Marengo 14 VI 1800

INFORTeditions
2013-01-01
2013-01-01
Napoleon Marengo von Melas II kampania włoska

Kolejna książka Tomasza Rogackiego z cyklu opracowań bitew napoleońskich, która nie schodzi poniżej poziomu, do którego autor przyzwyczaił.
Po krótkim wstępie zarysowującym sytuację polityczną, prowadzącą do konfrontacji, dostajemy opis kampanii poprzedzającej tytułową bitwę, trochę mniej czytelny bo napakowany nazwami miast, danymi, odzwierciedlający dość chaotyczne, choć zdecydowane ruchy wojsk, marsz Napoleona do starcia, szukanie wroga i kolejne ryzykowne decyzje i manewry. Właściwy opis i najważniejsza część niewielkiej książki to opis manewru na Stradellę i decydujący dzień pod Marengo.
Świetnie autor opisał i uwypuklił chaos walk, chwile przełomowe, złą sytuację francuskich wojsk i niemal ich porażkę oraz kontratak całkowicie odmieniający losy bitwy. Mamy zatem konkretną, oszczędną książkę o bardzo ciekawym starciu, w którym autor znalazł, mimo niewielu stron, miejsce i na przytaczanie źródeł i na przejrzyste ukazanie przebiegu walk, jak i może niedużą, ale wyraźną analizę bitwy, w której Napoleon wygrał, a powinien przegrać.

14.06.1800 rok, Marengo, bitwa w której narodziło się szlachectwo Napoleona, jak sam o tym mówił, ale także bitwa gdzie otarł się o porażkę, która mogła zakończyć jego karierę.
Praca Tomasa Rogackiego koncentruje się w zasadzie tylko na kampanii włoskiej i przedmiotowej bitwie. Rozpoczynamy od krótkiego wprowadzenia w wojnę Francji z II koalicją, po czym od razu zmierzamy do Dijona i Genewy gdzie utworzona została Armia Odwodowa, której dowództwo finalnie objął Napoleon. Autor opisał przekroczenie Alp przez tą armię, ruch wzdłuż Padu wraz z zajęciem Mediolanu, długi opór Masseny w Genui, potyczkę pod Montebello i finalną batalię pod Marengo. Marengo to główna część pracy. Bitwa podzielona została na 4 fazy: atak Austriaków pod Marengo z próbą działania na skrzydłach (Ott i Pilaty),odwrót Francuzów, walka na przetrwanie i ostatecznie kontruderzenie Desaix`a i Kellermana pod San Giuliano. Opis batalii uzupełniają bardzo dobre mapy. Narracja prowadzona jest ciekawie, Autor analizuje różne źródła, również ciekawie podsumowuje posunięcia dowódców. Praca ciekawa i warta polecenia choć ma pewne wady, z których największą jest brak opisu walczących armii: uzbrojenia, wyposażenia, organizacji na polu walki czy taktyki.

• Wojny napoleońskie
  • Pola bitew