Nie kończąca się historia

literatura dziecięca
2014-02-28
Sławomir Błaut
baśn fantasy fantastyka dzieci

Tak wiele pytań można odnaleźć czytając między wierszami tej książki. Choć Michael Ende przedstawia niektóre wartości klarownie, tak aby czytelnik nie musiał się ich domyśleć, to umiejętność i chęć odkrywania, przecież tak ważna dla każdego dziecka, pozwala dostrzec więcej.

Więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/07/ksiazka-nie-konczaca-sie-historia.html

W końcu przeczytałam książkę, na podstawie której powstał film ze znaną piosenką "Neverending story". Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że film jest oparty tylko na pierwszej części książki, a cała historia ma jeszcze dalszy, fascynujący ciąg, w dużej mierze opartej na przemianach, jakich doświadcza Bastian. To książka o dojrzewaniu do trudnej sytuacji, w...

Jako dziecko nie lubiłam filmu. Myślałam, że książka zmieni moje nastawienie do tej historii. Niestety, nie pokochałam. Fabuła napisana dobrze, klasyk fantastyki, dobre przesłanie, a jednak... Dla mnie ta historia jest zbyt melancholijna, a wręcz depresyjna. I pomimo zakończenia, mnie przepełnia smutek. Cieżko mi ją polecić. Chyba warto wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

To nie jest danie. To królewsko zastawiony stół. Nie próbuj podchodzić do niego z niewłaściwej strony.
Gruby, zakompleksiony chłopiec podkrada z antykwariatu książkę, by ją potajemnie przeczytać na szkolnym strychu. I wpada w nią, dosłownie, stając się jej bohaterem.
Tyle tylko? Królewski stół?
Tak, bo to książka o dojrzewaniu mężczyzny. Dokładnie tak, jak byśmy sobie to...

"Jak się zastanowisz, to będziesz musiał przyznać, że wszystkie historie świata składają się tylko z dwudziestu sześciu liter. Litery wciąż są te same, zmienia się jedynie ich zestawienie. Z liter tworzy się słowa, z słów zdania, ze zdań rozdziały, a z rozdziałów historie."
Historie, niemające końca.

Nie jest tak, że czytana opowieść kończy się wraz z ostatnią stroną. On...

Odświeżyłam książkę z lat dziecięcych. Jest nie najgorzej. Momentami autor przynudza i ten dwukolorowy druk okropnie męczy oczy. Film zawiera zaledwie 1/3 tego, co jest w książce. Najbardziej podobał mi się wątek z Graogramanem, lwem, królem pustyni - kwintesencja samotności, która ma jakiś cel, nie zawsze jednak przez nas rozumiany.

Prawie wszyscy znamy ekranizację tej powieści, ale mało kto sięgnął po książkę. A książka jest inna niż film, mądrzejsza, bogatsza, trochę smutna, trochę straszna, ale poruszająca i głęboka.
Jak pamiętacie głównym bohaterem jest Bastian, w książce gruby, niedorajda i pośmiewisko klasowe, żaden tam typ bohatera. Chłopiec kradnie z antykwariatu księgę oprawioną w jedwab z...

Wspaniały pomysł na powieść, czytanie książek już nigdy nie będzie takie samo! Nie wiem czemu, ale śmieszy mnie nazwisko autora zestawione z tytułem dzieła.

Ile jest warta moc i uroda, gdy stracimy obraz samego siebie? Gdy zatrze się w nas obraz poprzedniego, zakompleksionego osobnika, którym się było. Ile w tym przypadku jest warta zmiana?

„Kto nie ma przeszłości, nie ma też przyszłości” - te słowa pojawiły się w książce więcej niż raz i w miarę rozwoju wydarzeń nabierały coraz dosadniejszej wymowy. Moim zdaniem to prawda,...

Klasyka dzięciecej fantasy, coś co każdy powinien przeczytać, wiele mądrośći ukrytej w słowie.Polecam.

Dyskusje

2 305