Godzina zero

Okładka książki Godzina zero Agatha Christie
Okładka książki Godzina zero
Agatha Christie Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Nadinspektor Battle (tom 5) Seria: Agatha Christie kryminał, sensacja, thriller
Nadinspektor Battle (tom 5)
Agatha Christie
Towards zero
Prószyński i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Anna Bańkowska

Bardzo dobra zagadka

Bardzo dobra zagadka

Zamknięta grupa kilku osób, a wśród nich czai się zło... I to jakie... Zagadka i jej rozwiązanie wcale nie są takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

To powieść ze złotej ery angielskiego kryminału.
Napisana w roku 1944 , ale akcja toczy się w dobrych czasach przedwojennych.
Mamy tu wyższe sfery w prowincjonalnej rezydencji. Zamknięty krąg podejrzanych. Moją ulubioną postacią [ drugoplanową] jest niedoszły samobójca , a zwłaszcza sposób w jaki doprowadził do wskazania sprawcy. W adaptacji filmowej to postać została zastąpiona panną Marple więc chociaż lubię starą damę to byłam zawiedziona i nie obejrzałam filmu.
Kto ma romantyczną duszę ten się ucieszy , bo na koniec ci , którzy przeżyli , zdobywają miłość - oby trwałą. Rozwiązanie niezbyt ambitne , ale jakże krzepiące.
Są też 2- 3 nieprawdopodobne zbiegi okoliczności , ale proponuję przymknąć na to oko i cieszyć się klimatycznym kryminałem sprzed 80-ciu lat.

To powieść ze złotej ery angielskiego kryminału.
Napisana w roku 1944 , ale akcja toczy się w dobrych czasach przedwojennych.

Rewelacyjna, trzymająca w napięciu i z nieoczekiwanymi zwrotami akcji!

Rewelacyjna, trzymająca w napięciu i z nieoczekiwanymi zwrotami akcji!

1967

Klasyka w najlepszym wydaniu!
Bardzo miło czytałam tę książkę, genialny styl Agathy, którego nie da się podrobić. Kryminał napisany stylowo, pasjonujące rozwiązywanie zagadki. Naprawdę klasa!

Klasyka w najlepszym wydaniu!

Agatha Christie jest tylko jedna...

Agatha Christie jest tylko jedna...

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, nie wiem dlaczego bo uwielbiam kryminały. Nie do końca wiedziałam od której książki zacząć, więc pokierowałam się opiniami innych czytelników. Jak dla mnie szału nie ma, owszem oczywiście zagadka kryminalna jest, kilka osób podejrzanych o popełnienie zbrodni, ale chyba oczekiwałam czegoś bardziej spektakularnego. Mimo to nie zniechęcam się i z pewnością sięgnę jeszcze po inny kryminał Agathy Christie.

,,Godzina Zero" to kryminał, który różni się od wcześniejszych części cyklu o nadkomisarzu Battle, w końcu kulminacyjny moment występuję niemal na samym końcu, przedstawiono tutaj również sytuację z przed wielu lat by pokazać związek przyczynowo skutkowy, który doprowadził do śmierci. Agatha Christie miała talent do pisania kryminałów, do tworzenia zawiłych historii oraz dobrych postaci, jednak nadkomisarz Battle pomimo swojego bystrego umysłu i charyzmatycznej postaci wydawał mi się blednąć na tle wielu innych postaci w tym cyklu, jednak to był jeden minus pośród wielu plusów tego kryminału.

Genialna, zakręcona fabuła w mistrzowskim wykonaniu Agaty Christie. Nie ma Herculesa Poirota, ale jego dedukcja,znajomość ludzkiej psychiki i podważanie oczywistości towarzyszy duchowo rozwiązaniu zagadki nietypowej zbrodni. Do tego początek i koniec wieńczy optymistyczna myśl - jeśli masz już dość swojego życia pomyśl, że komuś ono będzie potrzebne ( a i sam na tym zyskasz !)

• Agatha Christie
  • Kryminał