Mong

Nadzieja
2014-01-01
2014-01-01

„Nadzieja” Katarzyna Michalak Cykl: „Z życia wzięte” tom 1

Liliana mała, niechciana przez nikogo jąkająca się dziewczynka. Wychowywana przez ojca. Ojca, który bił i pił ojca, który obwinia dziewczynkę o śmierć ukochanej żony. Wkrótce pojawia się też macocha z przyrodnią siostrą Liliany, one również nie były dla dziewczyny dobre. Pewnego dnia poznaje Aleksa, który również nie jest zbyt szczęśliwy, ponieważ ze względu na pochodzenie jest wyśmiewany, prześladowany i obrażany przez kolegów. Dzieci wreszcie mają z kim podzielić się swoimi problemami troskami i małymi radościami. Powieść opisuje dalsze losy Liliany i Aleksa. Książka szczerze to przez pierwsze dwie część mnie męczyła, była trochę nudna, trochę ciężko było mi się odnaleźć duże skoki czasowe, ale potem już było tylko ciekawiej i już mi to tak bardzo nie przeszkadzało.

„Nadzieja” Katarzyna Michalak Cykl: „Z życia wzięte” tom 1

Moim zdaniem NADZIEJA to beznadzieja. Bohaterka egoistyczna, żałosna i bardzo irytująca. Myślałam, że nie dobrnę do końca.

Lekka dobra na zimowe wieczory

Lekka dobra na zimowe wieczory

Jak lubię twórczość autorki, tak ta książka nie podeszła mi do gustu. Główna bohaterka była tak irytująca, że sześć gwiazdek dałam chyba na wyrost.

Przepiękna historia! Tylko główna bohaterka taka nie do końca fajna.

Przepiękna historia! Tylko główna bohaterka taka nie do końca fajna.

Idealna na samotne jesienne wieczory.

Idealna na samotne jesienne wieczory.

Książka ciężka i trudna o miłości nieszczęśliwej i niespełnionej. Po przeczytaniu mam mega mieszane uczucia. Mała samotna dziewczynka i chłopiec odrzucony przez rówieśników odnajdują się w mrocznym świecie, ale zamiast kochać wzajemnie się ranią. Los rozdziela je na długie lata. Uczucia, jakie ich łączą, są silniejsze od przeznaczenia. Ona go rani a oni ciągle wybacza. Pozostaje im tylko Nadzieja domek w górach kojarzący się z ciepłem spokojem i azylem. Zakończenie mega smutne mimo to daje tej książce 8/10.

Bardzo fajna i wzruszająca książka. Nauczyła mnie jednego. Nigdy nie wiadomo co Ci przyniesie los.

Fabuła ciekawa, dużo się dzieje, jednak postać głównej bohaterki jest wkurzająca i żałosna. Kiepsko czyta się książkę jak się nie lubi bohatera.

"Nadzieja"Katarzyny Michalak to dość mocna i nieco brutalna historia dwojga młodych ludzi, którzy już od dziecka byli sobie przeznaczeni. Choć to przeznaczenie to nie tylko wzajemne wsparcie, akceptacji, przyjaźń, ale i ogrom bólu, zdrady, kłamstwa. I choć oboje byli sobie potrzebni, to stałe się krzywdzili. To przeznaczenie to klątwa. Dlaczego tak się działo? Może to wina patologicznej rodziny, szykanowania w szkole i na podwórku, traumatycznej przeszłości? Jedno jest pewne - tutaj zawinił brak miłości najbliższych oraz pragnienie udowodnienia innym o swojej wartości ponad wszystko.
Nie jest to lekka i przyjemna powieść. O nie. To prawdziwa mieszanina różnorodnych emocji. Szok, niedowierzanie, obrzydzenie, współczucie i smutek. Niekiedy radość i nadzieja. Nadzieja na lepsze jutro, na wolność, na szczęście.
To, co znajdziemy w tej książce niejednokrotnie zszarga nam nerwy. Okrutna przemoc, niesprawiedliwość, obłuda i te ciągłe kłamstwa, byleby tylko uchronić się przed kolejnymi razami.
Jak można się domyślić, fabuła jest bardzo emocjonalna. Przez całą tę powieść ciekawiło mnie to, czy głównym bohaterom się uda ułożyć swoje życie? Wspólne bądź z dala od siebie. I przyznam, że trochę to trwało, zaś zakończenie wycisnęło sporo łez.
Co do postaci, to z jednej strony rozumiem ich zachowanie, bo przecież tyle przeszli, jednak totalny egoizm dziewczyny nieco mnie przeraził i drażnił. A on- Aleksiej- no cóż, szalenie i bezgranicznie zakochany, robił się naiwny. Jednak to właśnie jemu była pisana Ona- prawdziwa Lilith, Lilka.
W sumie to jest to dobra i wciągająca powieść.

• Katarzyna Michalak