rozwińzwiń

Dyktatura generała Primo de Rivery a hiszpańskie tradycje imperialne 1923-1930

Okładka książki Dyktatura generała Primo de Rivery a hiszpańskie tradycje imperialne 1923-1930 Lidia Mularska-Andziak
Okładka książki Dyktatura generała Primo de Rivery a hiszpańskie tradycje imperialne 1923-1930
Lidia Mularska-Andziak Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku historia
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8390920875
Tagi:
historia Hiszpanii dyktatura
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

bardzo dobra książka, chociaż pisana z dość niszowej i chyba niezbyt szczęśliwej perspektywy.

Niszowość i wątpliwości dotyczą umieszczenia dyktatury w kontekście imperialnym, czyli - osi logicznej książki.

Przewrót i dyktatura Primo nie miała prawie nic wspólnego z hiszpańskim imperializmem. W latach 1910-tych Primo był wręcz orędownikiem wycofania się z Maroka, które uważał za krwawą i nieopłacalną imprezę. Owszem, przewrót był uwarunkowany wydarzeniami w Maroku, ale w dość specyficznym sensie: przerwać rozlew hiszpańskiej krwi. Oczywiście generalicja nigdy nie zgodziłaby się na opuszczenie Maroka, ale ogromne poparcie dla przewrotu Primo wiązało się m.in. z tym, że spora część Hiszpanów oczekiwała po prostu, że zakończy wojnę (w obojętnie jaki sposób, jeśli to konieczne również ewakuując Maroko).

Również niezdarne inicjatywy Primo dalej - w Ameryce Łacińskiej, częściowo w Afryce Środkowej - zupełnie nie mają formatu imperialnego. Hiszpania była na to po prostu za słaba. Polityka Primo miała zupełnie inną formułę, egzemplifikowaną przez dwie mediacje: między Chile a Peru i między Boliwią a Paragwajem. A już perypetie Hiszpanii na terenie Ligi, w której objęcia Primo początkowo wręcz się rzucił, w nadziei odbudowania tu hiszpańskiego prestiżu - miały wręcz charakter anty-imperialny, zwłaszcza gdy Hiszpania usiłowała zmontować coś w rodzaju bloku państw neutralnych, arbitra moralności politycznej.

Niezależnie od polityki zagranicznej, również w kraju dyktatura nie miała wiele wspólnego z tradycją imperialną. Natomiast z pretorianizmem jak najbardziej! I to wynika z tej pracy jasno. Jest to też ogromna przewaga książki nad syntezą primoriveryzmu pióra Shlomo Ben-Ami, który niepotrzebnie zasadził się na wielkie historyczne konkluzje. Jego monografia w swoim pierwszym, anglojęzycznym wydaniu, miała idiotyczny podtytuł "Faszyzm od góry"; po fali krytyki autor zreflektował się i późniejsze hiszpańskie wydanie zatytułował "Żelazny chirurg". Na szczęście monografia Mularskiej nie jest zaplątana w takie problemy (tylko w inne).

Mój niedosyt budzi też opis środowiska, które doradzało Primo. Zwykle przestawia się je jako grupę tępych generałów oraz drugorzędnych ograniczonych politykierów. Może i faktycznie takie w większości było, ale do pewnego okresu zdarzali się w nim wybitnie myśliciele, jak Victor Pradera (dopiero potem zaczął się dystansować, poirytowany polityczną dezorientacją Primo, jego kunktatorstwem, centralizmem i tendencją do samouwielbienia).

Podsumowując mam dość paradoksalne wrażenia: główna linia tej książki jest całkowicie chybiona. Co z tego, kiedy czyta się z wypiekami na buzi.

bardzo dobra książka, chociaż pisana z dość niszowej i chyba niezbyt szczęśliwej perspektywy.

Niszowość i wątpliwości dotyczą umieszczenia dyktatury w kontekście imperialnym, czyli - osi logicznej książki.

Przewrót i dyktatura Primo nie miała prawie nic wspólnego z hiszpańskim imperializmem. W latach 1910-tych Primo był wręcz orędownikiem wycofania się z Maroka, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • 1.6.Dwudziestolecie Międzywojenne
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • 0.1.Do kupna
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne