaczona będzie dla kobiet, to w praktyce wyszło prawie po równo dla obu płci. Na początku omawiane są zagadnienia przekonań i wierzeń, samooceny i narcyzmu. Dalej anoreksja i bulimia. Później trochę o depresji. Następnie uzależnienie od alkoholu. Później o własnym wkładzie w pracy nad związkiem; o relacji ze sobą; o analizowaniu aktualnej sytuacji; o systematyczności; o radzeniu sobie z różnicą zdań; o zdrowym egoizmie. Na koniec kilka sposobów na poprawę samopoczucia. Wszystko to zostało ujęte prostym językiem. Słucha się więc tego lekko, łatwo i szybko.

Autorka dosyć dobrze poradziła sobie jako lektor.

• Audiobooki
  • Posiadam - na wymianę