Tak jak każdy tutaj

Okładka książki Tak jak każdy tutaj Michał Mrozek
Okładka książki Tak jak każdy tutaj
Michał Mrozek Wydawnictwo: Coś Pięknego literatura piękna
Coś Pięknego
2013-12-07
2013-12-07

Książka na jedno podejście, gorzka, szczera, autentyczna. Autor twardo rozprawił się z ciężką rzeczywistością młodego pokolenia. Mnóstwo celnych spostrzeżeń i sytuacji, których możemy doświadczyć sami podczas codziennego życia. Osobiście kilkakrotnie mierzyłem się z pokusą twórczego wylania wiadra pomyj na obsrane gniazdo polskiego orzełka, przeważnie bez sukcesu. Tym większą przyjemność sprawił mi Michał Mrozek, pisząc tę opowiastkę. Ubrał w słowa większość negatywnych (nie tylko) uczuć, które żywią młodzi, rozczarowani życiem ludzie.
Duży plus!

Problem z tą książką jest taki, że jest za krótka i się ją wręcz połyka. Jak trochę zwolni się tempo, wtedy widać całe jej piękno. Sarkazm aż bije po oczach.

Zdecydowanie polecam, myślę że każdy znajdzie w niej cząstkę siebie. Będę uwielbiać za jeden szczególny fragment...

NIKT nie pisze o problemach młodego społeczeństwa w ten sposób. W każdej książce tylko intryga, morderstwo, szpieg knujący spisek, prostytutka zmieniająca życie albo agent esbek o podwójnej tożsamości. A ta książka to fragment realnego świata i realnych problemów społeczeństwa, które jest po prostu BAGATELIZOWANE!

Kiedy tylko przeczytałem pierwszą część tej opowieści (Trzy certyfikaty),nie mogłem doczekać się otworzenia "Tak jak każdy tutaj". Byłem nieco sceptyczny, bo uważałem, że nie można napisać o tej tematyce czegoś równie dobrego.

Rozczarowałem się, ale pozytywnie. Opowieść najdobitniej ukazuje, że ukończenie studiów i przejście w dorosłe życie, tym bardziej w Polsce, to jedno z najtrudniejszych zadań jakie nas czekają w życiu. Słyszałem, że można po niej wpaść w depresję. Mnie to się nie przydarzyło, ale po przeczytaniu miałem, przez kilka minut, setki przewijających się myśli - zarówno pozytywnych jak i negatywnych.

Fajny styl z pierwszej powieści został podtrzymany. Dobry przekaz, bez zbędnego urozmaicania słownictwa, dzięki czemu tekst doskonale do mnie trafił i był przejrzysty. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, no może nie dla tych, którzy codziennie zajadą rurki z kremem w firmie rodziców.

Nawet jeśli znalazłem tam więcej przesłania i metafor, niż jest w niej w rzeczywistości to... i tak to dobrze o niej świadczy. Refleksja gwarantowana.

Zero bujania w obłokach. 100% rzeczywistości.

Zero bujania w obłokach. 100% rzeczywistości.

• Różne

Michał Mrozek Tak jak każdy tutaj Zobacz więcej