O byciu człowiekiem

Okładka książki O byciu człowiekiem Erich Fromm
Okładka książki O byciu człowiekiem
Erich Fromm Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
On Being Human
Vis-á-Vis/Etiuda
2013-01-01
2013-01-01
Marcin Barski, Łukasz Kozak

" Człowiek jednak nie jest ani zwierzęciem, ani komputerem. Jeśli w jego życiu nie ma radości ani istotnych zainteresowań, jeśli czuje, że jego dusza jest martwa, podczas gdy jest on sam fizycznie wciąż żywy, wówczas staje się znudzony, zaczyna nienawidzić życia i chce je zniszczyć". E. Fromm

Bardzo ciekawa krytka konsumpcjonizmu. Książka nie jest łatwa w odbiorze, ale warto ją przeczytać.

Jak to u Fromma, krytyka dwudziestowiecznego społeczeństwa konsumpcyjnego i postulat humanizacji życia społecznego (w zasadzie nie wniosła niczego, czego już bym nie wiedział z kilku innych jego książek, ale zawsze miło odświeżyć sobie poglądy, z którymi się zgadzam). Podane w bardzo lekkiej, wręcz felietonistycznej formie (czyta się bardzo sprawnie). Interesujące (i nieco paradoksalne) rozważania o Marksie, jako o myślicielu głęboko humanistycznym, a wręcz religijnym.

"Następna sprzeczność leży w tym, że podczas gdy społeczeństwo industrialne na całym świecie zwalcza analfabetyzm oraz rozwija szkolnictwo wyższe, jego postęp edukacyjny stoi w ostrym kontraście do niezdolności obywateli do aktywnego myślenia krytycznego. Choć z jednej strony analfabetyzm zanika, telewizja tworzy jednocześnie inny jego rodzaj, w którym konsument karmiony jest obrazami, używa oczu i uszu, ale nie umysłu. Mówiąc krótko, podczas gdy tworzymy coraz bardziej wydajne maszyny, sam człowiek zatraca niektóre ze swych najważniejszych cech. Staje się biernym konsumentem kierowanym przez dużą organizację, która nie ma innego celu ani wizji niż stawać się jeszcze większą, bardziej wydajną i szybko rosnącą.
Im większą moc człowiek ma nad naturą, tym bardziej bezsilny staje się wobec maszyny".

Czy wciąż nam mało? Czy stajemy się robotami, kontrolowanymi przez rząd, przedmioty, które wytworzyliśmy własnymi rękami? Jak ten proces zatrzymać? Czy jest w ogóle możliwość, by go zatrzymać? Jak odkryć własne "ja"? Czy człowiek i bóg to jedność? Czy ja jestem w pełni świadoma tego, kim jestem? Czy ty jesteś w pełni świadomy/świadoma tego kim jesteś?
W mojej wypowiedzi są same pytanie, bo właśnie taką pozostawiła mnie ta książka: pełną pytań.
Czy istnieje na nie odpowiedź, warto przekonać się samemu. Na pewno warto przeczytać tę pozycję, choćby po to, by zadać sobie kilka trudniejszych pytań, niż codzienne: co dziś na obiad?

Słodzenie humanizmem i (naiwna) wiara w to, że "bycie człowiekiem" wystarczy, żeby wszystko naprawić (warto wspomnieć o tym, że przez "humanizm", "bycie człowiekiem" i "miłość do bliźniego" nie jest wyrażone nic konkretnego, to jedynie frazesy - Fromm nieźle krytykuje, ale to każdy potrafi, braknie mu za to własnego zdania, które naprawdę by o czymś mówiło).

• Filozofia
  • Psychologia
  • 095 Serie Wydawnicze - Meandry Kultury
  • Filozofia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki O byciu człowiekiem